GOJİ BERRY MEYVESİ, SİMAV’DA TANITILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GOJİ BERRY MEYVESİ, SİMAV’DA TANITILDI
Paylaş
Tarih : 18 Eylül 2019 - 12:07

Simav ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıkta ki Çakırlar köyünde Tarla günü düzenlendi.
Tarla gününde Ziraat Odası’nın önderliğinde 2 yıl önce Çakırlar köyünde 1 dekar alana dikilen ve başarılı sonuç alınan “goji berry” meyvesi tanıtıldı.
Çakırlar köyünde düzenlenen törene Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Jandarma Komutanı Yarbay Mustafa Matar, Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Denizbank Müdürü Kenan Tahir Uncu, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, “Tüm dünya gelecek vaat eden ürünlere yöneliyor. Çakırlar köyümüzde çiftçilerimiz genellikle kiraz ve vişne üretimi yapıyorlar. Burada su sıkıntısı başladı. Kiraz ve vişneye alternatif olarak seçtiğimiz ‘goji berry’ ürününün tanıtımı için tarla günü düzenledik. Umarım üreticisine çok iyi bir gelir sağlayan ve gelecek vaat eden bu bitki ilçemizde yaygınlaşır, Simavlı çiftçi de gelir düzeyini artırır” dedi.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim ise, “Tarımda başarılı olmayan bir toplumun, sanayide, ticarette, eğitimde, sağlıkta ve hiçbir sektörde başarılı olması mümkün değildir. Yaşadığımız ülke, Anadolu toprakları tarım kültürünün, tarım geleneğinin güçlü olduğu topraklardır. Bizlere düşen görev ise bunları geliştirmektir. Tarımdaki hedeflerden biri de, tarımda çeşitliliği sağlamaktır. Kurt üzümü adıyla anılan meyvenin, bu hedef doğrultusunda doğru ürün olduğunu düşünüyorum. Hem tarla günü düzenleyen, hem de bu ürünü ilçemize kazandırma konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Goji berry ürünü Tibet, Nepal ve Himalaya bölgelerinde yetişen, Tibet’te mutluluk meyvesi olarak bilinen diğer adı kurt üzümü olan goji berry, geçmişi iki bin yıl önceye dayanan kırmızı bir meyve. Tazesi parlak kırmızı renkte ve kurutulduğunda üzüm gibi olan bu meyvenin tadı üzüm-vişne arası biraz tatlı biraz ekşi. Glisemik indeksi 29 olan goji berry en düşük glisemik indeksli gıdadır.
Goji Berry Neden Değerli?
Sağlık açısından faydalı olmasının en önemli nedeni yüksek oranda; beta-karoten, demir, C, B1, B6, B2 vitamini, protein, 18 amino asit, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko, bakır gibi önemli 21 mineral bulundurması. %21 gibi yüksek lif içeriğine sahip olan goji berry portakalda bulunan C vitaminine oranla daha yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden çok etkili antioksidanlar arasında gösterilir.
Katılımcılar, konuşmaların ardından goji berry üretimi yapılan tarlada inceleme gezi yaptılar. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle