DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜNDE SİMAVLILAR TEK YUMRUK

Ana Sayfa » Simav Haberleri » DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜNDE SİMAVLILAR TEK YUMRUK
Paylaş
Tarih : 16 Temmuz 2018 - 12:47

Simavlılar FETÖ’cü hainlerin darbe girişiminin bastırılmasının ikinci yıl dönümünde tek yumruk oldu.

Türkiye’nin en karanlık ve kanlı gecesi 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yıl dönümünde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitleri anmak için Simavlılar geçtiğimiz Pazar gününde adeta omuz omuza verdi. Pazar günü Yenimahalle Kabristanında şehitliklerde dualarla başlayıp Pazar gecesi Türk bayraklarıyla donatılan 36 cami minaresinden okunan selalarla son bulan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Simav Kaymakamlığı, Simav Belediyesi, Simav Müftülüğü, Simav Orman İşletme Müdürlüğü ve Simav Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Etkinliklere Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan, AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer, MHP İlçe Başkanı Zekeriya Sabancı, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Sayit Bayramoğlu, İl Genel ve Simav Belediye Meclis Üyeleri, Çitgöl, Akdağ, Naşa ve Güney beldelerinin belediye başkanları, resmi dairelerin müdürleri, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile odanın Meclis Başkanı Raci Hazıroğlu, esnaf odalarının yöneticileri, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Av. Hicret Karaman Kaymak, Muhtarlar Derneği üyeleri, Simav Belediyesi birim müdürleri ve şefleriyle Simav Belediyesi Yaz Spor Okulu öğrencileri, gençler ve yüzlerce vatandaş katıldı.
***
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerini yurt genelinde olduğu gibi eş zamanlı olarak Simav’da da kutladı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kanlı darbe olarak adlandırılan ve Türk halkı tarafından geri püskürtülen FETÖ Darbe Hareketinin ikinci yıldönümü Simav’da 15 Temmuz Pazar günü gün boyu çeşitli etkinliklerle kutlanırken Simav halkı FETÖ’ye karşı tek yumruk olduğunu bir kez daha gösterdi.
Simav Kaymakamlığının 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için Simav Belediyesi ile birlikte hazırladığı program çerçevesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Pazar günü ilk önce saat 11.00’de Yenimahalle Kabristanında bulunan Şehitlik ve Şehit Polis Rahmi Dana’nın mezarı ziyareti gerçekleştirilip Simav Müftülüğü personelleri tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılıp dualar törene konuk olan Şaphane Müftüsü Metin Çelebi tarafından gerçekleştirildi.
Burada törene katılanlara hitaben kısa bir konuşma yapan Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri hakkında bilgi aktardı. 2 sene önce Fethullahçı terör örgütünün hain saldırısıyla birlikte akabinde yaşanan olayların herkesçe bilindiğini, bazen acı ve hain olayların faydaları da olabileceğini öne süren Halim, “Biz bu hain saldırıdan şunu öğrendik ki; çok şükür Türk milletinin içindeki ruh ölmemiş. Hâlâ yaşıyor, basiret gösterilmesi gereken yerde gerekli basireti de gösterdi. Bugün de devletimiz tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan edildi. Şu an tüm Türkiye’de saat 11’de eş zamanlı olarak şehit mezarları ziyaret edilerek etkinlikler başladı. Simav olarak da benzer programı uyguluyoruz. Etkinliğimizin ikinci ve ana programı ise Cumhuriyet Meydanında gerçekleştireceğimiz programdır. Saat 19.30’da Akbaldır Stadından halkımızla her zamanki gibi bütünleşerek ellerimizde Türk bayraklarımızla Simav Mehteranı eşliğinde Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyeceğiz. Herkesin yakınlarıyla, koşuları, eş ve dostlarıyla bu yürüyüşe ve Cumhuriyet meydanındaki programa katılmaları beni fazlasıyla sevindirir” dedi.
Kaymakam Halim’in bu konuşmasının ardından hazırlanan program satır satır, saat saat aynen gerçekleştirildi.
***
Daha sonra öğle namazının ardından Cumhuriyet Meydanındaki Nasuhoğlu Camisinde Simav Belediyesi ve Simav Müftülüğü tarafından Mevlid-i Şerif okutuldu, Hatmi Şerif duası yapılarak ardından cami önünde vatandaşlara ilçenin ünlü lokmacısı Ekrem Güleç tarafından 15 Temmuz Şehitleri adına geç saatlere kadar lokma ikramı yapıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikler daha sonra saat 17.00’de Naşa beldesi girişinde bulunan Şehitler Ormanı’na Simav Orman İşletme Müdürlüğü’nün organizesi ile fidan dikimi şeklinde devam etti. Bu etkinliğe Kaymakam Türker Çağatay halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Sayit Bayramoğlu, Orman İşletme Müdürü Osman Aksoy, Belediye Başkan Yardımcısı Birol Sarmış, Naşa Belediye Başkanı Kadir Bütüner, Zabıta Müdürü Selahattin Demirel ile vatandaşlarla orman işletme ve Naşa Şefliğine bağlı personel katıldı. Etkinlikte 15 Temmuz Şehitler Günü anısına 60 dolayındaki fidan toprakla buluşturulurken tüm şehitler için dualar okundu.
Saat 18.00’de Simav Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 15 Temmuz Gazisi olan ve ilçe dışında yaşayan 2 gazi ailesine Kaymakam Halim, Belediye Başkanı Özkan, İlçe Jandarma komutanı Bayramoğlu ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur ve katılımcıların eşleriyle birlikte ziyaretler gerçekleşti. İlk ziyaret ilçeye bağlı Beyce Köyde yaşayan Diyanet İşleri Başkanlığında görevli 15 Temmuz Gazisi hemşerimiz Mustafa Türker’in babası Osman Sağır’a yapıldı. İkinci ziyaret ise Simav’ın Kekliktepe Mahallesinde ikamet eden 15 Temmuz Gazisi Polis Memuru Mehmet Başol’un ilçede yaşayan annesi ve kız kardeşine gerçekleştirildi. Bu ziyarette Kekliktepe Mahallesi Muhtarı Raif Adıgüzel de hazır bulundu.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri saat 19.30’da Simav Mehteranının öncülüğünde Akbaldır Stadından başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan Simav Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Yürüyüşüne sahne oldu.
Ardından da Simav Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı resim ve fotoğraf sergisi protokolün ve halkın gösterimine açılırken eş zamanlı olarak Cumhuriyet Meydanındaki dev ekrandan TRT televizyonu tarafından yayınlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı izletildi. Bu arada Simav’ın tanınmış emekli öğretmenlerinden İsmail Demirçakan, 15 Temmuz Şehitleri için yazdığı şiirini alkışlar eşliğinde okudu. Nasuhağa Camiisi İmam Hatibi Harun Cangür’ün okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından Yeni Cami İmam Hatibi İbrahim Değmen’in 15 Temmuz Şehitleri adına yaptığı duanın ardından Akşam ve Yatsı Namazları nedeniyle kısa araların verildiği programda Simav’ın gazileri de tören kıyafetleriyle protokolde yer alırken solistliğini tanınmış icracılardan Sedat Uçan’ın yaptığı Peker Kardeşler Orkestrası tarafından Cumhuriyet Meydanına kurulan platformdan Simav Belediyesi organizesi ile Türk Tasavvuf Müziği Konseri gerçekleştirildi. Bu arada Simav Kaymakamlığı tarafından konulan kürsüdeki anı defterine başta gaziler olmak üzere vatandaşlar ve kamu yöneticileri tarafından günün anısına duygularını aktardılar.
Konser sonunda konuk sanatçılara 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri anısına çeşitli hediyeler takdim eden Belediye Başkanı Süleyman Özkan, hem sanatçılara hem de programa katılan vatandaşlara teşekkür etti. 15 Temmuz 2016 akşamı yaşanan hain darbe kalkışmasının Türkiye’nin yaşadığı en kanlı darbe hareketi olduğuna dikkat çeken Başkan Özkan, “Bizler 15 Temmuz 2016 gecesi olduğu gibi, 15 Temmuz 2017’de olduğu gibi ve bugün yani 15 Temmuz 2018’de olduğu gibi her zaman omuz omuza el ele olduktan sonra Türkiye’mizi kimse parçalayamayacak, Türk Milletini kimse bölemeyecektir. Bu vesile ile halkımıza ve milletimize şükranlarımı sunuyor, düzenlediğimiz programımıza katılarak coşku seli oluşturdukları için başta konuklarımızla halkımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Gecenin son konuşmacısı ise Kaymakam Türker Çağatay Halim oldu. 15 Temmuz 2016 gecesini hatırlatarak o tarihte tüm Türkiye olarak Fethullahçı terör örgütünün gerçek yüzünün görüldüğüne dikkat çeken Kaymakam Halim, “Onun gerçek yüzünü birçok stratejist, bilim adamı, akademisyen yıllarca bize anlattılar. Ancak 2016’nın 15 Temmuzunda bütün toplum olarak biz bunların gerçek yüzünü gördük. Bu acı olayın, bu ihanet dolu olayın şöyle bir faydası oldu: Hepimiz gördü ki, hatta tüm dünya gördü ki Türk milletinin içinde taşıdığı umut, heyecan ölmemiş. Türk halkı, basiret gösterilmesi gereken yerde gerekli basireti gösterdi, cesaret gösterilmesi gereken yerde de gereken cesaret sergiledi. 251 vatandaşımız gözünü kırpmadan ölüme yürüdü, sayısız binlerce gazilerimiz var. 2 tanede Simav’ımızdan gazimiz var. Birazdan bunlardan Mustafa Türker’de sizlere hitap edecek. Şunu hiçbir zaman unutmayalım: Eğer Türk Devleti olarak kendimize olan inancımız, kendimize olan güvenimiz yerindeyse birçok zorluğu aşabiliriz. Şundan da herkes emin olsun; devletin ve toplumun içine yerleşmesi, sızması yıllar süren bu örgütle mücadele hemen bitmeyecek. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı değerlendirmede de bunu ifade etti. Ancak 2016’nın 15 Temmuz’undan bugüne kadar gelinen noktada Fethullahçı terör örgütüne yurt içinde ve yurt dışında çok ağır darbeler indirildi. Örgütün topyekün hareket alanları dağıtıldı. Ancak bu devlette ve toplumda hiçbir zaman gevşekliğe yol açmamalı. Bu örgütle kısa ve orta vadede mücadele devam edecek. Buna yönelik tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bugün daha Milli İstihbarat Teşkilatımız, yurt dışından bir Fethullahçı haini daha getirerek adalete teslim etti.
Sizlerden isteğim şudur ki: Yaşananları hiçbir zaman unutmayın, unutturmayın ve toplumun böylesi yalanlarla uyutulmasına asla fırsat vermeyelim. Çünkü bunların devletin ve toplumun içine sızması 40 yıl sürdü. Bu neredeyse insan ömrünün yarısı eder. Hepimiz bu acı olaya yaşayarak, görerek, hissederek şahitlik ettik. Tekrar bu acı olayları yaşamamak adına tüm toplumumuzu uyanık olmaya davet ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra 15 Temmuz gecesinin Simavlı gazilerinden Beyce Köyden Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi Mustafa Türker, 15 Temmuz 2016 gecesine dair yaşadıklarını Cumhuriyet Meydanını tamamen dolduran halka anlatarak paylaştı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Pazar gecesini Pazartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.13’de daha önce bayraklarla donatılan tüm camilerden salaların okunmasıyla son buldu. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HİKMEM’DE LİSE DİPLOMASI FARK DERSLERİ İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI
HİKMEM’DE LİSE DİPLOMASI FARK DERSLERİ İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığınca 09.12.2016 tarihinden itibaren Mesleki Eğitim Merkezleri örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla Mesleki

ŞEREF KOLEJİNİN KONUKLARI “PAZARLAR PROTOKOLÜ”
ŞEREF KOLEJİNİN KONUKLARI “PAZARLAR PROTOKOLÜ”

Simav’ın eğitim dünyasında her geçen yıl yıldızı parlayan Özel Şeref Koleji, başarıları kadar okulda uygulanan eğitim ve öğretim

RİSKLİ ÇALIŞMA ENERJİ KESİLMEDEN YAPILDI
RİSKLİ ÇALIŞMA ENERJİ KESİLMEDEN YAPILDI

Demirci- Simav ve Simav-Gediz elektrik enerji hatları uzman ekipler tarafından enerji kesilmeden başarıyla yapıldı. Konu hakkında açıklamada