ESKİDEN..

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ESKİDEN..
Paylaş
Tarih : 17 Aralık 2018 - 12:01

“Eskiden” diyerek başlanan yaşanmışlıklar, tecrübeler, öneriler, tavsiyeler vardır,
Bazen “Kulağına küpe olsun” denilerek başlar,
Bazen, “Yaşa da gör!” denilerek konunun ciddiyeti vurgulanır,
Çoğu zaman da; “Eskiden büyüklerimiz şöyle derdi” diyerek bir bakıma büyüklerimizin doğruyu, gerçeği ifade ettiği vurgulanırdı.


Günümüzle “Eskiden” diyerek başladığımız sözlerin yaşanmışlıkları o kadar hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor ki, yetişmek adeta imkânsız dersek abartmamış oluruz.
Örneğin haberleşmede çağ atlamamız. Manyetolu telefonlardan otomatik telefonlara, onlardan telsiz telefonlara, ardından uydu telefonlarından sonra şimdi de akıllı mı akıllı telefonlara geliverdik. Hepsi de son 30-35 yıl içinde gerçekleşti.


Şimdiki telefonlar “Akıllı mı akıllı” dedim ya, inanın çok doğru.
Eskiden televizyonların ve radyoların hava tahminine yönelik haberlerini beklerken şimdi neredeyse dakika dakika hava tahminleri akıllı telefonlarımızda.
Aç bak; bulunduğun şehrin hatta semtin o anki sıcaklığını, yağışlı mı, yağışsız mı, kar geliyor mu, yağmur yağacak mı, yarın hava nasıl olacak, akşam don var mı,rüzgar-fırtına nasıl, hatta; oğlunun, kızının, torunlarının yaşadığı şehirlerdeki hava durumu nasıl?.. Hepsi o akıllı ekranda.


Gelelim “Eskiden” diyerek başladığımız, büyüklerimizin kulağa küpe olacak bugünlere kadar gelen, şaşmayan, şaşırtmayan bilgilerine.
Rumi ve Miladi takvimlere göre yaşananları yaşanacakları vurgulayan büyüklerimiz, bazı tabiat olaylarının da hangi tarihlerde yaşanacağını tecrübeleriyle geçmişten geleceğe aktarmışlar.
İsterseniz şöyle bir bakalım:
Eskiden büyüklerimiz Rumi takvimin Miladi takvimden 13 gün sonra geldiğini ve Miladi takvimin 14.gününde Rumi takvimin 1.günü olduğu kabul ederdi.
Rumi ayların önemli gün ve dönemlerinin ise Miladi takvime göre günümüzün hangi tarihlerini içerdiği de şu şekilde ifade ederlerdi:
*Zemheri: 14 Ocak-13 Şubat,
*Gücük: 14 Şubat-13 Mart,
*Mart: 14 Mart-13 Nisan,
*Abrul: 14 Nisan-13 Mayıs,
*Mayıs: 14 Mayıs-13 Haziran,
*Kiraz: 14 Haziran-13 Temmuz,
*Orak: 14 Temmuz-13 Ağustos,
*Ağustos: 14 Ağustos-13 Eylül,
*İlk Güz: 14 Eylül-13 Ekim,
*Orta Güz: 14Ekim-13 Kasım,
*Son Güz: 14 Kasım-13 Aralık,
*Karakış: 14 Aralık-13 Ocak.
Rumi takvime göre 1 yılda 2 mevsim var.
1-Kasım Günleri: 8 Kasım-5 Mayıs,
2-Hızır (Yaz) Günleri: 6 Mayıs-7 Kasım.
Kış olarak kabul edilen süreçte ise Erbain’in 22 Aralık-31 Ocak tarihleri arasında toplam 40 gün, Hamsin’in ise 1 Şubat-21 Mart arasında toplam 50 gün devam ettiği büyüklerimiz tarafından söylenirdi.
Tabiatın uyanışıyla ilgili Cemrelerle ilgili olarak da söylenenlerde büyüklerimizin yanılmadığı bilinmektedir.
Eskiden büyüklerimiz; 1.Cemrenin Rumi Gücük ayının 7si, Miladi takvime göre ise 20 Şubatta havaya düştüğünü söylerdi. 2.Gücük ayının Rumi Gücük ayının 14’ünde yani Miladi takvimde 27 Şubat günü suya düştüğünü duyururken 3.ve son Cemre’nin Rumi Gücük ayının 21.inde yani Miladi takvime göre 6 Martta toprağa düşeceğini bilirdi.
Halk arasında bugün bile ifade edilen “Koca Karı Soğukları”, “Gün Dönümü Fırtınası” ve “Abrul’un 5’i” gibi önemli tarihleri de adlandıran büyüklerimiz;
Berdalacuz adı da verilen Koca Karı Soğuklarının Rumi Mart ayının 4.günü, Miladi Mart’ın 17 ya da 18’inde yaşanan soğuklar olduğunu,
Gün Dönümü Fırtınası olarak adlandırılan soğukların ise Rumi 8 Martta, Miladi takvime göre de 21 veya 22 Martta yaşanacağını kaydeden büyüklerimiz, eskiden Abrul’un 5’i olarak adlandırdıkları Nisan soğuklarının Rumi takvime göre 5 Nisan da, Miladi takvime göre de 18 Nisanda olacağını bildirirlerdi.
Son olarak, eskiden “Sitte-i Sevr Soğukları adını verdikleri soğukların “Nisan arası soğukları” olarak bilindiğini hatırlatan büyüklerimiz, bu soğukların Rumi takvime göre 7-12 Nisan tarihlerinde, Miladi olarak da 20-25 Nisan tarihleri arasında yaşandığını kabul ederlerdi.


Her ne kadar günümüzde gelişen teknoloji ile hayatlar devam etse de teknolojinin böylesine hızlı gelişmediği eski zamanda, yaşanan olayların insanları tecrübe ve bilgi sahibi yaptığı ve yanılma şanslarının ise az olduğu yukarıda anlattığım tabiat olayları ve zamanlarıyla açıkça ortaya konmaktadır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını

KORONA GÜNLERİMİZ 301

”Nereden nereye..” Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli