GAZETECİLİK BU MU?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » GAZETECİLİK BU MU?
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2017 - 12:19

Dünyanın en saygın mesleklerinden birisi olan gazetecilik mesleğinin günümüzde ayaklar altına alındığını söylemek bana zûl gelse de bu acı bir gerçektir.
“Kartel Medyası” “Muhalefet Medyası” olarak ikiye bölünen halkın haber alma özgürlüğünün unsurları, zaman içinde kan kaybetmeyi sürdürürken, doğruyu ve gerçeği değil de istenileni yazması, göstermesi, söylemesi özlenen ve istenen gazetecilik mesleğini güvenilmeyen sektörel, meslek haline geldi.
***
Türkiye’de önce zayıflayan sonra ayakta kalma mücadelesi verilen her sektörün gün geldiğinde nefes alabilmesi, yolunda yürüyebilmesi, dumanını tüttürebilmesi ve çalışanının karnını doyurabilmesi için farklı mücadelelere, bazı yerlere destek olmaya kalkışması,omuz vermesi günümüzde mesleklerin ne denli zor icra edildiğinin acı bir gerçeğidir.
1979 yılından bu yana bir şekilde içinde bulunduğum basın sektörünün Simav’da bile nereden nereye geldiğini unutmamak gerek.
Birçok gazetenin, derginin, bir zamanlar ise televizyon ve radyo yayınlarının yapıldığı Simav’da bugün tek bir basın organı olarak Simav’ın Sesi Gazetesinin kalması, okuduğunuz bu gazetenin kişisel gücünden değil, zaman içinde ayakta kalma mücadelesini kazanmasından, diğerlerinin ise yok olmasındandır.
Mevzuatların sürekli değişerek ağırlaştığı, çalışanlarına her geçen gün yeni şartlar yüklendiği Simav’da bir elin parmakları kadar bile olmayan basın sektörünün temsilcileri, ne yazık ki görünmez bir baskının altında mesleğini icra etmenin mücadelesini vermektedir.
Her şeye rağmen Simav’ın tanıtımı, gelişimi ve geleceğe taşınması adına yaşanmış hayatın noteri gibi görev yapan gazetecilerin, son yıllarda kaymakamlık, belediye ve eğitim alanı dışında pek haber yapmadığı bilinen bir gerçektir.
Üretim ve istihdamın neredeyse yok denilebileceği Simav’da, son yıllarda bu alanda sadece Kazcıoğlu Otomotiv’in ön plana çıkması da sevindiricidir. Yaşanan göçlerin yerine köyden Simav’a yaşanan göçlerin yanı sıra küçülme adına Vergi Dairesine kayıtlı mükelleflerin sayısının düşmesi ve toplanan vergi miktarının azlığı Kütahya Defterdarlığı’nın açıkladığı 2016 Yılı Vergi Şampiyonları listelerinden de açıkça görülmektedir.
İşte her alanda sürekli küçülmenin yaşandığı bir şehirde basının da küçülmesi belki de bundandır. Ama evrensel değerler ve kurallar üzerine var olan, dünyanın en eski mesleklerinden olan gazetecilik ne yazık ki bana göre son dönemini yaşamaktadır.
Kısa bir süre önce Torba Yasa ile getirilecek yeni vergiler ve miktarları konusunda herkes görüşünü belirlerken ülkemizin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’ın kısa bir süre öncesine kadar bu konuda açıklama yapmaması, yaptığı basın toplantısında gazetecilere dağıtılan soruların dışında soru sorulamaması ve bu durumun FOX TV tarafından mesleğin geldiği nokta olarak gösterilmesi dikkat çekicidir.
Yerel gazetecilik açısından Kütahya Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Nayir’in de geçtiğimiz hafta basına kapalı muhtarlar toplantısı yapması da Simav olarak gazetecilik mesleğinin ne durumlara geldiğinin farklı bir göstergesidir.
***
Sonuç olarak; gazetecilik mesleği hangi boyuta gelirse gelsin bizler en azından işin bir ucundan tutmak, yaşananı duymayana duyurmak ve en önemlisi “Tarihin Noteri” olmak adına bu mesleği sürdürmenin gayretinde olacağız. Gazeteci olmaya devam edeceğiz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;