İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞİRİKÇİ; “UYUŞTURUCU HERKESİN SORUNUDUR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞİRİKÇİ; “UYUŞTURUCU HERKESİN SORUNUDUR”
Paylaş
Tarih : 12 Ocak 2019 - 11:19

Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, dünya ülkelerini olumsuz bir şekilde etkileyen uyuşturucu konusuna dünya, ülkemiz ve ilçemiz açısından ele aldı.

Uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılan çalışmaları, istatistiklerle elde edilen sonuçları ve Simav için önemli olan Simav Rehberlik Araştırma Müdürlüğü’nün (RAM) gerçekleştirdiği ‘Bağımlılıkla Mücadele Konulu Anket Çalışması’nı 116 mahalle ve köy muhtarlarıyla paylaşan Şirikçi, bağımlılığın bir kişiyle başlayıp virüs gibi topluma yayılan bir sinsi tehlike olduğuna dikkat çekti.
Eynal Kaplıcaları Firuze Salonunda görsel materyallere bağlı olarak uyuşturucuyla mücadele konusunu ele alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şirikçi, bağımlılık yapan uyuşturuculara başlangıç yaşının yapılan araştırmalara göre en küçük 10 yaş en büyük de 61 yaşında olduğunun tespit edildiğini, ilk kez deneme yaşının ise ortalama 20 yaş olduğunun altını çizdi.
Uyuşturucuya başlamada %48 oranında arkadaş etkisinin ilk sırada yer aldığını, uyuşturucu kullanımına merakın ise %23 oranınıyla, aile sorunlarının da %11 oranıyla öne çıktığını belirten Şirikçi, “Uyuşturucuya başlayan kişi için en tehlikeli kişi yakınında bulunup ‘rol model’ olarak adlandırabileceğimiz kişidir. Bu kişi muhtar da taşıma aracı şoförü de olabilir” dedi.
Simav’da Simav RAM’ın Bağımlılıkla Mücadele konusunda gerçekleştirdiği anket çalışması olduğunu,
bu çalışmanın bağımlılık açısından ilçede önemli bir veri olarak değerlendirilebileceğini kaydeden Şirikçi, öncelikle ankete katılanların okullarda hangi eğitim düzeyinde eğitim ve öğretim gördüğünü tespit edildiğini açıkladı.
“Sigara kullandınız mı, kullandınız ise ne sıklıkta kullandınız?”, “Son bir yıl içinde ne sıklıkla madde kullandınız?”, “Maddeyi kullanmayı kestiğinizde ya da azalttığınızda bazı sorunlar ortaya çıktı mı?”, “Madde kullandığınız için hayatınızdaki başka etkinliklerden vazgeçtiğiniz oldu mu?”, “Madde kullanmak beden ve ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkiledi mi?”, “Gündüz saatlerinde de madde kullandığınız oldu mu?”, “Son 6 ay içinde ne sıklıkla alkol kullandınız?” sorularına yönelik yaklaşık 2 bin 500 öğrencinin çeşitli sayılardaki cevaplarını muhtarlarla paylaşan Şirikçi, uyuşturucu kullanımının yakınımıza kadar nasıl geldiği sorusunun ibret verici bir durum olduğunu söyledi.
Bağımlılık konusunda vatandaşların; “Köyümüzde, mahallemizde, ilçemizde böyle biri yoktu, bu çocuk bunu nerden öğrendi?”, “Medyadan mı? (Tv olmasın)” şeklinde sorulara cevap aradığını, izlenen dizi ya da filmlerdeki kötü örneklerin, internette girilen sitelerin, paylaşımların, facebook sayfalarının, arkadaş guruplarının bağımlılık konusunda önemli birer faktör olduğunun altını da çizen Şirikçi, “Bir narkotik atasözü vardır; ‘Her içici potansiyel bir satıcı adayıdır’ diye. Çünkü her içici para bulma adına yakınlarında bulunanları maddeyle tanıştırır. Maddeyle tanışan kişinin maddeyi başka bir yerden satın alma imkanı olmayacağı için uyuşturucu kullanan yeni bir pazar bulmuş olur. Bu da uyuşturucu kullanımının bir kişiyle başlayıp tıpkı bir virüs misali yayılmasının en açık örneğidir” ifadesinde bulundu.
Uyuşturucu kullanımının sadece kullananın değil herkesin sorunu olduğunu, genelde sigara kullanımı ile uyuşturucu kullanımına başlandığını ifade ederek süreci; “İki fırt çek şundan, kim diyor? En yakınındakiler, bir bardakla bir şey olmaz diyerek başlanan alkol kullanımı ve tüketilen şişeler, esrar gibi uyuşturucularla çıta yükseltiliyor ve altın vuruşla her şey sona eriyor” şeklinde özetleyen Şirikçi, konuşmasını şu soruyla tamamladı;
“O’nu kim ya da ne öldürdü sizce?
“Altın vuruş yaptığı eroin mi?” yoksa
“İlk sigarayı veren mi?”. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle