GAZETE OKUYUCULUĞU

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » GAZETE OKUYUCULUĞU
Paylaş
Tarih : 18 Ocak 2020 - 10:35

Gazetecilik ya da gazeteciler bugünlerde biraz revaçta.
Malum kısa bir süre önce kutladığımız ve kutlamaya devam ettiğimiz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geride kaldı.
Simav’ın tek yazılı yayın organı yani gazetesi olan Simav’ın Sesi Gazetesi, resmi ilan sorunları ve abone sayısına rağmen yayınını sürdürme mücadelesine devam ederken, sadece Simav’da değil Türkiye’nin diğer şehirlerinde bile artık gazete okurları gittikçe azalıyor.
***
Çocukluk ve gençlik yıllarımdan hatırlarım, Simav’ın en köklü gazete bayisi olan Zeybek Büfe, sadece gazete değil, dergi, mecmua ve benzeri yayın organlarını vatandaşlara sunmada önemli bir görevi yerine getiriyor.
Merhum İsmail Zeybek (dede) ile başlayıp oğul Mustafa Zeybek ve ardından da torun İsmail Zeybekle devam eden gazete bayiliği yolculuğunda çok önemli bir süreç geride kaldı.
Yaklaşık 40 yıl önce İstanbul baskısı gazete, dergi ve mecmualar Simav’a ancak öğleden sonra ulaşır o dönemin insanları Zeybek Büfe önünde kuyruk olurken, günümüzde İzmir baskısı gazete ve mecmuaları sabahın erken saatlerinde alabilen vatandaşlar eskisi gibi bayi önünde kuyruklar oluşturmuyor.
Tabii ki bu durum için “Neden?” dediğinizi duyar gibiyim.
Nedenler arasında bana göre ilk neden okurların ekonomik durumundaki sorunlar.
İkinci neden; ulusal gazetelerin artık belirli kesim, kişi, kuruluşların suyunda haber yapmaları yani siyasallaşmaları.
Üçüncü neden ise gazetecilerin “sahibinin sesi” misali görev yapmasından güvenilirliklerini yitirmesi.
Son neden ise internet kullanımının akıllı telefonlarla hız kazanması, sosyal medyanın öne çıkmasıyla yazılı basının gözden düşmesi.
Yerel bir gazeteci olarak bu duruma üzülmemek elde değil.
Çünkü; halkın gözü, kulağı hatta dili olarak nitelendirilen, Türkiye’nin 4.gücü olarak adlandırılan ulusal basın ne yazık ki son yıllarda yukarıda saydığım nedenlerden dolayı gözden düşmüştür.
***
Ulusal basının ya da yaygın basının taraflı veya tarafsızlığı ise günümüzde gazetelerin satışını da belirleyen en önemli faktör olmuştur.
Kısa bir süre önce Artıbir Araştırma Şirketi toplam 26 ilde 1500 kişiyle görüşerek yaptığı bir anket var.
Bu anket sonuçları haber kanallarının bazılarında yayınlandığı gibi yine gerçek haber yayınlaması nedeniyle tanınan gazetelerde de yayınlandı.
Ankette yöneltilen sorulardan birisinin “En çok beğendiğiniz gazete hangisidir?” olduğu belirtilirken bu soruya verilen cevaplardan bana göre gazetelerin güvenilirliği, ya da hangi gazetenin çok satıldığı da ortaya çıkıyor.
Şöyle ki;
Ankete katılan 1500 vatandaşın 552.7’si gazete almadığını, okumadığını açıkça söylerken, diğer ulusal gazetelerin beğeni yüzdeleri şu şekilde:
Birgün %3, Cumhuriyet %5.1, Habertürk %4, Hürriyet % 4b8, Milli Gazete %1.1, Milliyet %1.3, Ortadoğu %2, Posta %6.4, Sabah %6.6, Sözcü %13.7, Takvim % 6, Türkiye %3.5, Vatan %1, WSI Haberler %4, Yeni Akit %6, Yeni Asır %1 ve Yeni Şafak %2.2
***
Anket verilerine göre gazete okumayanların gazete okuyanlardan çok olduğu bir Türkiye’de bana kalırsa “Dünyadan ve ülkeden haberdar olma adına durum vahim!”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları