EĞİTİMDE “ÖZEL OKUL” EKSİKLİĞİMİZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » EĞİTİMDE “ÖZEL OKUL” EKSİKLİĞİMİZ
Paylaş
Tarih : 16 Ekim 2017 - 11:46

Simav; Cumhuriyetin ilanıyla birlikte eğitim ve öğretime önem vermesiyle hep ön plana çıkan şehir olarak bilinir. Bunun kanıtı ise günümüzde binası müze olarak kullanılan Osmanbey İlkokulu, Demirciköy’de bugün için müze olarak hizmet veren tarihi ilkokul binası, ilçeye bağlı Gökçeler Köyün’de neredeyse harabeye dönmüş olan ilk mektep ve ayrıca tarihin yorgun eğitim binaları olarak kabul edilen Naşa beldesindeki Taş Mektep’in belde belediyesince restore edilmesi. Yine aynı şekilde Güney beldesindeki bir başka Taş Mektep’in de belediye tarafından restore ettirilerek çeşitli amaçlar için kazandırılması Simav’ın köy ve kasabalarıyla eğitime verdiği önemin açık bir ifadesidir.
***
Cumhuriyetin ilanından günümüze gelinceye kadar eğitim dünyamızda Simav’da birçok kazanımlar yaşanmıştır.
Simav Ortaokulu ardından ilçenin ilk lisesi de “Simav Lisesi” olarak devlet-vatandaş iş birliğiyle hizmete girmiş, onu bu kez önce Simav Endüstri Meslek Lisesi ardından da Simav İmam Hatip Lisesi vatandaşların, eğitim sevdalısı Simavlıların katkılarıyla takip etmiştir. Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi ise hayırsever iş adamının kendi adına yaptırdığı Simav’daki ilk özel okul olma özelliğini taşır. Gülizar Eren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eynal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi ve hatta Türkiye’de çırak pansiyonlu ilk Mesleki Eğitim Merkezlerinden Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi ve Raife Kazcıoğlu Çırak Pansiyonu Simav’ın ve Simavlıların eğitime tutkusunu gösterir.
***
Ya üniversite hayatımız..
Prof. Dr. İsmail Karakuyu’nun DYP Genel Başkan Yardımcısı ve Kütahya Milletvekili olduğu ilk dönemdeki kazanımımız Simav Teknik Eğitim Fakültesi ya da günümüzdeki adıyla Simav Teknoloji Fakültesi, Simav’ın ‘bir ilçede ilk fakülte’ unvanını almasına yol açmıştır.
Sonraki yıllarda Dr. İbrahim Naci Eren, Eczacı Oğuz Akın, Simav Kaymakamlığı, Simav Belediyesi, Simav sivil toplum kuruluşları ve elbette Simav halkının destekleriyle oluşan Simav İbrahim Naci Eren Yerleşkesi.
İçinde ise fakültesiyle birlikte Simav Meslek Yüksek Okulu ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek yüksek Okulu.
Görüldüğü gibi Şerife-Narin Anaokulundan, özel eğitim kurumlarına, halk eğitiminden üniversite eğitimine kadar ilçede her tür eğitim kurumu vardır.
Bir de bu eğitim ve öğretim kurumlarında yer alan öğrencileri, idarecileri ve öğretmenleri dikkate alırsak, Simav’ı bugün ayakta tutan ekonomik faktörlerden birisini daha açıkça görmüş oluruz.
***
Görüldüğü gibi Simav’ın eğitim dünyasında neredeyse bir okul hariç hepsi vardır.
“Peki hangisi yoktur” dediğinizi duyar gibiyim.
Söyleyeyim: “Özel Okul”
Simav’ın ilkokuldan liseye özel bir okulu yoktur.
Resmi ve özel bir kurumda görev yaptıkları için çocuklarının tam gün eğitimiyle ilgilenemeyen aileler için büyük ihtiyaç olan eğitim kurumu ya da kurumlara ihtiyaç vardır.
Evden çıkarken çocuğunu servise teslim edip, gün boyu gözü arkada kalmadan evine döndüğünde yine servisle okuldan dönen çocuğunu eğitip öğretecek özel bir okul ihtiyacı Simav’da vardır.
Esenevler Mahallesi sırtlarında özel okul olarak hizmet verirken bugün Fen Lisesi olarak hizmet veren okul gibi özel okul ve imkanları aranmaktadır.
Kapatılmadan önce ilçedeki özel okul ihtiyacına karınca kararınca cevap veren okula acaba çocuklarını gönderen ailelerin tamamı mı bugün lanetlediğimiz görüşün temsilcileriydi?
Asla!
Bunun böyle olmadığını isimleri sıralayarak da ispatlamak mümkün.
Ama konumuz Simav’ın ihtiyacı olan özel okul konusudur.
***
Diğer okullarımızda başarıyı daha da artıracak bir rekabet ortamının olması için de özel okula ihtiyaç vardır.
Simav’ı yönetenler, halk adına kafa yorup çalışma gösterenler;
2 yıldır ihtiyacı hissedilen, her geçen gün boşluğu daha da büyüyen özel eğitim ve öğretim kurumunun hizmete girmesi konusunda daha ne bekliyorsunuz?
Yoksa Simav’da bu işe girecek özel sektör yatırımcısı ya da yatırımcıları yok mu?
Ama bir gerçek var ki, tam gün eğitim verecek, ülkedeki eğitim ve sınav sistemlerine çocuklarımızı yetiştirecek özel okul ihtiyacının Simav dışından tayinle gelen kamu görevlilerinin de özlemi olduğunu,
Simav’ı tercih nedenleri arasında özel okulların olup olmadığının ilk sırada yer aldığını unutmayalım.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,

KORONA GÜNLERİMİZ 327

”Tarih, geleceğin aynasıdır” Hayatın birinci derecede hedef olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizde zaman zaman konunun dışına çıkmakta