EN FAZLA YANGIN HAVUZU SİMAV’DA

Ana Sayfa » Simav Haberleri » EN FAZLA YANGIN HAVUZU SİMAV’DA
Paylaş
Tarih : 31 Temmuz 2017 - 13:57

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına karşı yapılan hazırlıklar tüm hızı ile sürdürülürken 2017 yılı programında yer alan 2 yangın havuzunun da hizmete girmesiyle yangın havuzu sayısını 39’a çıkardı. En çok yangın havuzu 12 yangın havuzu ile Simav’da olduğu öğrenildi.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Simav Orman İşletme Müdürlüğü yanı sıra 5 Orman İşletme Müdürlüğünde de Orman Genel Müdürlüğünün yatırım faaliyetlerine paralel olarak Orman Yangınları ile Mücadele çalışmalarında öncelikli olarak yoğun orman olan alanlarda çıkması muhtemel orman yangınlarında kullanılmak üzere su kaynağının bulunmadığı mevkilere yangın havuzu yapım çalışmalarının yatırım programları çerçevesinde devam ettiği bildirildi.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kendisine bağlı tüm işletme müdürlüklerinde 2011 yılında başlanılan yangın havuzu yapım çalışmalarına her geçen yıl yenilerinin eklendiği öğrenilirken yangın havuzlarının su tutma kapasitesi yapılan mevkideki mevcut su kaynağı ve arazi yapısına bağlı olarak her birinin 800-1600 ton arasında değişiklik gösterdiği açıklandı.
Son yıllarda sıcaklıklara bağlı artış gösteren orman yangınlarının yangının çıktığı bölgede olduğu gibi tüm yurtta
endişeyle karşılandığı kamuoyunun tamamında görülürken, televizyon haberlerinde yangınlara karşı söndürme mücadelesinde su kaynaklarının ve bir o kadar da yangın havuzlarının öneminin Manisa bölgesinde de yaşandığı gibi daha da arttığı görüldü.
Orman yangınlarının söndürülmesinde helikopter yangın havuzları, yangına 3-4 dakikada müdahale edecek şekilde planlanarak yapıldığını kaydeden Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 2016 yılı sonu itibari ile; Simav Orman İşletme Müdürlüğünde 12 adet, Domaniç Orman İşletme Müdürlüğünde 1 adet, Emet Orman İşletme Müdürlüğünde 8 adet, Gediz Orman İşletme Müdürlüğünde 7 adet, Kütahya Orman İşletme Müdürlüğünde 3 adet, Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğünde de 6 adet olmak üzere toplam 37 adet yangın havuzu bulunduğu ve bunların toplam su kapasitesinin de 38.700 tona ulaştığı açıklandı.
2017 yılı içerisinde Simav ve Gediz Orman İşletme Müdürlüklerinin sorumluluk alanlarına yapımı tamamlanan 2 yangın havuzlarında su tutulmaya başlandığını da açıklayan yetkililer, yeni yapılan 2 adet yangın havuzu ile birlikte Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün yangın havuzu sayısı 39 ve su tutma kapasitesinin de 41.000 tona ulaştığını açıklayarak uyarıda bulundular.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü’nün Yangın havuzlarıyla ilgili önemli uyarısı ise şöyle; “Yangın havuzlarımız sadece orman yangınlarının söndürülmesinde helikopter ve arazözlerin su ikmaline yönelik olup, yapılma tekniği nedeni ile gerek yüzme, gerek içme, gerek hayvan sulama ve arazi faaliyetlerinde kullanılmamalıdır. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını ve gerekli hassasiyeti göstermelerini, ayrıca gerek güvenlik tabelalarına tüfek saçması sıkmamalarını, girilmemesi için tesis edilen dikenli tel çit ihatasına zarar vermelerini istiyor ve uyarımızı dikkate almalarını rica ediyoruz”.
UNUTULMAYAN OLAY:
Ormanlık alanlarda olası yangınların söndürülmesi amaçlı olarak yapılan su toplama havuzlarının amacı dışında kullanılmaması Simav Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerince sürekli duyuruluyor. Buna rağmen zaman zaman olumsuz olayların yaşandığı da bir gerçek. Ortası çukur, kenarları yüksek bir şekilde yapılan su toplama çukurlarından en fazlasına sahip Simav Orman İşletme Müdürlüğü, 2014 Ağustosunda Simav’a bağlı Samat köyü yakınlarında su toplama havuzuna giren bir vatandaşın hayatını kaybetmesi olayıyla karşı karşıya kalmıştı.
Hatırlanacağı gibi yandaki fotoğrafta da görüldüğü gibi 4 metre derinliği bulunan Söğütlü Yayla su toplama çukurunda Ümit Altun ve Ramazan Bilgin isimli 2 çoban koyunları yıkamak isteyerek koyunları yıkayacaklarını telefon açarak Adem Altun’a haber vermişler. Koyunları su toplama çukurunun yanına getiren iki çobandan Ümit Altun bir koyunu alarak su çukuruna girip koyunu gölete atarken ayağı kayan Ümit Altun gölete düşüyor. Daha sonra yaşanan gelişmelerin ardından sağlık ekipleri ve jandarmaya haber verilmesi, ardından bölgeye 112 Acil Servis Ambulansının gelmesi, jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin su çukurunda suyu boşaltmaya başlaması, su boşaltırken gelen AFAD ekibi balıkadamları tarafından yaklaşık 20 dakikalık çalışma sonrasında Ümit Altun’un cansız bedeninin çıkarılması günümüzde bile unutulmayan olaylardan birisi olarak hep hatırlanır. Bu nedenle Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ve kendisine bağlı Simav Orman İşletme Müdürlüğü’nün su toplama havuz ve çukurlarına yaklaşılmaması konusundaki uyarıları hayati önem taşımaktadır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya