DAĞLARIN ARDINDA BULUŞTULAR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » DAĞLARIN ARDINDA BULUŞTULAR
Paylaş
Tarih : 10 Mayıs 2017 - 13:00

Yaklaşık 65 bin ilçe nüfusunun önemli bir bölümünün yaşadığı Dağardı yöresindeki köyler, 5. Geleneksel Bahar Şenliğinde bir araya geldiler. İlk kez 2009 Mayısında 1450 rakımlı Gölcük Yaylasında Dağardlılar Yardımlaşma, Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından
düzenlenen etkinliğin bu yılki bölümü ise yaklaşık 40 köye merkez görevi gören Güzelyurt (Dağardı) Köyünün eski
ilkokul bahçesinde gerçekleşti.
Geçmişte Uşak ile birlikte nahiye olan ama günümüzde göçler nedeniyle köy statüsünde bulunan Güzelyurt ve çevresindeki köylerde yaşayan insanlar, Simav şehir merkezinde ikamet eden bölge insanlarıyla birlikte Güzelyurt’ta buluştu.
Dostluk, kardeşlik ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği Güzelyurt’taki Dağardlılar 5.Bahar Şenliğinde yıllardır birbirini görmeyenler özlem giderirken insanların dayanışma içinde olması durumunda ne denli güçlü olabilecekleri de 5.kez gözler önüne serildi.
Dağardlılar Sosyal Yardımlaşma, Kültür ve Dayanışma Derneğinin organizesinde gerçekleşen 5. Bahar Şenliğine Dağardı köyleri olarak bilinen başta Güzelyurt (Dağardı), Aşağı Dolaylar, Yukarı Dolaylar, Su Döşeği, Bademli, Kurduman, Çayhanlar, Gılmanlar, Evciler, İmranlar, Sünnetçiler, Tepebaşı, Ihlamur, Dereyüzü Dere, Külcü, Hasanören, Yavu, Çamlık, Bedirler, Sarkatlar, Taşköy, Çınarlıdere, İnkaya, Çulhalar ve Köseler köylerinden 5 bin dolayında insan katıldı.
Adı geçen köylerde bulunan insanlar minibüslerle Güzelyurt Köyü eski okul bahçesine taşınırken Simav’da yaşayan Dağardı yöresi insanları da Simav Belediyesi Otobüs İşletmesine ait araçlarla Güzelyurt’a götürülüp getirildi.
Güzelyurt okul bahçesinde Dağardlılar Sosyal Yardımlaşma, Kültür ve Dayanışma Derneğin tarafından hazırlanan etli pilav-ayran ikramından yararlanan yöre insanlarına kısa bir hoş geldiniz konuşması yapan dernek başkanı ve aynı zamanda Simav Belediyesi Meclis Üyelerinden emekli eğitimci Mustafa Çakır, şenliklerin asıl amacının özlem giderirken gelenekleri yaşatmak olduğuna dikkat çekti.
Türk ulusunun bir araya gelip özlem gidermek, gelenekleri yaşatmak, Yörük ve Türkmen geleneklerini genç nesillere aktarılarak yaşatılması, örf ve adetleri küçüklere öğreterek unutulmasını sağlamak adına bu tür şenlikleri fırsat bildiğini ifade eden Çakır, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir şeklinde bir görüş vardır. Bu görüşe katılmamak mümkün değil. Ama bizler aynı yörenin insanları olarak aynı dili konuştuğumuz gibi aynı duyguları da aynı kaderleri de yaşıyor, paylaşıyoruz. Bu nedenle aramızda ayrıcalık yok. Son yıllarda iş, aş, eğitim nedenleriyle doğduğumuz köylerimizden uzak kalsak da, bizleri büyütenlere, analarımıza babalarımıza hasret kalsak da bizler bu yörenin insanları olarak bugünkü gibi bir araya geleceğiz, birbirimize halimizi, hatırımızı soracağız, hastalıkta ve mutlulukta hatta ölümde bile yan yana olarak Dağardlılar olarak üzerimize düşen her görevi yapacağız. Bu nedenle birbirimize, yaşlı büyüklerimize ve özellikle derneğimize sahip çıkmanızı istiyor, gelecek yılki şenlikte de buluşmayı temenni ediyorum. Ayrıca Dağardı yöresinde bulunan Korucuk ve Türkmen Yaylalarının yaz turizmine açılarak değerlendirilmesini diliyorum” dedi.
Bölgedeki bazı köy muhtarlarının ve konukların kısa konuşmalarının ardından da çeşitli oyunlar, yarışmalar yapıldı. Yöresel halk oyunlarının sahnelendiği, bölgede yaşayan bazı gazilerin de piste fırlayıp oyunlar oynadığı programda günün konuklarından olan Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan da oyuna kaldırılan isimlerden oldu.
Bahar Şenliğinde yörenin yetiştirdiği müzisyen Ramazan Esetekin, yöresel sanatçı Himmet Ören ve ‘Yörük Kızı’ lakabıyla tanınan Fatoş Kadıoğlu seslendirdikleri şarkı ve türkülerle Dağardı Yöresi insanlarına güzel bir gün yaşatırken bu özel güne; Belediye Başkanı Süleyman Özkan, CHP Simav İlçe Başkanı Hasan Koç, MHP Simav İlçe Başkanı Zekeriya Sabancı, Simav Belediye Başkan Yardımcısı Birol Sarmış ve bazı belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclisi Üyesi Ali Osman Ergün, Dağardlılar Yardımlaşma, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin geçmişten günümüze yöneticileri, bazı sivil toplum ve esnaf odalarının Simav’daki temsilcileri ve çok sayıda yöre insanı katıldı.
Bahar Şenliğiyle ilgili olarak gazetemize son açıklama yine Dağardlılar Yardımlaşma, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa çakır’dan geldi. Dernek Yönetim kurulu üyeleri adına konuşan Başkan Çakır, “07 Mayıs 2017 Pazar günü Simav Güzelyurt Köyümüzde yapmış olduğumuz Dağardlılar Sosyal Yardımlaşma Kültür Ve Dayanışma Derneğimizin 5. Bahar Şenliğine katılım ve yardımlarından dolayı Simav Belediyesine, Belediye Başkanı Süleyman Özkan a, başta Güzelyurt Köyü muhtarı İbrahim Acar’ a, yöremizdeki tüm köy muhtarlarımıza, yöremizin müzisyenleri Ramazan Esetekin ve Himmet Ören’e, konuk sanatçı Yörük Kızı Fatoş Kadıoğlu’na, Gazilerimize, sarı ve mor zeybeklere, şenliğimizin sunuculuğunu yapan hemşehrimiz Aygül Oturak’a, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza ve Simav’da faaliyet gösteren Dağardlı esnaflarımıza canı gönülden teşekkür ederiz. Başka şenlikler de buluşmak üzere” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki