GAZiYE SAYGI, VATANA VE MiLLETE SAYGIDIR!

Ana Sayfa » Genel » GAZiYE SAYGI, VATANA VE MiLLETE SAYGIDIR!
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2021 - 13:13

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurt genelinde olduğu gibi Simav’da da kutlandı. Hükümet Konağı yanında bulunan tören alanında gerçekleşen; Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yücel, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Şen, Simavlı gaziler, resmi dairelerin, askeri, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının birçok temsilcisiyle öğrencilerin katıldığı törene Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliği yaptı. Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü’nün törene katılan gazileri selamlayıp onların gününü kutlamasıyla başlayan törende önce çelenk sunumları gerçekleşti. Başta kaymakam Arslanköylü, ardından Belediye başkan vekili Yücel ve son olarak Simavlı gazilerin çelenklerini sunması, topluca saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hakkı Yıldız yaptı.

Gazilik unvanının anlamı, gaziliğin önemi, Türkiye’de gazilik unvanına erişen Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının katıldığı mücadeleler ve bu mücadelelerin Türkiye için önemine konuşmasında vurgu yapan Yıldız şu ifadelerde bulundu:

“Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda pek çok kez savaşmış binlerce insanını şehit ve gazi vermiştir. Türk ulusu için, şehitler ‘nurlanmış’ ve ‘gaziler onurlanmış’ kişiler demektir. Bu yüce şahsiyetlerin başında; Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir. Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesinde 23 Ağustos 1921 de başlayan ve 22 gün 22 gece süren Sakarya Savaşında atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık yeteneğini, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşa’ya 19 Eylül 1921 de TBMM tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmiştir ve 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Bu vesile ile Gaziler Günü, her yıl büyük bir gururla bütün yurtta törenlerle kutlanmakta ve milletimiz  her daim gazilerinin yanında olduğunu Simav’da da olduğu gibi göstermektedir.

Türk tarihi şehitlik ve gazilik destanları ile doludur. Her Türk evladı bu onura sahip olabilmek için, vatanı, milleti, bayrağı, milli ve dini değerleri için savaşmayı kendisinin ulaşabileceği en büyük değer olarak görmektedir. Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı bunun en büyük örnekleridir. Türk Milleti, kahramanlık öykülerini sadece yurt içinde değil yurt dışında da tüm dünyaya ezberletmiştir. 1950-1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımız Kıbrıs Türk halkını yok olmaktan kurtarmak için Kıbrıs Türk Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosova’ya Birleşmiş Milletler kararıyla

Barış Gücü olarak gitmiştir.

YILDIZ; ÜLKEMİZİN DÜŞMANLARI BİTMİLOR..

Düşmanları bitmeyen ülkemiz; halen bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak adına mücadele vermektedir. Yakın tarihimizde acıyla tanık olduğumuz 15 Temmuz gecesinde yüzlerce şehit ve gazi veren bu Türk askeri ve milleti, eskiden olduğu gibi şerefini ve onurunu korumuş ve gözünü kırpmadan canını ortaya koymuştur. Bundan dolayıdır ki devletine ve milletine bağlı olan hiçbir Türk, gazilerini görmezlikten gelemez ve göstermesi gereken saygıyı, sevgiyi ve şükranı minnetle sunar.

Sonuç olarak; Gazilerimiz ülkemizin en önemli değerlerindendir. Onlar, bizler için en güç şartlarda mücadele etmiş, vatan uğruna canlarını bile vermekten asla çekinmemiş büyük şahsiyetlerdir. Bu nedenle Gazilere gösterilecek sevgi ve saygı kişinin kendine ve vatanına olan saygısıdır. Şehitlik ve gazilik mertebesinin ulviyetine inanan her Türk insanı, bu vatan evlatlarının her zaman yanında olmuş olmaya da sonsuza dek devam edecektir.”

Eğitimci Yıldız’ın konuşmasının ardından Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2 öğrenci gazilerle ilgili şiirler okudu. Tören sonunda tekrar Simavlı gazileri selamlayan kaymakam Arslanköylü ve başkan vekili Yücel daha sonra gazilerle birlikte Eynal Kaplıcaları Aqua Kafe’de bir araya gelerek karşılıklı sohbet gerçekleştirip günün anlam ve önemine ilişkin görüşmeler yaptılar. (Mustafa Arıgümüş)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

17 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINACAK
17 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINACAK

Konya Teknik Üniversitesi 17 Sözleşmeli Personel Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre 657 sayılı Devlet

ÖĞRETİM-ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK
ÖĞRETİM-ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK

Avrasya Üniversitesi Öğretim-Araştırma Görevlisi Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yaymlanan ilana göre 2547 sayılı Kanunun

5 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE 1 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK
5 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE 1 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK

İzmir Bakırçay Üniversitesi 5 Öğretim Görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan