İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ANLAMLI DESTEK

Ana Sayfa » Simav Haberleri » İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ANLAMLI DESTEK
Paylaş
Tarih : 25 Temmuz 2020 - 10:58

Simav’ın ‘Kamu Yararına’ hizmet veren ilk derneği olan Simav
Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği, kira gelirleri ve
bağışçılarından gelen kaynaklarla halk sağlığı ve sağlık kuruluşlarına
destek olmaya devam ediyor. Dernek son olarak KOVID-19
döneminin en önemli ihtiyaçları olan temassız ateş ölçer cihazları,
dezenfektan ve galoş alarak bunları Kaymakam Türker
Çağatay Halim ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer’in
katılımıyla dernek başkanı Av. Gültekin Tüfekçioğlu imzasıyla İlçe
Sağlık Müdürlüğü’ne teslim etti. Simav’ın sağlık alanında sayısız emekleri bulunan, Devlet Hastanesinin bugünlere gelmesinde dünden bugüne emek ve katkıları bulunan, 1965 yılından bu yana ‘Kamu Yararına Dernek’ statüsünde hizmet veren Simav Hastane Yaptırma, Yaşatma ve Sosyal Hizmet Derneği dünyanın savaştığı KOVID-19 virüsüyle mücadele sürecinde Simav’ın sağlık tesislerinde halk sağlığı adına kullanılacak bazı tıbbi ihtiyaçları satın alarak Simav İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne teslim etti.
SAĞLIK ALANINDAKİ YATIRIMLAR VE BEKLENENLER ELE ALINDI..
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’in, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer’in, İlçe Emniyet Müdürü Onur Altındağ, Simav Hastane Yaptırma, Yaşatma ve Sosyal Hizmet Derneği Başkanı Av. Gültekin Tüfekçioğlu, derneğin yönetim kurulu üyelerinden Av. Salih Tüfekçioğlu, Mehmet Uluer ve Ali Samsun İlçe Sağlık Müdürlüğü hizmet binasındaki buluşmasında öncelikle Simav’ın dünden bu güne sağlık yatırımları, sağlık alanında verilen hizmetler,
fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında devam eden beklentiler ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu konusunda yaşanan okul ihtiyaçları ele alındı.
TÜFEKÇİOĞLU’NDAN YAKIN DÖNEM SİMAV ÖZETİ..
Dernek başkanı Tüfekçioğlu Simav’da İsmail Girginoğlu sağlık ek hizmet binası ve yeni hastane dışındaki tüm sağlık tesislerinin yönetiminde bulundukları dernek tarafından yaptırıldığını hatırlatarak kaymakam Halim’e derneği tanıtıcı kısa bilgiler aktardı. Simav’ın 25-30 yıl öncesine kadar bölgedeki en zengin ilçelerden biri olduğunu, irili ufaklı yaklaşık 200 kereste fabrikası ve buralarda çalışan işçilerle önemli bir üretim ve istihdam merkezi konumunu artık çoktan kaybettiğini belirten Tüfekçioğlu, “İlçenin her alanda zenginliği daha sonra sermayenin göç etmesi, ekonomik sıkıntılar ve kırsaldan göçlerle son buldu. Böylece Simav ciddi olarak fakirleşti. Setaş Olarak bilinen ve 3 bin dolayında ortağı olan fabrika zaman içinde teknolojiye ayak uyduramayıp modernizasyonunu sürdüremeyince hamiline hisse senetli hissedarlar hisse senetlerini elden çıkarmaya başladı. Bu senetlerde son olarak günümüzün önemli iş adamlarından Nurullah Koyuncuoğlu’nda toplandı. Fabrikada yaşanan grev de tesisin kapanmasına, Koyuncuoğlu’nun da şirkete ait hisse senetlerinden %65-70’inin toplanmasına yol açtı. Simav’ı çevre il ve ilçelere bağlayan yollar Simav-Dağardı-Bursa güzergâhı başta olmak üzere yapılmayınca yatırımcılar da Simav’a gelmedi ve yaşanan süreçte bugünlere gelindi” dedi.
BİR ŞEHRİN KALKINMASI İMAJIYLA, MARKA ÜRÜNLERİYLE OLUR..
Kaymakam Halim ise Simav ile ilgili okuduğu bir makalede Simav keresteciliğinde kerestenin mamül ürün olarak Simav’dan çıkışı olmadığı, Simav’ın keresteye bağlı markalaşma yapamadığı, en azından mobilya üretimine geçilememesi ve son olarak Rusya’dan ithal tomruk döneminin başlamasının Simav keresteciliğini öldürdüğünü öğrendiğini bildirdi. Bir şehrin ya da bölgenin kalkınması, zenginleşmesi için marka değeri ürünleri, tesisleri ve o şehrin de yükselen bir imajı olması gerektiğine de vurgu yapan kaymakam Halim, “Simav’ın geçen süreçte nüfusu ve değerleri azaldı. Buna rağmen Simav, çevremizdeki diğer ilçelerden daha iyi durumda. Bakınız, yakın çevremizdeki ilçelerde bazı bankalar şubelerini kapatırken Simav’da bu durum yaşanmadı. Bunun yanında Simav’da yaşayan önemli bir bölüme de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak destek sunduğumuz da bilinmeli. Özellikle pandemi döneminde yaklaşık 4 bin aileye destek verilirken şimdi de Biz Bize Yeteriz programı ile destekler sürdürülmektedir” şeklinde konuştu.
TÜFEKÇİOĞLU , “HALK EĞİTİMİ DE KATKILAR SUNDU”..
Daha sonra tekrar söz alan Tüfekçioğlu Simav halkının sağlık tesislerin yapımına verdiği önem kadar eğitime de büyük destekler sunduğunu, 1974’de günümüz Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini 1975’de de Simav Anadolu İmam Hatip Lisesini bizzat yaparak ilçenin eğitim ve öğretim dünyasına kattığını hatırlattı.
VİRÜSLE MÜCADELEDE SİMAV BAŞARILI..
İlçe Sağlık Müdürlüğündeki buluşma günün konusu olan tıbbi ihtiyaçlarının teslimine gelindiğinde açıklamalarını sürdüren kaymakam Halim, dünya ülkelerinin küresel salgınla karşı karşıya olduğunu, son 100-120 yıl içinde insanlığı önemli ölçüde etkileyen bir dizi faktörlerden sonra KOVID-19’un bugüne kadar 600 bini aşkın insanın ölümüne yol açtığına dikkat çekerek KOVID-19’un Simav’ı da olumsuz etkilediğine vurgu yaptı. Simav’da söz konusu virüsten hayatını kaybeden, tedavi görerek iyileşen, tedavisi evinde sürdürülen vatandaşların da olduğunu belirten Halim, KOVID-19’a bağlı olarak Kütahya’da ilk ölümlü vakanın Simav’dan olması yanı sıra merkez ilçeyle birlikte 13 ilçesi bulunan Kütahya’da Simav virüsle mücadeledeki vaka sayılarında 12.sıradadır. Bu da ilçe olarak birimlerimizle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu üyelerimizin özverileriyle kazanılmış ve sürdürülmesi gereken bir durumdur” dedi.
HALİM, “YÖRESEL GELENEKLER ABARTILMAMALI”..
KOVID-19 mücadelesinde Simav’ın öne çıkan bazı olumsuzlukları da olduğuna dikkat çeken kaymakam Halim, “Küresel salgınla mücadelede yöresel sıkıntılar da yaşanmıyor değil. Örneğin Simav’ın birçok komşu ilçeyle olan bağlantısı, giriş çıkış yapanların kontrolünün tam olarak sağlanamaması, yöresel gelenekler olarak adlandırılan düğün, nişan, sünnet ve taziye gibi etkinliklerin abartılarak gerçekleştirilmesi KOVID-19’da tam bir mücadele gerçekleştirilememesinde önemli etkenlerdir. Bunun yanında virüsün kimde olup kimde olmadığının bilinememesi, virüse yakalananların bazılarının sorunu ayakta geçirmesi, hatta bazı kişilerin de taşıyıcı konumda olması pandemi sürecinin uzamasındaki bir diğer faktörlerdir. Bu nedenlerden dolayıdır ki, Simav’da tam olarak etkin bir virüs mücadelesinin düğünlerin, tatillerin bitmesi, eğitim ve öğretimin kontrollü bir şekilde başlayacağı Eylül ortalarında olacaktır. Kısacası Simav’da gerçek normalleşme Eylül sonuna doğru başlayacaktır” şeklinde konuştu.
KAYMAKAM HALİM, “PANDEMİDE YOL HARİTAMIZ VAR”..
Pandemi döneminde ilçedeki tüm sağlık birimlerinin Sağlık Bakanlığı genelgeleri ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüğünü, bu çalışmalara ışık tutacak, görevlilere virüsle mücadelede, teşhis ve tedavide yol gösterecek bir kitap hazırladıklarını belirten Kaymakam Halim, “Simav Kaymakamlığı olarak hazırlanan ve basımı yapılan “COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” adını taşıyan Bilimsel Danışma Kurulu Çalışmasının küresel salgında Simav’ın yol haritası olacaktır. İlçemizdeki tüm sağlık birimleriyle birlikte kamu kurumlarına dağıttığımız bu kitap KOVID-19 konusunda en önemli yazılı kaynağımız konumundadır. Bu vesile ile Simav Hastane Yaptırma, Yaşatma ve Sosyal Hizmet Derneği yönetimine yaşadığımız pandemi sürecindeki duyarlılığından dolayı şahsım, kurumlarımız ve halkımız adına teşekkür ediyor, pandemiyle mücadele sürecinde hayatını kaybedenlere rahmet, tedavi görenlere şifa, virüsle mücadelede görev alan tüm çalışanlarımıza da sağlık ve başarılar diliyorum” dedi.
DR. ÖZER, HALKIMIZ KOVİD-19’U CİDDİYE ALMALI..
İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer de 11 adet Temassız Ateş Ölçer, 12 adet 5000 Mg El Dezenfektan ve 12 bin adet Galoşun teslimine ilişkin tutanağı imzalayarak Simav Hastane Yaptırma, Yaşatma ve Sosyal Hizmet Derneği yönetimine ayrı ayrı teşekkür etti. Pandemi döneminde ilçedeki tüm sağlık çalışanlarının adeta virüsle savaşı sürdürdüğüne de değinen Özer, “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin de ortaya koyduğu gibi mutasyona uğrayan virüsle mücadelemizde bizlerde kendimizi, bilgilerimizi yeniliyoruz. Simav olarak bölge hastanesi gibi çalışırken düğün, sünnet ve taziye gibi geleneklerimizin bizleri çok yorduğu bilinmeli. Bu konuda değerli halkımızın daha duyarlı olmalarını ve en önemlisi KOVID-19’u ciddiye almalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle