GELECEĞİN MUCİTLERİNDEN “BİLİM FUARI”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GELECEĞİN MUCİTLERİNDEN “BİLİM FUARI”
Paylaş
Tarih : 13 Mayıs 2017 - 9:14

Simav’ın başarılı ortaokullarından birisi olan Çitgöl Şehit Uzman Çavuş Adil Oruç Ortaokulu öğrencileri, Proje Yürütücüsü Fisun Şener’in başkanlığında 2 aydır hazırlıklarını sürdürdükleri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında yaklaşık 20 projesini gösterime açtı.
Çitgöl Belediyesi Kültür Evi salonunda açılan sergide yer alan birbirinden ilginç ve hayatı daha da kolaylaştıran projeler adeta birbiriyle yarışırken geometrik şekillerden birisi olan altıgenlerin dikkat çekildiği projede insanlar kadar hayvanların ve başta da arıların peteklerini, örümceklerin de ağlarını neden altıgen ördükleri anlatılıyor.
Bir başka projede ise Türkçenin doğru kullanılması, doğru bilinen ama yanlış ifade edilen kelimelerden örnekler sunularak aynı kelimenin 2 ayrı topta yazılı olan doğru ve yanlış yazılmış kelimelerin bir obje ile belirlenmesi de öne çıkan projelerden oldu.
İç Ege’nin en önemli termal kaynaklarından birisine sahip Çitgöl’ün ünlü kaplıcalarının sularını ön plana çıkaran “Şifalı suyun farkında mısın?” adlı proje ise tamamen son 5 yılın verilerini ortaya koyan güncel bir proje. Kaplıcada bulunan termal suların insan sağlığı açısından şifalı olduğu yönünde bir araştırmayı, Çitgöl Kaplıcalarında son 5 yıl içinde dışarıdan gelen konukların sayıları ve geliş nedenlerini kapsayan projede jeotermal suyun ısınma alanında kullanılması da anlatılıyor.
Bir kişinin en az bir yabancı dil bilmesinin önemine vurgu yapılan Jenga Oyunu (Wordenga) projesinde ise İngilizce öğreniminde kelime ve ifade öğreniminin önemli olduğu kadar zor oluşu göz önüne alınarak Wordenga adı verilen oyun ile İngilizce kelime öğrenimi ve o kelimenin ifade edilişi anlatılarak İngilizce öğrenmenin eğlenceli bir şekilde yapılabildiği vurgulanıyor. Günümüzde insanların kendini ifade edebilmelerine, karşılıklı diyalog kurabilmelerine büyük yararlar sağlayan “Etkili İletişim Yöntemleri” adlı bir başka proje ise ortaokul öğrencilerinin bugünden yarınlara bakışlarını ortaya koyuyor. Çitgöl’ün geçmişten günümüze taşıdığı oyun gelenekleri arasında ilk sırada olan Kös Oyunu ise 20 proje arasında yerini alırken “Okumanın Saati Yoktur” adını taşıyan proje ile okumanın önemine vurgu yapılmış. Bir başka projede ise günlük hayatın içinde atık olarak kabul edilen nesnelerin geri dönüşüm ya da nesnelerin farklı alanlarda kullanılarak değerlendirilmesi öne çıkmış. Bu projede de atıklarla yapılan abajur gibi aydınlatma gereçleri stantta yer alıyor. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı