FACEBOOK YALNIZLIĞIMIZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » FACEBOOK YALNIZLIĞIMIZ
Paylaş
Tarih : 11 Mart 2017 - 10:31

Bugünkü konumuzun başlığı her ne kadar “Facebook Yalnızlığımız” olarak görülse de bunun bir diğer adı da “Teknoloji Yalnızlığı”dır.
Çarşıda, pazarda, yolda, kahvede, okulda, otobüste, maçta, gemide, uçakta, hastanede, misafirlikte, parkta, bahçede ve daha onlarca yerde elimizden düşürmediğimiz, teknolojinin bize sunduğu vazgeçilmezleri had safhada olan akıllı telefonlarımız, bizleri, dostlarımızın, insanların içinde yalnız bırakan en önemli gereç değil mi?
Çeşitli şekilde çalan uyarı sesiyle her şey bir tarafa arayan bir tarafa deyip de, araba kullanırken, motosiklete, bisiklete binerken, iki elimiz de dolu iken telaşla açıp ‘Alo’ diye kendimizle bile yarıştığımız telefonun zaman zaman kazalara da neden olduğunu hepimiz biliyoruz.
Ama asıl olan teknoloji harikası telefonların, farkına varmadan eşimizden, dostumuzdan hatta çocuğumuzdan bile zaman zaman önemli olduğunu söylersem sanırım abartmış olmam.
***
Akıllı telefonların günümüzde sunduğu hizmetler o kadar çok ve çeşitli ki, saymakla bitmez. Telefonunuzda İnternet bağlantılı olduğu sürece inanın size ‘karada ölüm’ bile yok.
Yol gösterir, yemek tarifi verir, roman okutur, film izletir, müzik dinletir, fotoğraf, video çektirir, ses kaydı yapar, hava durumu hakkında günlük, haftalık hatta aylık bilgi verir.
Bırakın bunları bir tarafa Google ile size dünyanın her şeyini ayağınıza kadar getirir.
Oturduğunuz, hatta yattığınız yerden dünya ülkelerini tek tek tanıyabilir, seyahat edeceğiniz turistik yerleri hatta konaklayacağınız odaları, yüzeceğiniz denizi, havuzu, sıcaklığıyla kavrulacağınız kaplıcaları akıllı cep telefonuyla ulaşabilir, gitmeden görebilir, varmadan yerinizi ayırtabilirsiniz.
İsterseniz bakkaldan, marketten, kasaptan alışverişinizi yapar, isterseniz bankadaki hesabınızdan ödeme, havale gerçekleştirebilirsiniz.
Çocuğunuzun okul durumunu, notlarını takip edebilir, yine akıllı telefonunuzla internet üzerinden iş yerinizi, evinizi görüntülü takip edebilirsiniz.
İster Nihavent, ister Hüzzam, ister Arabesk ister türkü, yeter ki söyleyin dinlemek istediğiniz şarkının, türkünün adını, hatta sanatçısını gerisi kolay.
***
Tüm bunlar ve daha sayamadığım hizmetleri tek başına sunan bu yaşadığımız yüzyılın teknoloji harikası akıllı telefonların elbette yapamadıkları da var.
Bizlere arkadaş, dost, yeri geldiğinde eş bile aratmayan bu telefonlar, o bir türlü vaz geçemediğimiz facebook ile de ellerimizi mahkum misali kelepçelemekte, farkına varmasak ta tek kişilik sosyal medya hücremizde günümüzü yaşamayı sürdürmekteyiz.
***
Bu gidiş bana göre iyi bir gidiş değil.
Ha, dağların zirvesinde yalnızlığımızı yaşıyoruz,
Ha, cep telefonumuzun özelliğine göre bize sunduğu hizmetlerle oluşturduğumuz tek kişilik yalnızlığımızı yaşıyoruz.
Evet; yukarıda da belirttiğim gibi bunun adı, “Facebook Yalnızlığı” bir diğer adı ile “Teknoloji Yalnızlığı”dır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;