KAHVECİLİK DEĞİL GARSONSUZLUK ZOR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KAHVECİLİK DEĞİL GARSONSUZLUK ZOR
Paylaş
Tarih : 10 Ekim 2017 - 12:35

Sosyal hayatımızın içinde her zaman yeri olan kahvecilik mesleği, günümüzde artan sıcak-soğuk içeceklerle birlikte yapılması zor mesleklerden birisi haline geldi.
Kahvecilik mesleğini günümüzde sürdüren Simav’ın en eski kahvecilerden birisi olan Hastane Parkı işletmecisi Ahmet Yuca (62) sürdürdüğü baba mesleğinin kolay bir meslek olmadığını gazetemize anlattı. Yıllar önce sabah namazına kalkanlar için çay ve kahve yapmayla işe başladığını, odunlu, kömürlü çay ocaklarından bugünkü elektrikli ocaklara, jeotermalle ısıtılan sulara gelindiğini belirten Yuca, “Bu işin püf noktalarından birisi müşteriyi iyi tanımaktır. Onun ne zaman çay içeceğini, kahvesini nasıl ve ne şekilde içeceğini bilmek gerek. Çünkü müşterilerin de günü gününü tutmuyor” dedi.
Kahvecilik mesleğini çay ocağı işletmeciliği olarak sürdüren yeni nesil kahvecilerden birisi olan Yukarı Çarşı esnaflarından Mustafa Kaçan (27), “Bölgede bulunan onlarca esnafa sabahın ilk saatlerinden akşam saatlerine kadar çay-kahve servisi yaptığını belirterek, “En büyük sıkıntım garson bulamamak. Kimse garson olmak istemiyor. Yeni adıyla servis elemanı olan bir kişi günde 8-10 saat sosyal güvenceli çalışıp en az asgari ücretten para kazanmaktansa, kahve ve lokal köşelerinde parasız-pulsuz gününü geçirmeyi tercih ediyor. Ben bunun nedenini anlayamıyorum” diye konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı