DİLİNİ EŞEK ARISI SOKSUN

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » DİLİNİ EŞEK ARISI SOKSUN
Paylaş
Tarih : 25 Temmuz 2019 - 11:54

30 Ağustos Zafer Bayramı Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının Türk Milletinin de desteğiyle yurdumuzu düşman işgalinden kurtarışının yıldönümüdür.
30 Ağustos’un en büyük önemi de bir ulusun esaretten özgürlüğüne kavuşmasının acı gerçeğidir.
Dünyanın bile 30 Ağustos’u kabul ettiği, 97 yıllık şanlı zafere ne yazık ki, bugün dil uzatan biri çıktı.
Kaldı ki 30 Ağustos’a dil uzatan kişi de her zaman yeşilliğiyle, Osmanlı’ya başkent oluşuyla övündüğümüz Bursa’nın Büyükşehir Belediye Başkanı olan bir zat!
***
Atasözlerimizde bir söz vardır, “Dilini eşek arısı soksun” diye.
Bir insan yanlış, bilmeden ve toplumun değer yargılarına karşı konuşursa büyüklerimiz; “Hay senin dilini eşek arası soksun” dermiş.
Yani; ‘eşek arısı diline iğnesini batırsın dilin büyüsün ve yanlış söz söyleyeme’ diye.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının 30 Ağustos Zafer Bayramımız ile ilgili sözleri için çok şey var söylenecek tepki açısından.
Ama mailime Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun gönderdiği açıklama bana göre belediye başkanı için çok bile.
Sayın Feyzioğlu’nun; “30 Ağustos Milletin tamamını ilgilendiren bir gün değil” diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’na tepki içeren sözlerini siz değerli okurlarımla paylaşıyorum.
***
Feyzioğlu şunları söylüyor:
Duydum ki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı 30 Ağustos Milletin tamamını ilgilendiren bir “gün” değil demiş.
Üzüldüm.
Onun adına değil.
Eğitim sistemimiz adına üzüldüm.
Üzüldüm.
Böyle bir siyaset yapmanın toplumda karşılık bulduğunu sanacak kadar gerçekleri göremeyen bir yerel yöneticinin hala var olmasına üzüldüm.
Hiç şüphe etmesin, bu sözleri seçimden önce söylese idi, karşılığını Millet sandıkta fazlasıyla verirdi.
Eh, o zaman nedir bu öfkeyle katmerlenen üst düzey bilgisizlik. Yönettiği şehre zerre kadar faydası yok da o sözlerinin, gerçekten kendine bir faydası olduğunu sanıyorsa, bence siyaseten de güncellemeli kendini.
Kendisini kınamıyorum bile.
Gerekli değil. Bilgi kırıntısından yoksun ama bolca insafsız öfke içeren böyle bir açıklama gündemi gereğinden fazla işgal etmemeli.
Kınamak yerine, mahcup olmasını sağlamayı deneyeceğim. Olur mu bilmem? En azından etrafındaki aklı başında, okuduğunu anlayan insanlardan biri kendisine anlatır, mahcup olmasını sağlar diye düşünüyorum. Neticede, koskoca Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni temsil eden bir kişi böyle konuşmamalı. Bunu ona söyleyebilecek bir yakını yoksa, daha da vahim. O zaman hiç yakını yok demektir.
Meşhur New York Times Gazetesi’nin 31 Ağustos 1922 nüshası. Yani Büyük Taarruz’un başlamasının ertesi günü.
Amerikan Gazetesi, Paris ve İstanbul’daki muhabirlerine dayanarak uzun uzun şunları yazıyor. Dikkat buyurun, Amerikan Gazetesi. Yayın merkezi New York, Afyon’a Bursa’dan daha uzak! Yine de ilgilenmişler. Sayfalarca hem de… Özetliyorum:
*Mustafa Kemal Paşa’nın Milliyetçi Güçleri Yunan hatlarını darmadağın etti.
*Anadolu’da Yunan işgalini sürdürmek için Türklerin katılmaya zorlandığı Venedik Konferansı suya düştü.
*Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türklerin zaferi, İngiltere’nin Hindistan’daki egemenliğini zora sokacak. Artık İngilizlerin işi eskisinden de zor.
*İngiliz Başbakanı Lloyd George İngiliz Parlamentosu’nda zor durumda. Anadolu`da uyguladığı yanlış politikalar İngiltere’ye büyük zarar verdi.
*İngiliz Başbakanı Lloyd George’un rakipleri harekete geçti.
*Yunanlılar şaşkın. Mustafa Kemal`in milliyetçi ordusu inanılmaz bir strateji ile aşılmaz denilen mevzileri ele geçirdi. Eskişehir düştü. Türkler Afyon’a girdi.
***
Şimdi de 1. Dünya Savaşı üzerine yazılmış baş eserlerden David Fromkin`in “Tüm Barışları Sona Erdirecek Barış, Osmanlı İmparatorluğunun Çöküşü ve Modern Ortadoğu’nun Yaratılışı” kitabından, sayfa 545:
İzmir Arşibişop’u Türk Ordularının harekatını öğrendiğinde Yunan Kralı Venizelos`a yazıyor: “Ön Asya’da Helenizm, Yunan Devleti ve tüm bir Yunan Milleti Cehenneme doğru yuvarlanıyor. Kurtaracak kimse kalmadı.”
▶İşte böyle…
*30 Ağustos Zafer Bayramı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’na uğramamış ama İngilizleri çok korkutmuş, İngiliz İmparatorluğu’nun Hindistan`daki çöküşünü hızlandırmış, İngiliz Başbakanı’nın canına okumuş, Yunanlıları ve işbirlikçilerini perişan etmiş, Anadolu’yu işgalden kurtarmış.
*Dostane bir tavsiye sayın Başkan’a. O gün eline bir Türk Bayrağı alıp sokağa çıksın. Öncesinde de Mustafa Kemal Paşa ve tüm silah arkadaşlarına şükür duası etsin, bir Fatiha okusun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları