Hayatın Bir Başka Yüzü Barış ve Sevgi

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Hayatın Bir Başka Yüzü Barış ve Sevgi
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2017 - 13:36

Hayat bu, çalış, çabala, didin, mücadele et.
Sabah şöyle bir göz kapaklarını yarım aralayıp günü görmeye çalışmakla başlıyor mücadele.
“Bugün ne yapacağım, işte ne olur, alınacaklar ne, ne kadar tutar, taksiti ödeyebilecek miyim, alacağımı alabilir miyim, rahatsızlığım ne olacak, çocuğun isteklerini bugün halledebilir miyim, vergi taksitimi, SGK primimi bugün mü ödeyecektim, bugün hava acaba nasıl olacak” ve daha neler neler.
Bunları ya da bunlar gibi yüzlerce soruyu düşünmeye başladığın an zaten hayatın çekilmez olduğunu peşinen kabul edeceksin.
Tuzu kuru olanlar için bu soruların bir anlamı yok desek de bir atasözü aklıma geliverdi; “paran mı var, derdin var” diye.
Hakikaten parası olanların da derdi varmış.
Örneğin orta direk tabir edilen ekonomik durumu normal bir vatandaş alacağı ikinci el otomobilin modelini tartışırken ‘tuzu kuru’ vatandaş son model araçların arasından marka seçmekte zorlanıyor.
Bazı vatandaşlar hafta sonu şöyle bir kafayı dinleyeyim derken bazıları hangi şehre ya da ülkeye tatile gideyim diye düşünüyor.
İşte plağın iki yüzünden basit, anlaşılabilir kesitlerden örnekler.
***
Bir başka hayat da var, tokat gibi.
Sağlıklıyken sağlığın değerini bilmezden gelenlerin,
Sağlıklı doğmanın yüceliğine erişemeyenlerin göz ardı ettiği hayattan söz ediyorum.
Kısa bir süre önce Simavlıların Fatih İlkokulu olarak bildiği günümüzde ise Simav Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) olarak tanıdığı okul 10-16 Mayıs günleri kutlanan Engelliler Haftası kapsamında “Barış ve Özgürlük” temalı özel eğitim farkındalık şenliği düzenledi.
Kendimi şöyle uzaktan pencerenin ardından bakıyormuşçasına düşündüğümde herkes eğleniyor, gülüyor, gülümsüyor, şarkılar söylüyor oynanıyor gibiydi.
Pencereyi açıp da biraz konuşulanları dinlediğimi düşündüğümde,
Hatta, aşağıya inip merkezin bahçesinden programa yakın bakış yaptığımda olayın hiç de öyle olmadığı bütün açıklığıyla gözlerimin önüne seriliverdi.
Bir an kendimden utandım.
Simav’ın çeşitli yerlerinden, Pazarlar, Şaphane hatta Gediz ilçelerinden gelen özel öğrenciler haftalardır hazırlığını yaptıkları farkındalık şenliğinde değil şenlik, yüzümüze adeta tokat gibi hayatın acımasızlığını haykırıyorlardı.
Engelliler Haftası etkinliklerinde “Barış”a vurgu yapan kaç okul, kaç öğrenci var ki?
Gülümseyerek, sözleriyle kâh güldürüp kâh düşündürerek, kendi iç ve gönül yapısını bir kenara bırakıp görmemiz gereken fakat görmezden geldiğimiz günümüz dünyasını bizlere resmederek acı gerçeği yüzümüze vurdular.
Kendilerini, yaşadıkları zorlukları, ailelerinin çektiği çileyi unutup tüm dünya için “Barış” istediler.
“Barış”ı isterken dünyada yaşanan savaşları örnek gösteren Simav Özel Eğitim Merkezinin altın kalpli bireyleri, savaşların ancak “Barış” ile barışın da sadece ve sadece “Sevgi” ile kazanılacağını haykırdılar.
Hem de tokat gibi!
***
Evet; Müslüman ülkeler başta olmak üzere dünyanın her köşesinde savaşlar, karışıklıklar, katliamlar devam ediyor.
Dünyanın en önemli değeri “insanlık” yok ediliyor.
Dünyanın gelişmiş ülkeleri savaşa, katliamlara insanlığın onuru için hayır derken, insanları yok eden silahların üretimini de “savunma” bahanesiyle geliştirerek üretmeyi sürdürüyorlar.
Kısacası hem savaşa karşı olduklarını beyan ederken ekonomik kalkınma için savaşın sürekliliğine destek veriyorlar.
İşte güneyimiz, işte orta doğu.
Savaşa karşı olan ülkeler olarak ABD ve Rusya başta olmak üzere “Barış” önerileri yaparken, insanlık o ülkelerin ürettiği silahlarla bir bir yok oluyor.
***
Ve bu acı gerçeği Simav’da “Barış”ın “Sevgi” ile geleceğini tek haykıran Simav Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) öğrencileri oluyor.
Hepsinin alnından öpüyorum.
İyi ki varsınız..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,