EMG TARIMDAN ERDOĞAN: “JEOTERMAL ENERJİ TARIM ALANLARINDAKİ ÜRETİM VE İSTİHDAMLA YETERİNCE BULUŞAMIYOR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » EMG TARIMDAN ERDOĞAN: “JEOTERMAL ENERJİ TARIM ALANLARINDAKİ ÜRETİM VE İSTİHDAMLA YETERİNCE BULUŞAMIYOR”
Paylaş
Tarih : 14 Ağustos 2018 - 13:12

Jeotermal enerjinin önce Eynal Kaplıcalarında eski otelde ısıtmada ve ardından da İlçe Özel İdare Müdürlüğü tarafından yaptırılan cam serada kullanıldığı günden bu yana gelişim gösteren ilçedeki örtü altı tarım, günümüzde modern seraların kurulumuna doğru hızla ilerliyor.

Jeotermal enerji ile ısıtılan seralarda çoğunluğu domates ve belirli miktarda da salatalık üretiminin yapıldığı Simav’da jeotermalli seralar kadar soğuk sera olarak tanımlanan seraların artışı, topraksız tarıma dönüş hız kazanırken, Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal’ın desteği ile Çitgöl mera yakınındaki bir şahsa ait arazide kapalı alanı 10 dekar olan EMG Tarım’a ait modern sera, ilçedeki sera sektörüne örnek gösteriliyor.
Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Necati Gültekin’in borsanın yönetim ve meclisinde görev alan bazı arkadaşlarıyla birlikte incelemede bulunduğu EMG Tarım’a ait Simav’daki yalıtımlı, bilgisayar donanımlı en önemli sera ile ilgili olarak EMG Tarım’dan Oğuz Erdoğan açıklamalarda bulundu.
İlçenin en büyük beldesi Çitgöl’ün girişimci belediye başkanı Yüksel Ünal’ın ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile odanın Meclis Başkanı Raci Hazıroğlu’nun yer aldığı ziyarette EMG Tarım’a ait seranın sera sektörü içinde Simav’daki en modern sera olduğu vurgusu yapıldı. Serada kullanılan ısı, ısı perde-leri, yalıtım, otomatik sulama, fide uygulamaları, ürün toplama ve ürünlerin sevki konularında detaylı bilgi aktarımlarında bulunan EMG Tarım’dan Gültekin, “Modern tarım uygulama-larında ve seracılıkta örnek gösterilmemiz bizleri onurlandırır. Bunun yanında ortada bir başarı varsa bu başarıda belde belediye başkanı Sayın Yüksel Ünal’ın da girişimcilik ruhuyla başarılı kararları da vardır.
Çitgöl’de konut, iş yeri, okul ve cami ısıtmalarının geri dönüşümünde yer alan 62-64 derece arasındaki jeotermal enerji ile ısıttığımız seranın kurulumu başkan Ünal’ın artan enerjiyi önce seramızda ardından da çamaşırlıklarda kullanılması düşüncesi içinde yer alan önemli bir karar olmakla birlikte enerjinin israf edilmemesi açısından değerlidir. Çünkü konut ısıtmasından artan enerji iki kez daha ekonomiye kazandırılmaktadır” dedi.
Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 40-45 derecede modern seralarda domates üretiminin yapıldığını, Simavlı seracı meslektaşlarının Sandıklı’daki çağdaş örnekleri yerinde gördüğünü öğrendiğini de belirten Gültekin, “EMG Tarım olarak bizler de benzer tarım uygulamasıyla topraksız tarım yaparak yılda dekar başına 50 ton ürün ve fazlasını hedefliyoruz. Çitgöl bölgesi Sandıklı’daki şartlardan çok daha iyi şartlara sahip. Bu nedenle modern seracılık yapmak isteyenlere bölgede yeni sera alanları açılmalı. Eynal’da, Çitgöl’de ve Naşa’da yeterli enerji var ama enerji tarım alanında üretimle, istihdamla buluşamıyor” ifadesinde bulundu.
Bunun üzerine Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal, Çitgöl merasında atıl olarak bulunan ve mera vasfında bile olmayan yaklaşık 700 dekar araziyi seracılara açma gayretinde olduklarını, bunun için de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın istediği ‘Mera Ot Parası’ konusunda yardımcı olunmasını istedi.
Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu ise yaklaşık 700 dekarlık alanın organizeli ve planlı bir şekilde modern seracılık açısından değerlendirilmesi, Çitgöl Belediyesinin jeotermal enerji sunabileceğini belirtmesi, bölgede üretim ve istihdamın arttırılması açısından çok önemli bir fırsattır” dedi.
Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Necati Gültekin ise yaptıkları ziyarette seracılığın Simav’daki önemini ve değerini gördüklerini ifade etti. Gültekin; Kütahya, jeotermal enerji ile anılan bir il. Bu bakımdan bu enerjiden mümkün olduğunca yararlanarak girişimcilerimiz seracılık sektörüne yönelmeli. Bu arada, adı sınırları aşan ‘Göl Fasulyesi’ konusunda da kirazda ve vişnede olduğu gibi Göl Fasulyesi için de girişimlerde bulunarak patent alınmalı. Geçtiğimiz yıl Türkiye Şampiyonu olan Eynal Domatesi için de coğrafi işaret uygulaması için gerekli girişimler gerçekleştirilmeli. Bizler Kütahya Ticaret Borsası olarak tüm bunların gerçekleşmesi için üreticilerimizin yanındayız” ifadesinde bulundu. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye