KADINA ŞİDDET’E DİKKAT ÇEKİLDİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KADINA ŞİDDET’E DİKKAT ÇEKİLDİ
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2020 - 12:26

Simav Emniyet Müdürlüğü’nün geçen hafta Cumhuriyet Meydanında kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla kurduğu stanttı Simav Protokolü ziyaret etti.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav Mili Eğitim Müdür vekili Bayram Bülent Yıldırım, MYO Müdürü Prof. Dr. Alaattin Kaçal, Simav Emniyet Müdür vekili Ali Malçok, Simav Müftüsü Muhammed Aydın ve vatandaşlar katıldı.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, “Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES)’e dikkat çektiğiniz için sizi teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma” dedi.

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer ise, “Kadına Yönelik Şiddet sadece Ülkemizin değil tüm dünyada kanayan bir yaradır. Tabii ki tüm dünyada artık bu konuda çeşitli eylem planları hazırlanarak, konuya daha hassas yaklaşılıyor, Ülkemizde de Sayın Cumhurbaşkanımızın Saygı Değer Eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin girişimleri ile imzalanan Bakanlıklar arası işbirliği protokolü ile Kadına Yönelik Şiddetle ilgili mücadele planı hazırlanmıştır” dedi.

Simav Protokolü günün anısına fotoğraf çektirdikten sonra stanttan ayrıldı.

Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES)

Akıllı telefon kullanıcısı kadınların, IOS ve Android marketlerden indirebileceği “Kadın Acîl Destek Uygulaması (KADES)”; aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 112/155/156 Acil Çağrı Merkezine ulaşmalarını sağlayan ve sonrasında olay yerine en yakın ekip ve devriyenin sevk edildiği bir uygulamadır.

Kayıt, İhbar ve Müdahale Aşamaları

Kayıt Aşaması;

* Akıllı telefonlar üzerinden IOS ve Android marketlerden “Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES)” indirilir.

 Ad – Soyad, T.C. Kimlik No, Doğum Yılı, Telefon Numarası bilgileri ile uygulamaya giriş yapılır.

* “Kullanıcı Sözleşmesi”  okunup kabul edildikten sonra sisteme kayıt olunur

* Uygulamayı yükleyenin kadın olduğu MERNİS Veri Tabanındaki nüfus bilgilerinden teyit edildikten sonra telefonuna “SMS doğrulama kodu” gönderilir.

* SMS olarak gönderilen doğrulama kodu sisteme girildikten sonra uygulama aktif hale gelir.

İhbar Aşaması;

* Acil bir durum ile karşı karşıya kalındığında konum bilgisi açıldıktan sonra uygulama ekranında bulunan “KADES KADIN ACİL DESTEK” butonuna dokunularak ihbar gerçekleştirilir.

İhbarın teyidi, ekrana gönderilen “EVET” ve “HAYIR” cevabı ile doğrulanması istenilir.

“HAYIR” ise; ihbar talebinin iptal edildiği, kadının telefonuna uyarı mesajı olarak gönderilir.

“EVET” ise; ihbarın başarıyla alındığı, konumuna ekip gönderileceği, ihbarcının konumu telefonuna uyarı mesajı olarak gönderilir.

Kadının telefonuna giden uyarı mesajı, eş zamanlı olarak 112/155/156 Acil Çağrı Merkezindeki görevli personelin takip ettiği ekranda ihbarolarakgörünmesi sağlanır.

İhbarı ekranında gören görevli personel, kadının bulunduğu konuma en yakın ekibin şevkini sağlar.

Müdahale Aşaması;

En yakın ekip olaya müdahale ederek mağdur kadın ile birlikte tarafları Polis Merkezi Amirliğine intikal ettirir. Gerekli işlemler yapılmak üzere Cumhuriyet Savcısı bilgilendirilir, alınan talimat doğrultusunda genel hükümlere göre iş ve işlemlere başlanılır.

Şiddete Maruz Kaldığınızda Yararlanabileceğiniz Haklar

* Barınma yeri sağlanması,

* Geçici maddi yardım yapılması,

* Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi,

* Hayatî tehlike bulunması hâlinde geçici koruma altına alınması,

* Çalışma yaşamına katılımı desteklemek üzere kreş ücreti sağlanması,

* İşyeri değiştirilmesi,

* Müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi,

* Tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması,

* Hayatî tehlike bulunması halinde kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerin değiştirilmesi ve gizlenmesi.

Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde “barınma yeri sağlanması” ve “geçici koruma altına alınması” tedbirleri polis amirlerince alınabilir. *Haber: Zekeriya Türkel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GAZİLER GÜNÜ YARIN KUTLANACAK

Simav Kaymakamlığı organizasyonunda Gaziler Günü 19 Eylül Pazar günü Hükümet Konağı tören alanında kutlanacağı bildirildi. Pazar günü

SİMAV’IN DİN GÖREVLİLERİ AYLIK TOPLANTISI YAPILDI

Pandemi nedeniyle online olarak yapılıp uzun zamandır yüz yüze gerçekleştirilemeyen Simav İlçe Müftülüğü din görevlileri aylık mutat

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİ SİMAV’I SEÇMİYOR

Simav’daki yaklaşık 7 liseden mezun olanların, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün açtığı üniversiteye hazırlık kurslarına katılanların