ECZACILARIMIZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ECZACILARIMIZ
Paylaş
Tarih : 23 Mart 2020 - 13:35

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak değerlendirilen Coronavirüs (COVID19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını önlemek adına Hastanelerde ve diğer sağlık birimlerinde görevlerini başarı ve sabırla sürdüren doktorlar ve yardımcı sağlık personelleri kadar sürdürülebilir sağlığın ikinci önemli faktörü olan Eczaneler de son günlerde yoğunlaştı.
Mevcut günlük faaliyetleri, Simav’da da görüldüğü gibi ‘Mobil Eczane’ uygulaması, gece nöbetleri ve günlük hizmetleri, mevzuatla ilgili belge ve yazı işyeri yanı sıra buralarda çalışan eczacı başta olmak üzere diğer görevliler sağlıkları açısından risk altında.
***
Gördüğüm kadarıyla da onları en çok üzen vatandaş davranışı ise sabırsızlıkları.
Saatlerce markette ürünleri, fiyatlarını inceleyen ve arabasına doldurduğu aldıklarını kasadan sabırsızlık içinde bir an önce geçmek isteyen vatandaşlar gibi eczanelere giden vatandaşlarımız da hemen işini görmek, ayrılmak istiyor.
Bu anladığım kadarıyla mümkün değil.
Çünkü kimlik kontrolü sonrası istenen ilacın reçetesi, ilaçla ilgili şifrenin bilgi sistemine girilerek onayı ve ilaçların da yine bilgisayar sistemiyle okunup düşülmesi, işlenmesi önemli bir zaman alıyor.
Buna bir de ilacın kullanım şeklini soran, başka dertlerini de anlatan hastaları eklersek, şu yaşadığımız özel günlerde hastane çalışanları kadar onlarında sıkıntı çektiği görülüyor.
***
Doktorlar kadar eczacıların da sağlık açısından risk taşıdığı bir gerçek. Sosyal medyadan arkadaşım olan Ali Ülgen, eczacıların bu günlerde daha da çileli olan mesleklerini ele alan ve tamamen hoşgörülü olmamızı, kurallara uymamızı, zor günlerin mutlaka geçeceğini ve herkesin sağlığı için evde kalmamızı öneren paylaşımını ben de sizlerle paylaşıyorum.
***
Evinizde kaldığınız sürece sıkıntı yok, yaşama bağlısınız demektir. Sağlıklı günler hepimizin olsun.
***
Sevgili arkadaşlarım, tanıdıklarım, akrabalarım ve özellikle emekliler; dünyanın yaşadığı salgın hastalık tan ülkemizde vefat eden ilk kişi Allah rahmet eylesin bir eczacıydı ve hastalanan ilk 98 kişiden 3’ünün eczacı olduğu söyleniyor.
Sağlık çalışanı olan herkes risk altında çalışıyor. Bu anlamda huzurlu günlere kavuşana kadar lütfen gerekmedikçe evden çıkmayın, vitaminime baktıracaktım, ilaç yazdıracaktım diye hastaneleri meşgul etmeyin, gitmeyin de zaten kendi yararınıza. Eczanede sadece işinizi görecek kadar kalıp meşgul etmeden çıkın, kişisel mesafenizi koruyun. Ellerinizi bol bol yıkayın. Aşağıdaki bölümü bir meslektaşım paylaşmış lütfen sizler de okuyun.
Meslek hayatının en zor günlerini geçiren tüm sağlık personeli için biraz anlayış rica ediyoruz, lütfen acele ettirmeyin, oflamayın, poflamayın, sıra dışı bu süreci beraber nezaketle atlatmaya çalışalım.
Bizlerin sizlerden birkaç küçük ricamız olacak.
Şöyle ki;
*Lütfen gerçekten ihtiyaç olmadıkça, laf olsun diye hastane ya da eczanelere gitmeyin.
*Ola ki gittiniz, uzun kalmayın, işinizi halledip çabukça ayrılın, içeridekilerle mesafenizi koruyun, banko üstünden sarkmayın.
*Maske ya da eldiven kullanıyorsak uzaylı görmüş gibi bakmayın, günde ortalama 150 kişiyle temas halindeyiz, normaldir.
*Reçete yazdırmadan ilaç alma durumu sadece raporlu ilaçlar son 6 ay içinde alınmış olmak kaydıyla ve 1 kutu olarak verilebilmektedir, lütfen başka şekilde ısrarcı olmayın.
*Piyasada bulunmayan veya eskisinden pahalı bulunan ürünlerin sorumlusu eczacı ya da sağlık personeli değildir. Biz de kendimizi ve vatandaşı karaborsacılardan korumak için gerçekten insanüstü bir mücadele vermekteyiz.
*Ben de dahil çoğu arkadaşım bu süreçte halka satış fiyatından ürün temin etmekte ve karsız satış yapmak zorunda kalmaktadır. Helali hoş olsun ama “Sen de köşeyi döndün” bakışları ve imaları bizi üzmektedir, üzmeyin.
*Piyasada içinde hayırlı bir şey olmadığı her halinden belli olan dezenfektan görünümlü bazı şeyler satılmaktadır, 3 kuruş kar edeyim derken ne idüğü belirsiz şeyleri alıp yüzünüze, gözünüze sürmeyin.
*Çok kişinin bir arada bulunduğu sosyal faaliyetlerinizi lütfen erteleyin, “Bana bir şey olmaz” demeyin.
*”Allah’ım insanlığın sonu geldi, hepimiz öleceğiz” paniğinden de “Yahu bunlar Amerika’nın, Çin’in oyunları, biz Müslüman’ız bize bir şey olmaz” genişliğinden de uzak durun. Panik yapmayın ama tedbir alın.
*Bağışıklığınızı güçlü tutun, ezberlediniz artık belki ama bu süreci bağışıklığı kuvvetli olan daha kolay atlatacak, unutmayın! Ve bu günler için en önemlisi “LÜTFEN EVDE KALIN”….

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları