ESKİ PANAYIRLAR

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ESKİ PANAYIRLAR
Paylaş
Tarih : 25 Ağustos 2018 - 7:33

Başlığa bakıldığında konuyu ele alanın 70’li, 80’li yaşlarda olduğunu sanmayın.

Ama bir gerçek var ki, bana göre her panayır bir öncekini aratıyor.

***

“Eskiden” diyerek başlamak gerekirse panayırın börekçisi, dondurmacısı, çınarın altındaki kahvecisi, belediye elektrik görevlileri ve her panayırda Sarıçam’dan, Karamanca’dan kopup gelen kebapçıları eski panayırları elbette benden daha iyi bilirler.

Günümüz lunaparkındaki çeşidi belirsiz oyuncakları değil de uçan sandalyede, dönme dolapta sevdiğiyle, nişanlısıyla birlikte başı dönen gençlerin pembe günlerinin üstünden 20-25 yıl geçti.

Aradan geçen zaman içinde değişenler ise çok amaçlı kurulu barakalar, yılın sadece 10 gününde görsellik hizmeti veren havuzların yapılması oldu.

***

Eskiden günümüzdeki gibi hemen hemen her ailenin aracı yoktu.

İnsanlar panayıra yürüyerek gelirdi.

Atatürk (Uşak) Caddesinden Panayır alanına gelişte çam dallarıyla süslü bir takın altından geçilir,

Cumhuriyet Meydanından taksiler panayıra yolcu taşırdı.

Panayıra giden ana yollardan birisi de genellikle yayaların kullandığı eski hastane altından bir yol vardı.

Sanırım adı da “İnaltı” idi.

Aralıklarla 3-4 elektrik direği ve lambasının kör ışığıyla aydınlanan bu yolda her elektrik direğinin altında bir dilenci elindeki teneke kutuyu tıngırdatarak yoldan geçenlere uzatırdı.

Hele hele bugünkü üst geçidin yakınında bir köprü ve orada da bir elektrik direği vardı.

Bu direğin dibini bekleyen dilenci ise hiç değişmez, her panayır döneminde orada olurdu.

***

Çocukluğumun panayırlarında en çok kiralık bisikletlerin olduğu bölüm ilgimi çekerdi.

Her çocuk gibi bende cebimdeki son kuruşuma kadar orada bisiklete binmenin keyfini yaşarken, yıllar sonra 4 tekerli motorlar bisikletlerin pabucunu dama atmıştı.

Panayır anılarıyla ilgili olarak yakından tanıdığım Simav’da “Gazoret” olarak tanınan dondurmacı Ali Özen dondurma satışlarıyla ilgili anısını anlatarak, “Simav panayırının en eski esnaflarındanız. Adını taşıdığım rahmetli babamla dağdan getirdiğimiz karlarla dövme dondurma yaptığımız panayırda erkekler dondurmayı külahta ve açıkta yerken, kadınlar ya kapalı yerde, ya da atkılarının, eşarplarının, carlarının altında yerlerdi” demesi günümüz insanlarının sadece dondurma yemedeki rahatlığını gözler önüne seren bana göre en güzel bir örnektir.

***

Eski panayırlardan günümüze panayırlarda değişmeyen tek gerçek ise küçük çocukların kaybolmasıdır.

Her panayır döneminde sabahtan akşama belediye anonsundan yapılan kayıp çocuk anonsları 40 yıl önce de vardı, 40 yıl sonra da var.

Hep düşünürdüm, acaba anne ve babalar çocuklarına sahip olamıyorlar mı diye.

Çünkü, bazı günlerde panayır çok daha kalabalık olmakta, insanlar birbirlerine çarpmadan panayır turu atamamaktadır.

***

Panayırın değişmeyen gerçeği ise esnafların çoğunluğunun giyim, geri kalanların ise yiyecek üzerine olması.

Sanırsın panayıra gelenler çıplak, sanırsın panayıra gelenler hep aç.

Hadi, giyim bir tarafa, panayır alanında yiyecek tüketimini ben hem sağlıksız, hem de gereksiz buluyorum.

Çünkü, binlerce insanın yürüyerek oluşturduğu tozun her tarafa yayıldığına inanıyorum.

***

Simav Turizm ve Ticaret Panayırının bir zamanlar Simav Turizm ve Ticaret Fuarı olarak da açıldığını hatırlayanınız var mı?

Simav Belediyesinin eski başkanlarından Metin Karakuyu’nun 10 yıl başkan olarak hizmet verdiği dönemin bir bölümünde panayırımız,  Simav Turizm ve Ticaret Fuarı olarak esnaflara ve halka kapılarını açtı.

Amaç, Simav’ı ve ürünlerini çevreye ve ülkeye çok daha iyi tanıtmaktı.

Ama uzun soluklu olmadı. Değişen mevzuatlar, belediyelerin fuar oluşturmada şirket zorunluluğu gibi bazı konularla karşı karşıya kalması fuardan tekrar panayıra dönüşü geciktirmedi.

***

Simav Turizm ve Ticaret Panayırı son yıllarda gerçekleştirilen ücretsiz halk konserleriyle bölgenin en önemli panayır merkezi haline geldiğini de unutmamak gerek.

Televizyonlardan, radyo konserlerinden CD ve kasetlerden milyonların tanıdığı müzisyenler Simav Panayırında sahneye çıkarken binlerce müziksever unutulmaz geceler yaşadı.  Bu yıl ki panayırda ünlü sanatçı Zara’nın sahneye çıkacak olması da buna yeni bir örnek olacaktır.

Konser günlerinin panayır esnafına olumlu ya da olumsuz yansımaları tartışılır ama bana göre halkın eğlenmesi de çok önemli.

***

31 Ağustos günü başlayıp 9 Eylül günü sona erecek olan 10 günlük Simav turizm ve Ticaret Panayırı içinde yer alan çeşitli etkinliklerle şimdiden ilçemize, halkımıza ve panayır esnaflarına hayırlı olsun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını

KORONA GÜNLERİMİZ 301

”Nereden nereye..” Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli