DÜNYA ÇOCUK KARDEŞLİĞİNİN YILDÖNÜMÜ OLAN 23 NİSAN, SİMAV’DA COŞKUYLA KUTLANDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » DÜNYA ÇOCUK KARDEŞLİĞİNİN YILDÖNÜMÜ OLAN 23 NİSAN, SİMAV’DA COŞKUYLA KUTLANDI
Paylaş
Tarih : 23 Nisan 2018 - 13:37

Milli iradenin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 98.yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı tüm yurtta olduğu gibi Simav’da da coşku ile kutlandı.
Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, okul müdürleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle öğrencilerin katıldığı ilk tören Hükümet Konağı tören alanında gerçekleşti. Şirikçi ve öğretmenler tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldıktan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Bu törenin bitiminde ise bu kez Atatürk Anıtına CHP İlçe Başkanı Hasan Koç ve ADD Simav üyeleri çelenk sunup saygı duruşunda bulundu.
Akbaldır Stadında Simav Gülizar Eren İlkokulu’nun ev sahipliğinde güzel bir bahar havasında gerçekleşen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ise Simav halkı büyük ilgi gösterdi. Dost ülkeler Kırgızistan ve Bulgaristan’dan Simav Belediyesi’nin konuğu olarak gelen ekiplerle birlikte Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, resmi dairelerin yöneticileri ve Simav halkının tribünleri tamamen doldurduğu Akbaldır’da kutlamalar saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Özgür Yıldız’dan geldi.
23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda günün anlam ve önemini Milli Eğitim Şube Müdürü Özgür Yıldız yaptı.“Cumhuriyetimizi geleceğin teminatı olan çocuklara emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan bu anlamlı günü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir. 23 Nisan’ı bir çocuk bayramı olarak kutlamanın yanı sıra biliyoruz ki bugün Türk Milletinin ebediyen bağımsız yaşama arzusunun somut bir ifadesidir” diyerek sözlerine başlayan Yıldız, Akbaldır Stadının ve tribünleri dolduran çocuklara seslenerek, “Sevgili çocuklar, TBMM’nin açıldığı bu özel günün bayram olması çok büyük anlam taşımaktadır. Bugünün sizlere özel kılınması size duyulan güvenin ifadesi olduğu gibi varlığınızın bizler için ne kadar önemli olduğunun da göstergesidir. Sizler milletimizin en büyük zenginliği umudusunuz. Bundan dolayı sizlerin sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur” dedi.
Günün ilk şiirini okumak için mikrofona gelen Gülizar Eren İlkokulu öğrencilerinden Mustafa Can Bilgili’nin şiirini okumasının ardından yine günün ilk toplu gösterisi ana sınıflarda yer alan öğrencilerin Bayrak Gösterisi oldu. Minik öğrencilerin ellerindeki Türk Bayraklarıyla müzik eşliğinde sunduğu gösterinin ardından bu kez ikinci sınıf öğrencisi Ayşegül Ünlü şiirini okudu. Günün en önemli ve çok katılımlı gösterisi ise Türkiyem Gösterisi oldu. Kırmızı –beyaz giysiler içindeki yüzlerce öğrencinin Türkiyem Şarkısı eşliğinde gerçekleştirdiği gösteri ayakta alkışlanırken gösteride asker ve polis üniformalarıyla yer alan öğrenciler Simav’ın terör nedeniyle verdiği 25 şehidi temsil ederek Simav şehitlerinin yâd edilmesine vesile oldular. 4.sınıf öğrencisi Nazlı Kalaycık’ın şiirini okumasının ardından Akbaldır Stadı bu kez Vatanım ve Bayrağım gösterisiyle bir kez daha kırmızı-beyaz renklere büründü.
Gülizar Eren İlkokulu öğretmenlerinden İsmail Baştürk’ün çalıştırdığı Halk Oyunları ekibinin yöresel oyunlardan sunduğu gösteri ve minik efelerin sola oyunlarının ardından bu kez 23 Nisan Uluslararası Simav Belediyesi Çocuk Şenliği’ne Bulgaristan ve Kırgızistan’dan gelerek katılan konuk ekiplerin birbirinden güzel ve heyecanlı yöresel oyunlarından sunumlar Simav halkı tarafından ayakta alkışlandı.
Dost ülkelerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlamalarında gerçekleştirdikleri final oyunlarıyla Akbaldır’daki kutlamalar sona erdi. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GAZİLER GÜNÜ YARIN KUTLANACAK

Simav Kaymakamlığı organizasyonunda Gaziler Günü 19 Eylül Pazar günü Hükümet Konağı tören alanında kutlanacağı bildirildi. Pazar günü

SİMAV’IN DİN GÖREVLİLERİ AYLIK TOPLANTISI YAPILDI

Pandemi nedeniyle online olarak yapılıp uzun zamandır yüz yüze gerçekleştirilemeyen Simav İlçe Müftülüğü din görevlileri aylık mutat

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİ SİMAV’I SEÇMİYOR

Simav’daki yaklaşık 7 liseden mezun olanların, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün açtığı üniversiteye hazırlık kurslarına katılanların