KÖY VE KÖY KAHVALTISI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KÖY VE KÖY KAHVALTISI
Paylaş
Tarih : 20 Temmuz 2019 - 10:08

Bazen kendi kendimizi bilmediğimize, tanımadığımıza inanasım geliyor.
Mezra, köy, belde, kasaba, şehir ve kent yerleşim dizesinde olmazsa olmazımız olan “Köy”ün, Köy Kahvaltısı ile daha zengin, daha yaşanır, daha bolluk içerdiğini sanıyor, insanların köyden şehre göçüne ise anlam veremiyorum.
Herkesin bildiği, duyduğu hatta “bu nasıl kahvaltıdır?” dediği Köy Kahvaltısı furyası aldı başını gidiyor.
Köy Kahvaltısı adı verilen kahvaltıya bir de Organik Kahvaltı sözlerini de kattıklarını görsek de ben şöyle bir köy kahvaltısı mönüsünü okurlarımla paylaşmak istedim:
Biraz zenginleştirilmiş köy kahvaltısında; domates, yeşilbiber, salatalık ve yeşillik, sert beyaz peynir, Tulum Peyniri, Siyah Sele Zeytini, Yeşil Dilme Zeytin, Mevsim reçeli, Ev Yapımı Çemen, karışık salata, Lor, Yörük Tereyağı, Kaymak, Süzme Çam Balı, Sahanda Köy Yumurtası, Salam-Sosis, Demlik Çay, Sıcak Bazlama, Börek, kahvaltıyı daha da zenginleştiren Sahanda Yumurtalı Sucuk, Melemen, Yaprak sarma, Sigara böreği, Kabak Mücveri, Otlar..
Bunları yazarken inanın karnım sanki tıka-basa doldu gibi bir hisse kapıldım.
İnanın; bir kahvaltıda bu kadar yiyecek olursa insan doymaktan öte karnı patlar.
***
Köyde yaşadığı için yaşadığı yerin adını alan köylümüzün acaba bu listeden haberi var mı?
Belki ‘Köy Kahvaltısı’ adını duymuş olabilir ama gariban köylümüzün içine kuru ekmeği doğradığı bir sabah tarhana çorbası, bir sabah da peynir ekmek bulursa yanına zeytin, içinden geliyorsa bir de soğanı kırarak (fatarak) yediğini Ankaralı, İstanbullu, İzmirli, Kütahyalı bilmez mi?
Bilir de bilmezden gelir.
Köy kahvaltısı yukarıda yazıldığı gibi onlarca yiyecekten oluşsun, inanın Türkiye’nin en zengini köylümüzdür.
Ama değil!
Türkiye’de 35 bin dolayında köy bulunurken, her geçen yıl köyden kente göçler devam ederken kaç bin köyümüzde sözünü ettiğim köy kahvaltısının yer aldığı sofra kuruluyor?
Bana kalırsa köyün adını da kaybetti köylerimiz.
Bir Atatürk’ümüzün onlara verdiği unvan kaldı;
“Köylü milletin efendisidir”!
Kısacası, adı gitti kendi kaldı köyümüzün.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları