GİNESAR: HER ÇOCUK FARKLIDIR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GİNESAR: HER ÇOCUK FARKLIDIR
Paylaş
Tarih : 17 Ağustos 2021 - 13:41

Değerli okurlar, normalde böyle bir yazıyı kaleme alma düşüncem yoktu, ancak kendi çevremden de şahit olduğum üzere gördüm ki öğrencilerimizde ve öğrenci ailelerimizin tamamında tercihleri yapmalı mıyım, seneye tekrar mı hazırlanmalıyım, ya da nasıl bir tercih listesi oluşturmalıyım noktalarında bir kararsızlık ve ne yapacağını bilememe söz konusu. Şunu özelikle belirtmek istiyorum: “Her çocuk farklıdır.” Çocukların çalışma şartları, bulunduğu koşullar, kendine güveni, azmi vs. farklıdır. Burada benim yazım sizlere rehberlik amaçlıdır. Tüm bunları sizler bir süzgeçten geçirerek en doğru kararı vereceksiniz. Öncelikle yukarıda çocuklarımızın farklılıklarına dikkat çekerken zekayı özellikle yazmadığımı belirtmek isterim. Evet her çocuğun zekası da farklıdır fakat gayret ve azim zekanın aşamayacağı tüm dağları ve tepeleri aşar. Kader gayrete aşıktır, ne kadar gayret, ne kadar azim o kadar başarı.

Kıymetli aileler,

  1. Öncelikle hedefi olan, kararlı olan bu sene olmadı ama ben bu bölümü istiyorum başka bölümü istemiyorum diyen çocuklarınıza ısrarcı olmayın.
  2. Çocuklarınızın ilgi ve alanlarına önem verin.
  3. 1.ve 2. Madde şunun için önemli: eğer öğrenciyi zorla istemediği bir bölüme yollarsanız okulu bırakmak, bölümü sevmediği için dersleri boşlama ve daha kötüsü sevmeyeceği bir işi ömür boyu yapması gibi yaşamına olumsuz yansımalar olacaktır.
  4. Tercih yaparken 4 yıllık bir bölüm okusun da ne okursa okusun demeyin, çocuklarınızda okumak olmak için okumasın. Seçtiği bölümden beklentileri olsun. Okuyacağım bölüm bana ne katacak, çıktıktan sonra nasıl bir değişim olacak bende bu sorgulamasını yapsın.
  5. Değerli öğrenciler ve çocuklarının geleceğini düşünen kıymetli veliler, muhakkak öğrencinin mezun olduktan sonra ne yapacağını sorgulayınız. Yani dört yıl öğrenci emek verecek, aile kaygı çekecek, maddi olarak manevi destek verecek ve sadece çocuk mezun olmuş olacak. Bu dört yıl muhakkak geçecek ama hayat devam edecek. Hayat devam ederken ve bir işte çalışılacak. Bölümün size iş bulma konusunda nasıl bir katkısı olacak bunun iyi değerlendirmesini yapın.
  6. Bölümlerin kontenjanlarına muhakkak bakın, kaç bölüm var, mezunları ne kadar açıkta ve iş olanakları nedir?
  7. Yeni bölümlere dikkat edin.
  8. Gelecekte hangi bölümler daha popüler olabilir bunu göz önüne alınız.
  9. Gitmeyeceğiniz bir bölümü yazmayın.
  10. Bu yazıda net, somut tavsiyelerde bulunmak istedim. Bu konu ile alakalı yazılara internette şöyle bir göz attım. Tercihler ile ilgili tüm yazılarda genel ifadeler kullanılmış ve öğrenci ilgisinin önemi, aile baskısı olmaması vs. gibi soyut ifadeler kullanılmış. Öğrencinin ilgisi önemli fakat doğru tercih de tek bu etken değil. Aile baskısı tabi ki olmamalı fakat doğru yönlendirme ile birlikte karar verilmeli.

Değerli öğrenciler ve veliler kriterlerden sadece birini değil hepsini harmanlayarak bir karar vereceksiniz. Bunun yanında çocuğun özelliklerini, aile durumunu ve olanaklarını da bu kriterler ile birleştirerek ne yapmanız gerektiğine karar vereceksiniz. Başarı çalışma ve doğru kararların eseridir. Tercihler 20 Ağustos Cuma günü son, alacağınız kararları sizler ve çocuklarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya