GÜNEŞE VE GÜNEŞ YANIĞINA DİKKAT!

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GÜNEŞE VE GÜNEŞ YANIĞINA DİKKAT!
Paylaş
Tarih : 28 Haziran 2019 - 12:19

Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinin en kıdemli uzman doktorlarından biri olan Dahiliye Uzmanı Dr. Şeref Seven, son günlerde artan hava sıcaklıklarına dikkat çekerek “Güneş yanıkları” hakkında
vatandaşları uyardı. Güneşin çok önemli ısı, ışık, enerji ve yaşam kaynağı olduğunu, güneş ışığının insanlara hatta diğer tüm canlılara mutluluk verdiğini ve D vitamini deposu olduğunu ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Şeref Seven, “Ancak güneş ışınlarına bilinçsizce maruz kalmak öncelikle güneş yanığı ile birlikte kahverengi renk değişiklikleri, foto alerji ve güneşle tetiklenebilen pek çok hastalığa neden olabilir. Uzun vadede ise deride tamiri mümkün olmayan DNA hasarına yol açan başta malignmelanom olmak üzere deri kanserleri, göz ve deride erken yaşlanma bulguları kendini gösterir. Bu nedenle zararlı etkilerine maruz kalmadan güneş ışığından yararlanmak amaçlanmalıdır” dedi.
Güneş Yanığı Nedir, Nasıl Oluşur?
Güneşin gün içinde daha fazla göründüğü, hava sıcaklığının ise buna paralel artış gösterdiği şu günlerde güneşle ilgili en fazla şikayetin güneş yanıklarından geldiğini anlatan Dr. Seven, “Güneş yanığı, derinin güneş ışığına kısa sürede ve yoğun olarak maruz kalması sonucu oluşan deri rahatsızlığıdır. Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; ciltte önce kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar, 24 saatte maksimuma ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur, güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz” ifadesinde bulundu.
Güneş Yanığının Nedenleri
Güneş yanığının nedeninin derinin aşırı miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalması olduğunu, Ultraviyole ışınlarının UVA, UVB ve UVC ışınları ürettiğini anlatan Seven, güneş yanığının en belirgin özelliklerini de şöyle sıraladı:*Kızarık ve ağrılı deri yüzeyi (eritem),
*Normalden daha sıcak ve gergin bir deri.
*Birkaç güne pullanıp, soyulmaya başlayan deri.
Şiddetli güneş yanığı ise aşağıdakilere belirtilere neden olabilir:
*Deride sertleşme
*Deride şişme(ödem)
*Üşüme
*Yüksek ateş (38 derece ve yukarısı)
*Halsizlik
*Hızlı nabız ve nefes alma
*Susuzluk hissi
*Gözlerin ışığa hassas hale gelmesi
*Mide bulantısı ve baş ağrısı
Güneş yanığı yaşandığında yapılması gerekenler konusunda da bilgi veren Dr. Seven, şöyle devam etti:
*Güneş yanığında ağrı ve sıcaklık hissi, 48 saat sürer. Nemlendirici kremler günde üç kere uygulanırsa kişiyi rahatlatır. Bu kremlere iki gün devam edilmelidir. Çok kalın, yağlı merhemler kullanılmamalıdır. Bu durum kişiyi daha sıcak tutarak terlemesini engeller.
*Soğuk banyo yaptırılabilir ve yanık yerler günde birkaç kez soğuk su ile ıslatılmış steril bir bezle silinebilir. Küçük bir havluyu su ile ıslatın ve yanık olan alanlara hafifçe uygulayın. Bunu 15 dakika kadar uygulayın ve gün içinde 4-5 kere tekrarlayın.
*Yanıklar olduğunda çocuğa bol su içirilmelidir. Bu durum, hastalık hissini önler.
*Bir hafta içinde soyulmalar başlar, deriye nemlendirici kremler sürmek gerekir. Vazelin uygulamayın çünkü bu hava temasını önler ve hava teması iyileşme için gereklidir.
*Deri su toplar ve patlarsa, üzerindeki ölü deriyi temiz, küçük bir makasla temizlemek gerekir. Sonra da antibiyotikli bir krem sürülmelidir.
*Merhemi günde üç kez yıkayıp, tekrar sürmek gerekir. Derinin su topladığı durumlarda, bir sağlık kuruluşuna başvurulup tedaviye başlanmalıdır.
Güneş yanıklarında yapılan sık yanlışlıklardan biri; yanık yerine, diş macunu, yoğurt veya yoğun merhemler sürmektir. Bunların hem faydası yoktur, hem de temizlenmesi zordur. Diğer bir hata da güneşten koruyucu losyonlarla, bronzlaştırıcı losyon veya yağları karıştırmak, koruyucu yerine bronzlaştırıcı kullanmaktır.
Sözlerinin sonunda “Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?” sorusunu da yanıtlayan Dr. Şeref seven; “Güneş yanığı tedavisi ilk müdahale çok önemlidir. 2. ve 3. derece yanıklarda ise vakit kaybetmeden en yakın hastane kuruluşuna başvurulmalıdır. Güneş yanığı durumunda yaranın acısını alıp kişiyi rahatlatacağı düşüncesi ile yanık bölgesine yoğurt ve diş macunu sürülmesi son derece yanlış bir uygulamadır. Tıbbi etkisi bilinmeyen ve bakteri üremesine yol açabilecek bu maddelerin yanık sahasında sürülmesinden mutlaka kaçınılması gerekmektedir. Bunun yerine doktorun önereceği ilaçlar ve uygulamalardan faydalanılmalıdır.
İkinci derece yanıklar su toplaması ile karakterlidir ve birinci derece yanıklardan daha derin bir yanık yaralanmasına işaret eder. Su toplaması olan güneş yanığı sahaları açık yara olarak kabul edilmelidir ve bir plastik cerrah tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından kimi hastalarda kapalı pansumana geçilmesi gerekebilmektedir. Su toplaması olan sahanın genişliği arttıkça, bu durumun vücut için daha belirgin zarara yol açacağı unutulmamalıdır. Özellikle kronik böbrek yetmezliği, alkolizm, kalp hastalığı gibi ek hastalıkların ya da durumların varlığında, geniş yüzeyleri kaplayan ikinci derece yanıklarda damar içi yoldan serum tedavisi gerekebilmektedir. Güneş yanığı olan hastalarda sıklıkla 5-7 gün içerisinde tam iyileşme beklenmektedir” diyerek sözlerini tamamladı. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle