İTFAİYECİLER HAFTASI İÇİN KONUŞAN BAŞKAN ÖZKAN:“İTFAİYECİLİK, EN TEHLİKELİ İŞ SINIFI İÇİNDE”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » İTFAİYECİLER HAFTASI İÇİN KONUŞAN BAŞKAN ÖZKAN:“İTFAİYECİLİK, EN TEHLİKELİ İŞ SINIFI İÇİNDE”
Paylaş
Tarih : 26 Eylül 2018 - 11:48

Türkiye’nin en köklü kurumlarından birisi kabul edilen Türk İtfaiye Teşkilatı’nın belediyelere devrinin 95.yılı ve İtfaiyeciler Haftası kutlaması Simav’da da gerçekleştirildi.

Simav Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü hizmet binasında kahvaltılı bir buluşma ile yapılan kutlama samimi ve mütevazı bir ortamda gerçekleşirken, Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Birol Sarmış, belediyenin bazı birim müdürleriyle meclis üyeleri ve İtfaiye personellerinin katıldığı buluşmanın özel konukları ise İtfaiye Müdürlüğünden emekli olan bazı personellerin de 95.yıl kutlamasında yer alması oldu.
Bu yıl Eylül ayının son haftasında
kutlanan İtfaiyeciler Haftası Simav’da çifte kutlamayla gerçekleştirildi.
Simav Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, İtfaiyecilik Haftasıyla birlikte itfaiye teşkilatlarının bulundukları yerdeki belediyelere devrinin 95.yıldönümünü de kutladı. Kahvaltılı kutlamaya katılan Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İtfaiye Müdürü Mustafa İşleyen başta olmak üzere konuklar da görev yapan itfaiye personelleriyle emekli olup kutlamaya katılan eski personellerin İtfaiyeciler Haftasını kutladı.
Kutlama programında bir konuşma yaparak İtfaiye Müdürlüğü teşkilatına ve konuklara seslenen Belediye Başkanı Süleyman Özkan, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından tüm itfaiye personelinin zorlu bir görevi ifa ettiklerine dikkat çekti.
ÖZKAN; “İTFAİYECİLERİMİZ ZORLU BİR GÖREVİ İFA EDİYOR”..
Başkan Özkan; “Çalışan ve emekli itfaiyecilerimiz, değerli mesai arkadaşlarım; İtfaiyeciler Haftamız ve Türk İtfaiye Teşkilatı’nın belediyelere devrinin 95.yıldönümü hepimize hayırlı ve uğurlu olsun. Gününüzü ve haftanızı en içten duygularımla kutluyor, nice böyle önemli ve bizleri buluşturan günlerde birlik ve beraberliğimizin sürmesini de temenni ediyorum” dedi.
Belediye Mali Hizmetler Müdürü Süleyman Küçüker’in ani ölümüne ilişkin Belediye personellerine ilk kez hitap eden Başkan Özkan, “Kısa bir süre önce belediyemiz Mali Hizmetler Müdürü Süleyman Küçüker’i yine 15 gün önce de belediyemiz emekli hesap işleri müdürümüz Süleyman Şentosun’u kaybettik. Allah onları gani gani rahmet eylesin. Geride kalanlarına sabır ve metanet versin.
Tabi ki itfaiyecilik daha öncede söylediğim gibi iş güvenliği açısından en tehlikeli iş sınıfının içerisinde. Zaman zaman da televizyonlarda görüyoruz yangına gittiklerinde üzerlerine bina yıkılıyor, can ve mal güvenliği için alevlerle, dumanlarla karşı karşıya kalınıyor. Bu nedenle tüm itfaiye teşkilatlarında hayatını kaybeden itfaiye şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Küçüker ve Şentosun kardeşlerimizin aramızdan ayrılması gerçekten üzücü. Ama unutulmamalıdır ki, bu gibi durumlar bir tecellidir. Her an herkesin başına gelebilir. Önemli olan vatandaşımıza hizmet verirken en iyisini ve en hızlısını vermek ayrıca kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımızı da unutmamaktır. Bu bakımdan günlerimizi kardeşlik, hoşgörü içinde geçirmeliyiz. Bu bakımdan Belediyemiz çatısı altında kavga, tartışma, kırılganlık olmasını asla istemiyorum” diye konuştu.
Simav Belediye İtfaiyesinden itfaiye eri olarak emekli olan Ali Kurnaz (80), Habib Tuncer (74),Ali Akpınar (65) ve Ramazan Ceylan (47) ile İtfaiye Amiri olarak emekli Uluhan Özemet’in (66) katıldığı Türk İtfaiye Teşkilatı’nın belediyelere devrinin 95.yılı ve İtfaiyeciler Haftası kutlaması nedeniyle gazetemize bilgi veren Simav Belediyesinin ilk İtfaiye Müdürü Mustafa İşleyen, bu tür günlerin ve kutlama programlarının belediye çatısı altında görev yapan herkesi dayanışma içinde gösterdiğine dikkat çekti. Çalışan ve emekli olan itfaiye personellerinin onur günü olan bu özel günde tüm katılımcılara teşekkür eden İtfaiye Müdürü İşleyen, Simav Belediye İtfaiyesinin geçmişten günümüze sürekli gelişim ve modernize halinde olduğunu anlattı. Kendisiyle birlikte 3 vardiya çavuşu olarak toplam 24 personelin hizmet verdiği İtfaiye Müdürlüğünde 24/48 mesai uygulamasının olduğunu kaydeden İşleyen; 4 itfaiye, bu itfaiyelere su desteği sunan 1 su tankeri ve 1 de merdivenli itfaiye aracımızla bölgemize hizmet verirken Acil Kurtarma Aracı (AKS) ve yeni Devlet hastanemiz ile Esenevler’deki yüksek binalardan dolayı 32 metre merdivene sahip bir itfaiye aracına ihtiyacımız var. Her türlü ihtiyacımızı zaman ve imkanlar ölçüsünde gideren başkanlık makamımızın bu ihtiyaçlarımızı da zaman içerisinde gidereceğine eminim” dedi.
İtfaiye Müdürlüğü olarak yaşanan ve devam eden bazı sıkıntılardan da söz eden İşleyen, “Şehrimizin bazı yerleşim birimlerinde örneğin Esenevler mahallemizde boş ve yeşil alanlar, bahçeler konut sahipleri tarafından sebze bahçelerine çevrilmiş. Bu tür oluşumlar olası yangınlara müdahalemizi kısıtlıyor. Bir ihbarı göz önünde tutarak belirtilen adrese giden araç ve personelimiz şehir içindeki yanlış araç parkları, duyarsızlıklar nedeniyle geçiş üstünlüğünü zaman za-man kullanamıyor. Sürücülerimizin ve ya-yalarımızın bu konuda daha duyarlı olma-larını bekliyoruz. Ayrıca aşırı yağışlarda za-man zaman yaşanan su baskınları nede-niyle Belediye başkanımızın talimatıyla hiz-mete aldığımız 20 su tahliye motoru ile müdahalede bulunduğumuzu, itfaiye çalı-şanlarının böyle günlerde vatandaşımızın yanında olduğunu da bilinmesini istiyoruz. Bunun yanında Simav’ımızın 21 beldesin-den 6 belde kaldığı unutulmamalı ve Simav Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak sorumluluk alanımızın daha da büyüdüğü bilinmeli” diyerek sözlerini tamamladı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYBOLAN PONÇİK ARANIYOR

Esenevler mahallesinde kaybolan Ponçik isimli ev kedisi aranıyor. Esenevler mahallesinde ikamet eden Fikret Önder’a ait olan Ponçik isimli

SANAYİ SİTESİ YAPI KOOPERATİFİNDEN “ANKARA TURU”

Simav’da taşınmasına karar verilen Simav Oto Sanayi Sitesiyle ilgili yeni kurulan Simav Esnaf ve Sanatkârlar Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi

AŞIRI HIZ VE DİKKATSİZLİK FELAKET GETİRİYOR

Son yıllarda karayolu yapımında Türkiye önemli bir evreyi geride bırakıp hava alanlarından duble yollara, köprülere hatta tünel yollara