DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Paylaş
Tarih : 19 Ekim 2021 - 13:55

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının çözümü, halka hizmet yolunda ihtiyaçlarının giderilmesi için seslerini duyurmak adına Resmi Gazetede yayınlanan kanunla ilan edilen 19 Ekim Muhtarlar Günü yurt genelinde olduğu gibi Simav’da da kutlandı.

Simav Hükümet Konağı yanındaki tören alanında Simav Muhtarlar Derneği yönetimi ve birçok muhtar üyenin katılımı, Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Hafize Akçan’ın sunumuyla yapılan törende Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin, kendisi gibi muhtar olan 2 dernek üyesiyle birlikte Atatürk Anıtına çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu. Ardından İstiklal Marşının okunması sonrasında da dernek başkanı Şahin günün anlamıyla ilgili konuşmasını yaptı.

Türkiye’de Muhtarlar Gününün 19 Ekim 2015 tarihiyle birlikte başladığını ve bu yıl 7.cisinin kutlandığını belirterek sözlerine başlayan Şahin, “Muhtarlık tarihinin 2. Mahmut dönemi ve 19 Ekim 1829 tarihinden bu yana bir geçmişi olduğuna dikkat çekti. Her bir muhtarın devletin eli, ayağı, gören gözü, işiten kulağı ve aynı zamanda sesi olduğu gibi muhtarlar aynı zamanda vatandaşın kamu önünde dilidir” dedi.

Sözlerine; “Muhtarlar toplumsal barışın sürekliliğinde en önemli unsurdur” diyerek sürdüren Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin, “Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti mühründen alan muhtarlar, ülkemizde siyasallaşmamış en önemli sivil toplum kuruluşudur” ifadesinde bulundu.

Birçok resmi daire müdürünün katıldığı Simav’daki 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlaması katılımcılarla birlikte muhtarların Atatürk Anıtı önünde günün anısına fotoğraf çekimiyle son buldu. (Mustafa Arıgümüş)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle