EFİR KÖYÜ HALK KÜTÜPHANESİ VE GENÇLİK KÜLTÜR MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » EFİR KÖYÜ HALK KÜTÜPHANESİ VE GENÇLİK KÜLTÜR MERKEZİ HİZMETE GİRDİ
Paylaş
Tarih : 10 Aralık 2020 - 12:18

Simav ilçe merkezine 23 kilometre uzaklıktaki Efir köyünde Halk Kütüphanesi Ve Gençlik Kültür Merkezi hizmete açıldı. Eğitimci olarak ülkenin farklı yerlerinde görev yapan öğretmenler ve bazı üniversite öğrencileri pandemi döneminde Efir’e döndüklerinde köylerininde bulunan eski köy okulunu tadilattan geçirip kütüphane ve gençlik merkezi olarak hizmete açtı.

Hizmete açılan Efir Köyü Halk Kütüphanesi ve Gençlik Kültür Merkezinin yapımı hakkında gazetemize konuşan Ali Çalışkan, “Okumanın, yeni şeyler öğrenip hayatı güzelleştirmenin farkında olan bireyler olarak, köyümüzde okuma farkındalığını artırmak, okumayı maddi yetersizlik olmaktan çıkarmak için; süreçten dolayı köyümüzde bulunan birkaç öğretmen arkadaş ve üniversite öğrencileri ile birlikte 5-6 yıldır kullanım dışı olan eski köy okulunu tadilattan geçirip kütüphane ve gençlik merkezi olarak kullanmak için birlikte güzel bir proje hazırladık. Eğitimci bireyler olarak eğitimin bireysel olmaktan ziyade eğitim ortamı içerisinde daha verimli daha kalıcı olacağını düşünmekteyiz. Bu niyetle köyümüz öğrencilerinin faydalanabileceği bir eğitim ortamı oluşturmayı hedefledik.

Köyümüzde 70 kadar öğrenci, yüzden fazla da genç bulunmakta. Hem öğrencilerin okullarını desteklemek hem de 7’den 70’e tüm köylünün faydalanabileceği güzel bir kütüphane ve eğitim ortamı oluşturmayı düşündük.

Tüm bunları düşünerek eski ve kaderine terk edilmiş olan köy okulunu bir dizi tadilattan geçirip kullanışlı bir kütüphane ve gençlik eğlence merkezi olarak yeniden dizayn ettik. Yapıldığı günden beri belki de bakılamayan çatı ve kiremitlerini değiştirdik, engebeli olan okul bahçesini düzenleme çalışmaları yaptık, askıda kalan okulun temelini tekrardan betonlayarak daha sağlıklı bir hale getirdik.Okulun hem içini hem de dışını tekrardan boyadık, gece de okul bahçesinin kullanılabilmesi için aydınlatma çalışması yaptık.

Okulu kütüphaneye, okul bahçesini futbol ve voleybol sahasına dönüştürdük.

Tüm bu süreç boyunca hiç bir resmi kuruluştan herhangi bir yardım almadan köyümüzdeki başta öğretmen arkadaşlar olmak üzere tüm çalışanların maddi destekleri neticesinde yaklaşık 50 bin lira nakdi harcama yaptık.

Asıl önemli olan ise okulların kapalı olmasından dolayı köyde bulunan öğretmen ve öğrenci arkadaşların tüm bu süreç boyunca evlerinde veya dışarıda vakitlerini boşa geçirmek yerine gerekli tedbirleri alarak bizzat 2 ay boyunca çalışarak yapmış oldukları güzel bir çalışma neticesinde bu ortaya çıkmıştır.

Köy muhtarımız Salim Koç’un desteği neticesinde öğretmen arkadaşlarım Mehmet Kabaca, Mustafa Sağdıç ve Berber Mustafa Kabaca öncülüğünde tüm köydeki gençler birlikte olup bu güzel kütüphaneyi köylümüzün hizmetine açtık.

Kütüphanemizin mobilyalarını masa ve kitaplık olmak üzere neredeyse yarı fiyatına Çalışkan mobilya Mehmet Çalışkan abimiz bizlere sağladı.

Kütüphanemiz yaklaşık 1000 kitap kapasiteli olup şu anda 500’e yakın kitabımız bulunmakta.

Su anda kütüphanemizin hem çeşitli kitaplara hem de eğitim ortamı için gerekli olan bilgisayar projeksiyon gibi elektronik cihazlara ihtiyacımız var.

Biz çeşitli yayınevleri ve eğitim kuruluşlarına gerekli yazıları yazdık kütüphanemizin hala kitap ihtiyacı devam etmekte evinde kitap olan ya da bize sağlayabilme imkan olanlardan yardımlarını bekliyoruz” dedi. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GAZİLER GÜNÜ YARIN KUTLANACAK

Simav Kaymakamlığı organizasyonunda Gaziler Günü 19 Eylül Pazar günü Hükümet Konağı tören alanında kutlanacağı bildirildi. Pazar günü

SİMAV’IN DİN GÖREVLİLERİ AYLIK TOPLANTISI YAPILDI

Pandemi nedeniyle online olarak yapılıp uzun zamandır yüz yüze gerçekleştirilemeyen Simav İlçe Müftülüğü din görevlileri aylık mutat

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİ SİMAV’I SEÇMİYOR

Simav’daki yaklaşık 7 liseden mezun olanların, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün açtığı üniversiteye hazırlık kurslarına katılanların