İLÇE TARIM, BİÇERDÖVER KONTROLLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » İLÇE TARIM, BİÇERDÖVER KONTROLLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Paylaş
Tarih : 05 Ağustos 2021 - 13:26

Simav ve çevresinde yaklaşık 200.000 dekar alanda hububat ekimi yapıldığını bildiren Simav tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü,  hububatta 2021 hasadının başlamasıyla birlikte bölgede hizmet veren biçerdöverlerin kontrollerine aralıksız sürdürüyor.

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Simav’ın neredeyse her köy ve beldesinde arpa, buğday, çavdar gibi hububat ürünlerinin ekildiğini,  hububat tarımının ilçe çiftçilerinin en önemli gelir kaynaklarından birisi olduğuna dikkat çekerek 2021 dönemi hasadı hakkında bilgiler aktardı.

Tokdemir, “Simav ve çevresinde yaklaşık 200.000 dekara arazide arpa, buğday, çavdar gibi ürünler ekilmekte ve bu ürünlerin önemli bir kısmı da biçerdöverler tarafından hasat edilmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hasat dönemi başlayıp biçerdöverler çalışmaya başladığı günden itibaren teknik ekiplerimiz sahaya çıktılar ve kontrollere başladılar. Yapılan kontrollerde biçerdöver kullanıcılarının operatör belgesi kontrolü, biçerdöverlerin gerekli evrak kontrolleri, yangın tüpü olup olmadığı gibi kontroller yapılıyor. Bunun yanında ayrıca biçim yaparken dane kaybının az olması, teknik şartlara uygun biçimde yapılıp yapılmadığı, hububatın yüksekten biçim yapılmaması gibi konularda da kontroller ve uyarılar yapılıyor. Her köyde çalışan biçerdöver mutlaka kontrollerden geçiyor. Kontrollerimiz aralıksız sürüyor ve çiftçimizin çıkarlarını korumak, dane dökülmesini, olası yangın çıkmasını önlemek ve olabilecek aksilikleri önleyerek bilgi vermek amacıyla İlçe Müdürlüğümüz biçerdöver kontrol ekipleri her yıl olduğu gibi bu yılda tüm sezon boyunca kontrollerine devam edecek” dedi. (Şerif Erel)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı