DR. ÖZER: “BAYRAMINIZ SAĞLIKLI OLSUN”

Ana Sayfa » Genel » DR. ÖZER: “BAYRAMINIZ SAĞLIKLI OLSUN”
Paylaş
Tarih : 07 Ağustos 2019 - 11:45

Simav İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, son yıllarda toplumu olumsuz etkileyen Kist Hastalığına dikkat çekti.
Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da yaklaşan Kurban Bayramını işaret ederek, “Bayramınız Sağlıklı Olsun” vurgusunda bulunup Kist Hastalığına ikinci kez dikkat çeken Simav İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kist Hastalığının Türkiye’de sık görülen bir enfeksiyon hastalığı olduğunun altını çizdi.
Konuyla ilgili olarak bilgilendirmede bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, “Kist Hastalığında söz konusu parazit koyun, keçi ve sığırlardan köpeklere, köpeklerden de koyun ve sığırlara bazen de insanlara geçmektedir” dedi.
Kist Hidatik olarak bilinen Kist Hastalığında kistleri içeren çiğ hayvan etleri ve sakatatların köpekler tarafından yenilmesi sonucunda parazitin bağırsaklarda oluştuğunu ve parazitlerin belirli aralıklarla yumurtlayarak ana konakçı köpekler tarafından dışkıyla atılmasıyla parazitin oluştuğunu kaydeden Dr. Özer, “Kist Hastalığının en önemli nedenlerinin başında özellikle kurban etleri ve sakatatları toprağa gömmeyip köpek ve kedilere yedirilmesi gelmektedir” ifadesinde bulundu.
Kist hastalığın gelişmiş ülkelerde değil de gelişmemiş ülkelerde daha fazla görüldüğünü ve hastalığın bu tür ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olarak etkinliğini sürdürdüğüne işaret eden Dr. Özer, “Veteriner hekim kontrolündeki köpeklerde bu hastalık görülmezken başıboş köpeklerde bu hastalığın daha çok görülmesi yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır” dedi.
İnsana bulaşan mikrobun yüzde 75-80 ihtimalle karaciğere yerleştiğini, karaciğerin dışında akciğer, karın içi diğer organlar hatta beyne bile yerleşebildiğinin tespit edildiğine dikkat çeken Dr. Özer, “Olay nerede olursa olsun, parazitin yerleştiği yerde giderek büyüyen içi basınçlı bir sıvı ile dolu kist oluşur. Kistin ilaçla tedavisi olmayıp ancak parazite etkili olduğu bilinen ve diğer tedavi yöntemlerine yardımcı bir ilacın mevcut olduğu bilinmektedir. Bunun yanında hastalıkla ilgili en etkin mücadele; hijyen şartları dahilinde risk altındaki halkın hastalıkla ilgili eğitimi, hayvan besleme ve kesiminde çok daha dikkatli davranılmayı yaygınlaştırmaktan geçmektedir. Unutulmamalıdır ki, yalnız hayvancılıkla uğraşan kişiler değil, aynı ortamda bulunan çocuklar da risk altındadır” şeklinde konuştu.
Kist Hastalığından korunma yolları hakkında da açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özer, “Yetkililer öncelikle başıboş sokak köpeklerini hayvan barınaklarına almalı, çocuklar sokaklarda görebileceği yabancı cisimlere dokunmamalı, kesilecek hayvanlar belediyenin belirlemiş olduğu yerlerde veteriner hekim kontrolünde kesilmeli, kesilen hayvanların iç organları derin kazılan çukurlara mutlaka gömülmeli, kesilen hayvanların iç organları kesinlikle sokak hayvanlarına verilmemeli, eller sık sık yıkandığı gibi çiğ sebzeler çok iyi yıkanarak yenmeli” dedi.
Sözlerinin sonunda Kist Hastalığının ne olduğu konusunu biraz daha detaylı anlatan Dr. Özer, “Bu hastalık halk arasında ‘Köpek Kisti’ diye bilinir. Olgun parazit; kurt, çakal, köpek gibi hayvanların bağırsaklarında yaşar. Parazitin yumurtası bu tür hayvanların dışkısıyla dışarı atılır. Parazitin gelişme dönemine konak (taşıyıcı) olarak rol oynayan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bu parazit yumurtası bulaşmış ot, su gibi gıdaları tüketince yumurta onların bağırsaklarına geçer ve bağırsakta kurtçuk açığa çıkarak kan dolaşımına karışır. Böylece kan dolaşımı sa-yesinde parazit hastalığı vücudun değişik yerlerinde en çok da karaciğere yerleşerek gittikçe büyüyen kistlerin oluşması gerçekleşir. Bu kistlerin patlaması ise ölümcül vakalara neden olur” diyerek sözlerini tamamladı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

5 ÖĞRETİM ÜYESİ ALINACAK
5 ÖĞRETİM ÜYESİ ALINACAK

Demiroğlu Bilim Üniversitesi 5 Öğretim Üyesi Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre  2547 sayılı Yükseköğretim

9 ÖĞRETİM ÜYESİ ALINACAK
9 ÖĞRETİM ÜYESİ ALINACAK

Kayseri Üniversitesi 9 Öğretim Üyesi Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre  657 sayılı Devlet Memurları

153 MESLEK PERSONELİ ALINACAK
153 MESLEK PERSONELİ ALINACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 153 Meslek Personeli Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre Kurum