GAZİLERİN ONUR GÜNÜ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GAZİLERİN ONUR GÜNÜ
Paylaş
Tarih : 19 Eylül 2019 - 11:54

Yurdumuzun bölünmez bütünlüğü, ulusumuzun birlik ve beraberliği için fedakârlıklar göstererek canı, kanı pahasına ülkesi uğruna ölümüne göğsünü siper etmiş ve bunun nişanını gururla taşıyan gazilerimiz için 19 Eylül Gaziler Günü anma programı yapıldı.
Törene Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Avukat Adil Biçer, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Mustafa Matar, Simavlı gaziler, resmi dairelerin ve okulların müdürleriyle sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
Hükümet Konağı yanındaki tören alanında yapılan anma töreninde Kaymakam Halim, Belediye Başkanı Biçer ve Simavlı gaziler adına Hüseyin Ümit tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.
Daha sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin gazilere yönelik şiirler okuduğu törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hakime Küçükkoç tarafından yapıldı.
Küçükkoç “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu umurda pek çok kez savaşmış, birçok insanını şehit ve gazı vermiştir. Türk ulusu için, “Şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” kişilerdir. Bu yüce şahsiyetlerin başında; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir. Kurtuluş Savaşı sırasında Batı cephesinde 22 gün 22 gece süren Sakaya – savaşında atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık yeteneği vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşaya 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmiştir ve 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir.
Bu vesile ile Gaziler Günü, her yıl büyük bir gurur bütün yurtta törenlerle kutlanmakta ve Türk milleti olarak her daim gazilerinin yanında olduğu göstermektedir.
Türk tarihi şehitlik ve gazilik destanları ile doludur. Her Türk evladı bu onura sahip olabilmek için, vatanı, milleti, bayrağı, milli ve dini değerleri için savaşmayı kendisinin ulaşabileceği en büyük değer olarak görür.Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı bunun en büyük örnekleridir. Türk Milleti, kahramanlık öykülerini sadece yurt içinde değil yurt dışında da tüm dünyaya ezberletmiştir. 1950-1953 yılları arasında Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımız Kıbrıs Türk halkını yok olmaktan kurtarmak için, Kıbrıs Türk Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosova’ya Birleşmiş Milletler kararıyla Barış Gücü olarak gitmiştir.
Düşmanları bitmeyen ülkemiz; halen bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak adına mücadele vermektedir. Yakın tarihimizde acıyla tanık olduğumuz 15 Temmuz gecesinde yüzlerce şehit ve gazi veren bu Türk askeri ve milleti, eskiden olduğu gibi şerefini ve onurunu korumuş ve gözünü kırpmadan canını ortaya kovmuştur. Bundan dolayıdır ki devletine ve milletine bağlı olan hiçbir Türk, gazilerini görmezlikten gelemez ve göstermesi gereken saygıyı, sevgiyi ve şükranı minnetle sunar.
Sonuç olarak; Gazilerimiz ülkemizin en önemli değerlerindendir. Onlar, bizler için en güç şanlarda mücadele etmiş, vatan uğruna canlarını bile vermekten asla çekinmemiş büyük şahsiyetlerdir. Bu nedenle Gazilere gösterilecek sevgi ve saygı kişinin kendine ve vatanına olan saygısıdır. Şehitlik ve gazilik mertebesinin ulviyetine inanan her Türk insanı, bu vatan evlatlarının her zaman yanında olmuş olmaya da sonsuza dek devam edecektir” dedi.
Konuşmaları ve şiirlerin okunmasından sonra 19 Eylül Gaziler günü anma programı sona erdi. *Haber: Zekeriya Türkel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle