GÜZELDÜLKAR;“SİMAV’DA YÜZÜMÜZ HEP GÜLÜYOR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » GÜZELDÜLKAR;“SİMAV’DA YÜZÜMÜZ HEP GÜLÜYOR”
Paylaş
Tarih : 17 Haziran 2019 - 12:43

Türk Kızılay Derneği Batı Anadolu Bölge Kan Merkezine bağlı olarak hizmet veren Kütahya Kan Bağış Merkezi gezici tırı, düzenli olarak geldikleri Simav’da 3 günde 219 ünite kan bağışı topladı.
Simav Cumhuriyet Meydanı tarihi Nasuhağa Camisi önüne konuşlanarak duyarlı Kızılay dostu Simavlılardan 3 gün boyunca kan bağışı kabulleri yaptıklarını bildiren Kızılay Kütahya Kan Bağış Merkezi Doktoru Mehmet Güzeldülkar, “Simav’da; sağlık durumları uygun erkeklerin her 3 ayda bir, bayanların da 4 ayda bir kez isterlerse ve doktor kontrolü de uygun sonuç verirse kan bağışında bulunabileceklerini öğrendi. Bu nedenle Simav’a her geldiğimizde yüzümüzün güleceğini biliyoruz” dedi.
3 gün boyunca gerçekleştirdikleri bağış kabullerinin ilk gününde 63 ünite, ikinci gününde 81 ünite ve son günde de 75 ünite kan bağışı kabulü gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Mehmet Güzeldülkar, “Simav halkı gerçekten çok duyarlı. Yaptığı kan bağışıyla hayat kurtaracağını biliyor. Her geçen gün bağışçılarımızın artış gösterdiği ilçede bağış yaparak madalya kazanan dönerlerimizin da sayısı artış gösteriyor” ifadesinde bulundu.
Kan bağışında bulunmanın hayat kurtarmak yanında bağış yapan kişiye sağlık açısından kazandırdıkları da olduğunu anlatan Dr. Güzeldülkar, “Öncelikle bağışlanacak kanla belki de kaza geçirmiş ya da ameliyat olan bir insanın hayatını kurtulacak, bu kişi belki de en yakınınız olabilecektir. Kan bağışı insani bir yardım olmasının yanı sıra bağışta bulunan kişi sağlığı için de çok faydalıdır” dedi.
Dr. Güzeldülkar, kan bağışının faydalarından bazılarını şu şekilde sıraladı:
* Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
* Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
* Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
* Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz taramasından da geçmiş olursunuz.
* Bağışçı aynı zamanda Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanır.
KAN BAĞIŞI ONURLU BİR DAVRANIŞTIR
Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın bağışlanan kanla kurtulmasının, kişiye gelen mesajla yaşattığı manevi duygunun tarifinin imkansız olduğunu da kaydeden Dr. Güzeldülkar, “Kan bağışı insancıl ve onurlu bir davranıştır. Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara Kızılay tarafından; 10 bağışta Bronz Madalya, 25 bağışta Gümüş Madalya, 35 bağışta Altın Madalya ve 40 bağışta da Plaket verilir. Kan bağışında bulunanlara Kan Sigorta Kartı da tahsis edilir. Kan verenler acil durumlarda önceliklidir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır” şeklinde konuştu.
KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?
Kan bağışı sonrası bağışçının dikkat etmesi gereken bazı hususlar olduğunu da sözlerinin sonunda ifade eden Güzeldülkar, “Kan bağışı günlük yaşantı akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır: Sigara kullanılıyorsa kan bağışından sonra en az 30 dk geçmeden sigara içilmemelidir. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikayetlere yol açabilir. İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir. İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su, kola, meyve suyu vb) almaya çalışılmalı. Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almamalıdır. Çünkü; Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.” *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle