İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PSİKOLOGU AĞCA;

Ana Sayfa » Simav Haberleri » İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PSİKOLOGU AĞCA;
Paylaş
Tarih : 11 Ocak 2019 - 12:54

Türkiye’de son iki yılda uyuşturucuyla mücadele konusunda yapılan sıkı denetim ve operasyonlarla uyuşturucuyla mücadele alanında bilgilendirmeler olumlu sonuçlar veriyor. İçişleri Bakanlığı’nın uyuşturucu satışları ve transferleri konusundaki çabalarına bir de uyuşturucunun tanımı, insanlar ve toplum üzerindeki etkileri, uyuşturucudan kurtulma gibi kesintisiz eğitim ve bilgilendirme programları da bir program dahilinde sürdürülüyor.

İşte o programlardan birisi de Simav’da gerçekleştirildi. Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’in 2019 yılının ilk muhtarlar toplantısında “Uyuşturucu İle Mücadele” konusu ele alınırken İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerinden psikolog Mehmet Ağca “Madde Bağımlılığı” başlığı altında uyuşturucu kullanımı konusunu mercek altına aldı.
Eynal Kaplıcaları Firuze Salonunda konuşan psikolog Ağca, uyuşturucu ya da madde bağımlılığının tarifini; “Vücudun bir ya da birden çok işlevini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamaması” şeklinde yaptı.
Uyuşturucu bağımlısının ana hatlarıyla; Her durum ve koşulda maddeyi almak için engellenemeyen bir arzu ve istek duyduğunu, Madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşadığını, Zamanla madde kullanımını ve dozunu arttırdığını, Zamanının büyük bir dilimini madde arayarak geçirdiğini belirtirken kişilerin Bağımlılık Yapıcı Maddeleri Neden Denedikleri konusunda da; Merak, Kendi sınırlarını aşma çabası, Asilik ve Farklı olma dürtüsü gibi nedenlerin görüldüğünü ifade eden Ağca, “Kişilerin bağımlılık yapan maddeleri deneme isteği de onların arkadaşlarına uyma, arkadaş gurubundan kopmak istememe, Sorunlarını çözebilmek veya unutmak hatta daha iddialı olmak, görünmek isteği de bağımlılık yapıcı maddelerden uzaklaşamamasına neden oluyor” dedi.
Madde kullanan kişide meydana gelen değişiklikler konusunda da bilgiler aktaran, bağımlının kullandığı uyuşturucuya bağlı olarak beyninde kalıcı zararlar olacağını, Madde kullanıldıktan sonra daha rahat konuşup çılgınca ve ölçüsüzce davranabileceğini anlatan Ağca, Madde kullanmaya devam edildikçe konsantrasyon becerilerinin azalacağını, kişinin doğru kararlar alması, duygularını ve dürtülerini kontrol etmesinin zorlaşacağını, Kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe bilgi aktarımı-nın karışacağını, dolayısıyla madde kullanı-mı sonrası geçici süre hafıza kaybı yaşana-rak bu durumun ertesi gün kişinin ne yaptı-ğını ya da ne söylediğini hatırlamamasına neden olacağına dikkat çekti.
Bağımlı olan kişinin kendine güveninin azalacağını, kendini kontrolünün zayıflayacağını, insani prensipleri ve değerlerinin yok olmaya başlayacağını, idealleri ve geleceği ile ilgili ümitlerinin yıkılacağını, kullandığı maddelerin vücudun savunma mekanizmasını yok edip bağışıklık sistemini zayıflatacağını, AİDS, frengi, verem, hepatit B ve hepatit C, kanser, kangren gibi birçok ölümcül hastalığa kapılma riskinin artacağını, Maddeyi alabilmek için önce mevcut parasını bitirip çevresindeki insanların değerli eşyalarını ve paralarını çalmaya başlayacağını, daha fazla para temin edebilmek için hırsızlık, gasp, yankesicilik ve benzeri suçlara karışacağını, suç işlerken yakalanarak özgürlüğünü de kaybedeceğini, maddenin vücuduna verdiği zarardan dolayı sağlığını ve en sonunda da hayatını yitireceğini açıklamalarında yer veren Ağca, Madde kullanımına başlamada yaygın olarak gözlenen beş farklı risk faktörünü şu şekilde sıraladı; Bireysel Faktörler, Akran Faktörü, Aile Faktörü, Okul Faktörü ve Çevresel Faktörler.
Bağımlılık yapan faktörler konusunda da bilgi veren Ağca, Uyuşturanlara örnek olarak: Afyon, Morfin, Eroin, Metadon ve Kodein’i, Uyaranlara: Kokain,Crack, Amfetamin, Ecstasy, Metamfetamin ve Captagon’u, hayal gördürenlere de Esrar, LSD, GHB, Sihirli mantarlar ve Herbal spices’i örnek gösterdi.
Açıklamalarının sonlarında “Kişinin Madde Kullanım Davranışı Nasıl Anlaşılabilir” sorusunu da yanıtlayan Ağca bu konuda şunları sıraladı:
Dağınık bir görünüm ve yetersiz kişisel bakım,
Temizliğe özen göstermeme ve dikkat etmeme,
Kırmızı ya da kızarmış yanaklar, gözler ve yüz,
Parmaklarda ya da dudaklarda is ya da yanıklar (eklemlerden aşağıya yanma),
Kol ya da bacaklarında çeşitli izlerin varlığı (ya da bu izleri gizlemek için sıcak havada bile uzun kollu kıyafetlerle dolaşma),
Burun kanaması ve burun-ağız içerisinde hastalık dışı yaralar,
Soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı olmayan burun akıntısı,
Nedensiz olarak sık hastalanma durumu,
Mide bulantısı ve kusmalar,
Dudakların aşırı bir şekilde kuruması ya da ıslak görünme durumu,
Dişleri sıkma,
Giysilerde ya da nefesinde sigara kokusu ya da alışılmamış kokuların varlığı,
Kötü kokuyu ortadan kaldırabilecek mahiyette nane şekeri ya da sakız gibi ürünlerin yoğun kullanımı,
Ailenin kontrolü dışında sıklıkla eve geç gelme ve evden erken çıkma,
Nakit parayı hızlı bir şekilde tüketme davranışı,
Aile bireyleri ve arkadaşlar arası ilişkilerde olumsuz süreçli değişimler,
Duygusal durumunda değişiklikler ve duygusal istikrarsızlıklar,
Anlamsız gülme ya da ağlama davranışları,
Gürültülü, kötü davranışlar,
Koordinasyon bozuklukları gibi dengede kalamama, tökezleme davranışları,
Genellikle içine kapanık, sessiz, çekingen, yorgun gözükme ve uyuşuk yapıya olma,
Okuldan nedensiz olarak sıklıkla kaçma davranışı,
Ders dışı etkinliklere, sosyal ve kültürel aktivitelere karşı ilgisiz kalma,
Okul ile ilgili sorumluluklarını yerine getirememe,
Ders notlarında beklenmeyen ani düşüş,
Evde bulunan ecza dolabındaki ya da aile bireylerinin kullandığı ilaçların hızlı bir şekilde azalması,
Evde bulunan aile büyüklerine ait olan sigara paketinin hızlı bir şekilde tükenmesi,
Evde bulunan değerli eşyaların kaybolması.
Toplantıda Bağımlılık Yapıcı Maddelerle İlgili Doğru Zannedilen Yanlışlar olarak da şunlar öne çıkarıldı:
*Benim iradem güçlüdür, ben bağımlı olmam.
*Ben kendimi kontrol edebilirim.
*Madde kullanımı arkadaşlık ilişkilerini arttırır.
*Bağımlılık yapıcı madde kullanmak insanın sosyal çevresinin genişlemesine yardımcı olur.
*Herkes kullanıyor, bir şey olmuyor.
*Bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz.
*Ara sıra kullanmakla bir şey olmaz.
*Sadece zayıf insanlar bağımlı olur.
*Madde, sadece kullanan kişiye zarar verir.
*Ottur, zararı yoktur. Bu nedenle bağımlılık da yapmaz.
*Tüm bağımlılar hapsedilmelidir.
Madde kullanımının ilk defa nerede teklif edilebildiği konusunda da bazı ip uçları veren Ağca, Uyuşturucunun çoğunlukla yetişkin kontrolünden uzak eğlenmek için gidilen ortamlarda veya İnsanların kendilerini güvende hissettikleri, kişinin kendisinin veya arkadaşlarının evi gibi ortamlarda teklif edildiğini belirterek şu ifadelerle açıklamalarını sonlandırdı;
“Tanıdığınız biri uyuşturucu kullanıyorsa; Suçlamaktan ve yargılamaktan kaçının. Ahlak dersi vermeye kalkışmayın.İletişim kurmaktan vazgeçmeyin, pes etmeyin. Yanında olduğunuzu ve destek alma noktasında yardımcı olabileceğinizi hissettirin. Tehdit etmeyin. Onun tıbbi anlamda bir hasta olduğunu unutmayın. Ona karşı öfke vb. duygularınızı kontrol altında tutun. Bir uzmandan destek alınması gerektiğini vurgulayın. Sakin ve sabırlı olmaya çalışın.” *Haber:

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GAZİLER GÜNÜ YARIN KUTLANACAK

Simav Kaymakamlığı organizasyonunda Gaziler Günü 19 Eylül Pazar günü Hükümet Konağı tören alanında kutlanacağı bildirildi. Pazar günü

SİMAV’IN DİN GÖREVLİLERİ AYLIK TOPLANTISI YAPILDI

Pandemi nedeniyle online olarak yapılıp uzun zamandır yüz yüze gerçekleştirilemeyen Simav İlçe Müftülüğü din görevlileri aylık mutat

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİ SİMAV’I SEÇMİYOR

Simav’daki yaklaşık 7 liseden mezun olanların, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün açtığı üniversiteye hazırlık kurslarına katılanların