DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: “TÜRKİYE’NİN BÜTÜN KAYNAKLARI YAĞMALANIYOR”

Ana Sayfa » Kütahya Haberleri » DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: “TÜRKİYE’NİN BÜTÜN KAYNAKLARI YAĞMALANIYOR”
Paylaş
Tarih : 16 Ekim 2018 - 12:08

Demokrat Parti (DP)Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, geçtiğimiz hafta sonu
Kütahya ziyaretinde bulundu.
DP Kütahya İl ve Simav başta olmak üzere Kütahya ilçelerinin DP teşkilatlarından yöneticilerinin katıldığı kahvaltılı ziyaret Gülpalas Otel’de gerçekleşti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar milletvekili Gültekin Uysal, Demokrat Parti Kütahya İl Başkanlığı tarafından Gül Palas Otelde düzenlenen kahvaltı programına katıldı. Kütahya il ve ilçe teşkilatlarının katıldığı programda konuşan Gültekin Uysal, demokrasi, haklar ve özgürlükler gibi kavramların içinin boşaltıldığını söyledi.
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, kurumların altüst olduğunu, sistematik biçimde devlet mekanizmasının çöktüğünü ve paralel örgütlemelerin yapıldığı söylediği konuşmasında şunları söyledi: “Bir zoraki dayatmayı bir zoraki tercihi kaçınılmaz bir kader olmaktan çıkartmak mecburiyetindeyiz. Bugün hepimizin ödediği bedel işte kurumların altüst olduğu, sistematik bir biçimde devlet mekanizmasının çöktüğü, paralel bir tane değil bir kaçtan örgütlenmelerin yapılma-ya çalışıldığı, vatandaşı muhatabını bulamadığı, bir tarafta atama demokrasisi diyebileceğimiz anlayış içerisinde dillerinden dökülenlerle amel etmeyen ama sureti haktan görünerekdemokrasi, haklar ve özgürlükler gibi kavramların içini boşaltarak insanımızın zihni bulandırıldı hala bulandırılmaya çalışılıyor.
1 Ekim itibariyle Meclis açıldı. Açılış konuşmasını yaparken Büyük Millet Meclisinin en birinci vazifesinin yasama ve yürütme olduğunu ifade etti. Sayın Cumhurbaşkanı konuşmasında yarınları birlikte inşa edeceğimizi, birlikte bu ülke için çalışmamız gerektiğini milletin en meşru kürsüsünden Büyük Millet Meclisi kürsüsünden ifade etti. Peki hal böyle mi? Maalesef hal böyle değil. Çok suretle Büyük Millet Meclisinin İç tüzük çalışması nedeniyle yapılan müzakerelerde de gördüğümüz gibi kuvvetlerin uyumu diye seçim döneminde propaganda yapanlar bugün aklımızla dalga geçercesine kuvvetler ayrılığının ne hale geldiğini insanımızın bilmediğini, sert kuvvetler ayrılığı güya devreye sokulmuş. Bir kişi savcılar hakimler kurulunu atayacak, Yargıtay, Danıştay üyelerini atayacak, kurduğu mekanizmayla beraber bugün yargıyı yürütmenin bir şubesi haline getirecek, topyekün devleti bir parti devleti haline dönüştürecek, kontrol ettiği parti mekanizmasıyla bütün milletvekillerini o bir kişi tayin edecek, sonra sadece ve sadece bakanların Büyük Millet Meclisi içinden seçilmiyor olması dolayısıyla Türkiye’de sert kuvvetler ayrılığı prensibini işlediğini, yasamanın Türkiye Büyük Millet Meclisinin müstakil olduğunu iddia edeceğiz.
Türkiye’de açık yüreklilikle ifade ediyorum; kravatlı bir soygun olarak ifade edebileceğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en kıymetli varlıklarından birisi olan Türk Telekom’un nasıl özelleştirildiğini biliyoruz. Akabinde nasıl soyulduğunu da biliyoruz. Hazinenin altın hisseye sahip olmasına rağmen özelleştirme adı altında bir yabancı şirkete devredildi. En nihayetinde varlıklarının içi boşaltıldı. Borçlarıyla beraber kredi veren üç tane banka hisselerini devralmak zorunda kaldı. İYİ Parti, TBMM’de gündeme getirdiği bir komisyon kurulması, onunla milletimizin zihninde oluşan soruların cevap bulması adına bir önerge getirdi, maalesef yedeğine aldığı Milliyetçi Hareket Partisi’nin desteğiyle bu gerçeklerin ortaya çıkmaması adına Büyük Millet Meclisi’nin ifade edildiği gibi denetim vazifesini yapmasını hedefliyoruz diye dillerinden dökülürken bunun önünü kapatmak adına bu önerge ret edildi. İnşallah önümüzdeki günlerde parti olarak Mecliste araştırılmasa da bir raporla beraber insanlarımızla, milletimizle paylaşacağız. Tekrar ifade ediyorum. Türkiye’nin bugün bütün kaynakları deyim yerindeyse yağmalanıyor. Kayıt dışı siyaset, kayıt dışı ekonomi modeliyle ve bu hakkı gasb edilmiş Büyük Millet Meclisinin bütçe üzerinden yapacağı denetlemeyi, yaptırım gücünü zaten sıfırlamışsınız. Şimdi Büyük Millet Meclisini de AKP sözcülerinin ifade ettiği gibi yakın zamanda tekrar bir iç tüzük getirerek adeta bir fabrikasyon üretim, hiçbir tartışmaya, müzakereye meydan vermeden ahbap çavuş ilişkisi içerisinde bu düzen sürüp gitsin isteniyor. Peki bu düzen sürüp gidecekte Türkiye’nin meseleleri nerelerde çözülecek? Hangi demokratik kanallarda çözülecek? İşlemeyen hukuk sistemi içerisinde nerede milletimiz hakkını, hukukunu koruyacak? Meselenin sorumluluları, zaman zaman çıkıp millet önünde sureti haktan görülerek bu ülkede adalet işlemediği gibi bir takım sözleri sarf eder hale geliyor. Peki buradan sormak isteriz, bunun sorumlusu kim?
“AL PAPAZI VER PAPAZI DİYEREK KENDİ HUKUK SİSTEMİNİZİ, KENDİ SÖZLERİNİZLE, SORGULATIR HALE GELDİNİZ”
Bir takım beylik sözlerle; ben olduğum müddetçe ajan dediğiniz bu papazı vermeyeceğim dediniz, al papazı ver papazı diyerek kendi hukuk sisteminizi, kendi elinizle kendi sözlerinizle, kendi beyanlarınızla sorgulatır hale geldiniz, sonra dönüp Türkiye’de hukuk işliyor bize ne kardeşim ama günün sonunda gördük ki, saç dökülüp önümüze dökülünce ABD Başkanı teşekkür ediyor. İnsanımızın sorduğu sualleri ben de burada tekrar etmek isterim: Madem Fetö’den PKK’ya ajanlık yapan bu papaz, bu suçları işledi, bu suçların cezası üç yıllık bir cezayı mı gerektiriyordu? Madem suçu yoktu niye böyle bir yargılama usulüyle yargıladınız? Madem suçluydu niye serbest bıraktınız? Hani güzel bir kaidemiz var Türk dış politikasında önemli bir prensiptir; tehdit-i ikaya muktedir olmak diye, o sözü söylediyseniz onun gereğini yapacak gücü de, kuvveti de ortaya koyacaksınız. Her vesileyle Türkiye’nin gücünü uluslararası alanda sorgulatarak, dış politik meseleleri iç politika malzemeleri yaparak, tarihi cephane haline getirerek değerler üzerinden milleti manipüle ettiniz. Ama Kütahya’mızdan ifade etmek isterim ki, artık bu kazandan su alabilme imkanınız yok.
“TÜRKİYE KADEME KADEME SİSTEMATİK BİR BİÇİMDE YIKIMLA KARŞI KARŞIYA”
Türkiye bugün çiftsi, esnafı, memuru, emeklisi, işçisi neredeyse yüzde elliler mertebesinde fakirleşti. Sizin bu sorumsuz sözleriniz yüzünden Türk sanayisi bir kur riski içerisine düştü. Üretim yapmaktan imtina eder hale geldi. Uyguladığınız siyasetle bir ülke olur mu ki kendi vatandaşını çalışmamaya teşvik etsin. Bırakınız yüksek katma değerli ürünleri Türkiye sadece 2017 yılında bir milyar 186 milyon dolarlık canlı hayvan ithal etti. Ülkenin münbit arazilerini bırakalım karasal ikliminde olan arazilerde bile buğday yetişir, bugün buğdayı, tarıma dayalı sanayimizin en temel girdisi yağlı tohumlardan ayçiçeğinden pamuğa Türkiye bugün net ithalatçı bir ülkedir. Sözlerimin arasında ifade ettim, Türkiye kademe kademe sistematik bir biçimde yıkımla karşı karşıya bugün. Üretim yapamaz halde.
“POLİSİYE VE ZABITA TEDBİRLERİYLE ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYAN, BİLEN VAR MI?” Türkiye’nin yeniden tarihi yürüyüşünü devam ettirebilmesi için, yeniden bulunduğu coğrafyada , değişen şartları, tarihin değişen temposunu, zamanın değişen ruhunu da göz önünde bulundurarak kendi bulunduğu noktada yeniden demokrasisine, yeniden hukuk sistemine, yeniden ekonomisine, yeniden eğitim başta olmak üzere tüm alanlarda yeni bir boyut katma mecburiyeti katmakla karşı karşıyayız. Türkiye’de bu gerçek gündem konuşulmasın diye bugün CHP üzerinden CHP’yi kriminilize ederek siyasi alanı da düzenleyeceklerini, husumeti derinleştirerek milletin can alıcı meselelerinin konuşulmaması derdi içinde olduklarını görüyoruz. Bu zamana kadar belirli ölçülerde başarılı oldular bu manipülasyonu yapmalarında ama ben inanıyorum ki, bu süreç içerisinde artık vatandaşımızın; dar gelirli vatandaşımızdan büyük sanayicilerimize kadar herkesin bütçesini ilgilendiren, herkesin bedelini ödediği yarınlarını göremediği; bırakınız gelecek seneyi, birkaç ay sonrasında Aralık sonunda Türkiye nasıl olacak sorusunun cevabını veremediği bu zaman dilimi içerisinde ülkenin sarsılıp kendine gelmesi adına sözümüzü bizlerde her zamankinden daha fazla yükseltme mecburiyetinde olduğumuzu sizlerin huzurunda ifade etmek isterim.
İşte bir Mc Kinsey meselesi Türkiye’nin gündemine geldi. Millet adına, Milli iradenin tecelligahı Büyük Millet Meclisi adına yürütmeyi mali açıdan denetleyecek olan Sayıştay’ın denetlemesine müsaade etmezseniz, yurt dışından bir firmaya kredilibilitenizi artırmak adına böyle bir iş birliği içerisine girersiniz. Zaten Mc Kinsey formülü eninde sonunda milletinize acı bir tablo acı bir fatura, acı bir program önüne gelecektir.
“KARŞIMIZDA KARA BİR PROPAGANDA MAKİNESİ VAR”
“Bugün oluşan siyasi iklimin de etkisiyle en küçük tenkidi, kendi varlıklarına kasteden, neredeyse vatan hainliği mertebesine getirmeye çalışan, karşımızda kara bir propaganda makinesinin de olduğunu biliyoruz. Ama işte mesuliyet oradadır. Bütün bu zor şartlara rağmen hepimiz milletin bahşettiği bu kürsülerden vazifemizi yapacağız. Yeniden bu büyük ülkeyi ilköğretim çağında 20 milyona çocuğumuzun olduğu bu ülkeyi, beşeri sermayesini dünya ile rekabet edebilecek niteliğe, dona-nıma sahip olur hale getirilerek yeniden Türkiye’nin üretim alt yapısını kurmak için büyük bedeller vermiş bir siyasi hareketin mensupları olarak yeniden Türkiye’yi dünyayla tüketici bir unsur olarak değil, üretici bir unsur olarak eklemleneceği küreselleşme ikliminden insanımı-zın refahına artırabilmek adına yaptığı ithalattan daha fazla ihracat yapar hale getirmek mecburiyetindeyiz.
Bugün rantiye düzeni içerisinde, siyaseti kirli kaynaklarla finanse edeceğiz diyerek başta payidahtımız İstanbul olmak üzere nasıl katledildiğini, muhafazakarız diyenlerin bu ülkenin değerlerini nasıl suistimal ettiğini, yerle bir ettiğini hepimiz görüyoruz. Sureti haktan görünerek millet önünde 20 yıldır İstanbul’u yönetenler, yirmi yılı aştı yirmibeş yıla gidiyor; suçlular, muzdarip-lermiş; İstanbul’un göbeğine hançer saplayacaksınız hesabını vermeniz gerekirken başkalarına suçu sevk etme yoluna gideceksiniz.” *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle