GAZİ CİVAN, 15 TEMMUZ DESTANINI SİMAVLILARA ANLATTI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GAZİ CİVAN, 15 TEMMUZ DESTANINI SİMAVLILARA ANLATTI
Paylaş
Tarih : 13 Temmuz 2017 - 12:44

Türkiye’nin yaşadığı en kanlı darbe girişimi olan 15 Temmuz FETÖ/PDY Darbe girişiminin yıldönümün 15 Temmuz Şehitleri Haftası çerçevesinde anma programlarıyla başladı.

Simav Belediyesi’nin halka açık olarak hazırladığı bir dizi programın ilki ise önceki akşam Cumhuriyet meydanındaki Meydan Cafe’de gerçekleşti. Gecenin özel konuğu ise 15 Temmuz gecesi İstanbul Tuzla Orhanlı gişelerinde darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu bir kolunu kaybeden 15 Temmuz Gazisi Üzeyir Civan oldu.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Sayit Bayramoğlu, Simav Müftüsü İbrahim Yavuz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Çetin Balamur, Tapu Müdürü Zekeriya Sapmaz, Malmüdürü Yaşar Budak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı İbrahim Erşil, Belediye başkan yardımcıları Mustafa Yılmaz Girgin, Birol Sarmış ve Belediye meclisinden bazı üyelerle birçok resmi daire yöneticisinin, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşların katıldığı açık hava toplantısı yaklaşık 1 saat sürdü.
15 Temmuz gecesi, darbe girişimi sırasında 249 vatandaşımız şehit olurken gazilik unvanına erişen 2 bin 196 kişiden birisi olan 15 Temmuz Gazisi Üzeyir Civan, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın konuğu olarak 15 Temmuz Şehitleri Haftası programının konuşmacısı oldu. Gazi Civan, Meydan Cafe’de yüzlerce vatandaşa hitap ederek bir kez daha 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını, kolunu kaybedişini ve vatan için verdiği kişisel mücadelesini anlatırken “Kolumu kaybettim ama vatanımızı kaybetmedim” sözleri protokol üyeleri ve Simavlılar tarafından uzun süre alkışlandı.
O geceyi anlatırken kolu koptuğu için üzülmediğini söyleyen Üzeyir Civan, “Vatandaş olarak bu vatanımızı korumak için bir şeyler yapmalıydık. O niyetle biz bulunduğumuz yerden eşlerimiz, çocuklarımızla beraber Sabiha Gökçen Havaalanı gidelim oraya hakim olalım dedik. Başbakanımızın evinin önünden geçerek havaalanına gidelim dedik o istikamet tıkalıydı. Tıkalı olunca ‘Orhanlı tarafından
havaalanına giriş yapalım’ dedik. Orhanlı gişeleri geçtikten sonra orada insanlar yığılmaya başlamıştı. Araçlarımızdan indikten sonra gişelerin o tarafa doğru yöneldik. Ama o tarafa giderken bir kardeşimiz korkulu gözlerle geri geri çıkıyordu. ‘3- 4 tane polis kardeşimizi orada vurdular’ dedi. Tabii ben yerimde duramadım. ‘Polis kardeşlerimizin yanına gidim’ dedim, ‘destek verelim’ dedim. Bariyerlerin üzerine çıktım. ‘Askerle polis kardeştir’ diye bağırdım. Bariyerlerden indim” dedi.
20- 30 metre ilerde askerlerin olduğunu gören Civan, “Onları orada görünce heyecanla üzerine koşarak gittim. ‘Durun yapmayın, silahlarınızı bırakın, hepimiz kardeşiz’ derken, O esnada çınlama sesi duydum. Koluma sanki elektrik çarptı. Hemen kendimi emniyete almak için yere çöktüm. Çöktükten sonra şöyle bir toparlanayım dedim. Baktım sağ elimin üstünde şarapnel parçası gibi bir şey var. Daha sonra ben o vaziyette tekrar ‘ben doğrulayım’ dedim. O esnada kolumda bir ağırlık hissettim. Anladım ki kolum kopmuştu” şeklinde konuştu. 15 Temmuz gecesinin bambaşka bir gece olduğunu öne sürerek sözlerine devam eden Gazi Civan, “Bizden olan, bizim gibi gözüken insanlar kurda kuşa yem olmuştu da haberimiz yokmuş. Dış güçler vesilesiyle alet oldular. Buna kılıf uydurdular. Adına da din dediler. Birçoğumuz buna inandı. Çocuklarımızı onların okullarına gönderdik. Maalesef bizleri öyle bir kandırdılar ki bize Allah dediler. Onun ismini kullanarak bizi kandırdılar. Kul hakkı yiyerek vatanı bölmeye kalkıştılar. Münafıktılar çünkü. Biz onları Allah’a havale ettik. Ben vatan uğruna kolumu kaybettim ama vatanımızı kaybetmedim. Bizler sağcısıyla-solcusuyla, Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Türk’üyle Çerkez’iyle vatanımızı çok seviyor onun uğruna ölmek için adeta can atıyoruz. Allah hiçbir zaman birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen hainlere hiçbir zaman fırsat vermesin. Yavrularımızı, evlatlarımızı bir daha o hain emellere bulaştırmasın. Muhafaza etsin hepimizi inşallah. Allah her zaman vatanımızı milletimizi severek yaşamayı cümlemize nasip edin. Unutmayınız; bu gemide hepimiz birlikte yaşıyoruz. Bu gemi batarsa hepimiz yok oluruz. Onun için millet olarak vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkmak zorundayız. Hepiniz Allah’a emanet olun sağlıcakla kalın” diyerek sözlerini tamamladı.
Daha sonra platforma Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan çıktı. Günün ve haftanın önemine dikkat çekerek, “Konumuz, kahramanımız, gazimiz ve kıymetli eşi ve değerli çocukları 15 Temmuz etkinlikleri adı altında davetlimiz olarak Simav’a geldiler. Gazimiz vatan uğruna bir kolunu kaybetti ama kendisinin de dediği gibi 250 şehidimiz, 2 bin dolayında da gazimizle bu vatan kurtuldu. Allah şehitlerimizden ve gazilerimizden razı olsun” dedi.
Başkan Özkan daha sonra tekrar sahneye davet ettiği Gazi Üzeyir Civan’a günün anısına bir demet çiçek ve çini fincan takımı takdim ederek, “Sizler Civan Ailesi olarak her zaman gönlümüzde yaşayacaksınız. Sizler Simav’a kolunuzu kaybedip geldiniz ama sizlere Simav’ın kapısı her zaman açıktır. Artık sizler de Simav’ın fahri hemşerisisiniz” ifadesinde bulundu. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya