KARABULUTLU, “5 KITADA EN ÇOK TEMSİLCİSİ OLAN 6.ÜLKEYİZ”

Ana Sayfa » Genel » KARABULUTLU, “5 KITADA EN ÇOK TEMSİLCİSİ OLAN 6.ÜLKEYİZ”
Paylaş
Tarih : 07 Eylül 2017 - 14:08

T.C. Viyana Büyükelçiliği’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri olarak görev yapan, Ülkemizi ve Simav’ımızı temsil eden hemşehrimiz Mahmut Musa Karabulutlu’nun Avusturya’daki Türk vatandaşlarına yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar ve projeler, yerel ve ulusal basında geniş yer bulmuş ve Simavın Sesi Gazetesi olarak bizler de hemşehrimizin ve projelerinin haberini bir süre önce yapmıştık. Ancak kendisinin o dönemde Simav’da bulunmaması nedeniyle kendisiyle röportaj gerçekleştirememiştik. Bayram münasebetiyle Simav’da bulunanan hemşehrimize çalışmalarını ve projelerini sorduk ve güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.
***
Musa Bey hoş geldiniz, öncelikle sizleri biraz daha yakından tanıyabilir miyiz? Bizlere eğitim ve iş hayatısürecinizden bahsedebilir misiniz?
Hoş bulduk Mustafa Bey, sözlerime başlamadan evvel öncelikle gazete olarak taşıdığınız misyon ve yaptığınız hizmetlerden dolayı sizlere teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Özellikle Simav dışında yaşayan bizler için özel bir misyon taşıdığınızı da burada belirtmek isterim; sizlerin vesilesiylememleketimizden haberdar oluyor ve memleket hasretimizi bir nebze de olsa giderebiliyoruz. Sorunuza dönecek olursak; ilk ve ortaöğretimimi Simav’da tamamladım. 1992 senesinde Osmanbey İlköğretim Okulundan, 1999 senesinde Simav İmam Hatip Lisesinden mezun oldum. Daha sonra Üniversite eğitimi için yurtdışına çıkıp, Viyana Üniversitesi Ekonomi Bölümü İşletme Fakültesinden mezun oldum. Eğitim süreci biter bitmez de Türkiye’ye döndüm. Ülkemize döndükten sonra ilk olarak Türk Hava Yolları’nda dış satın alma uzmanı olarak görev yaptım. Daha sonra Türk Hava Yolları’ndan istifa ederek, halen büyük bir heyecan ve sorumlulukla yerine getirme gayretinde bulunduğumuz Kamu hizmeti sürecimiz başladı. Kamu’da ilk olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar Dairesi’nde 2 sene kadar görev yaptım daha sonra, Almanya’da T.C. Mainz Başkonsolosluğu’nda Çalışma Ataşeliği görevini ifa ettim. Akabinde kısa bir süre tekrar Ankara sürecimiz oldu ve son olarak halen görev yaptığım T.C. Viyana Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği’ne atandım ve yaklaşık 2 buçuk senedir bu görevi ifa etme gayretindeyiz.
Yaklaşık 3 senedir Almanya ve Avusturya’da diplomatik bir görev üstleniyorsunuz. Son dönemde Ülkemizin yurt dışındaki hizmetlerinden genel olarak bahsedebilir misiniz?
Son dönemde Ülkemizde kamu hizmetinin ifasında bir dönüşüm yaşanarak daha çok vatandaş odaklı bir hizmet anlayışına geçildi. Tabi aynı yaklaşımın yurtdışında sunulan hizmetlere de yansıdığını görüyoruz. Halihazırda yurtdışında 6 milyonu aşkın
vatandaşımız yaşamaktadır. Gerek yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza hizmet sunmak gerek ikili ve bölgesel ilişkilerin yürütülmesini temin için yurtdışındaki temsilcilik sayımız artırılmıştır. Tabii bu da geniş bir hizmet ağına sahip olmamızı sağladı. Ülkemiz, 2016 yılı sonu itibariyle 5 kıtada 235 temsilcilik ile yurt dışındaki faaliyetlerini sürdürmekte olup, bu rakam ile dünyada en çok dış temsilciliği bulunan 6’ncı ülke konumuna yükselmiştir. Bu gelişmelerin dış politikadaki etkinlik alanımıza ve yurtdışında sunulan hizmetin kalitesine ve verimliliğineolumlu olarak yansıdığını düşünüyorum.
Biraz da sizin çalışmalarınıza ve projelerinize değinelim istiyorum, özellikle eğitim konusunda yurtdışında gerçekleştirdiğiniz ve büyük ilgi gören projeleriniz var,öncelikle neden eğitim alanı diye sormak istiyorum? Bizlere biraz projelerinizi ve neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?
Çalışma prensibi olarak öncelikle problem analizi yaparak sorunları tespit etmeye çalışıyoruz. Daha sonra bu sorunlara ilişkin somut çözümler geliştirme gayretinde oluyoruz. Avusturya’da yaşayan vatandaşlarımızın; işsizlik başta olmak üzere karşılaştıkları birçok sorunun çözümünde eğitimin önemli bir rol bir oynadığını gördük ve çalışmalarımızı bu alanda yoğunlaştırdık. Bahsettiğiniz gibi Avusturya’da eğitim alanında iki proje gerçekleştirdik. İlk olarak, Eğitim ve Gelecek isimli bir proje gerçekleştirdik. Bu projemizde; eğitime olan ilgiyi artırma, farkındalık oluşturma ve aileleri ve gençleri yüksek motivasyonla vasıflı olarak iş piyasasına adım atmalarını sağlamayı hedefledik. Vatandaşlarımızın Avusturya’nın sunduğu eğitim olanaklarından daha fazla faydalanmaları sağlamak üzere Avusturya genel ve mesleki eğitim sistemini farklı yöntemlerle anlattık. Projemizi bilgilendirme ve salon faaliyetleri olmak üzere iki ana alanda yürüttük.Öncelikle Konsolosluklarımızda, derneklerimizde, düğün, kermes gibi etkinliklerde yani vatandaşlarımızın bulunduğu hemen yerde ‘Eğitim ve Gelecek’ isimli bilgilendirme stantları kurduk. Bilgilendirme stantlarımızı ziyaret etmeye gelen vatandaşlarımıza Avusturya’nın çeşitli eğitim kurumlarından iki eğitim uzmanı ve Avusturya’da eğitimini tamamlamış, eğitim ve meslek hayatında başarısını kanıtlamış; eğitimci, avukat, doktor, psikolog, hâkim vb. gibi meslekleri icra eden rol model olabilecek Türkiye kökenli kişiler aracılığı ile Avusturya genel ve mesleki eğitim sistemi hakkında iki dilde bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti sunuldu. 6 ay boyunca 100’den fazla öğrenci ve veli ile birebir görüşme gerçekleştirildi. Aynı zamanda stantta çift dilde hazırlanan Avusturya Eğitim Haritası broşürünün, partner Avusturyalı eğitim kurumlarının Türkçe ve Almanca broşürlerinin ve küçük hediyelerin yer aldığı ‘Eğitim ve Gelecek’ baskılı çantalar da dağıtıldı. Yine aynı proje kapsamında ”Benim Geleceğim” isimli tiyatro eserini hazırlattık. Eserde; Avusturya genel ve mesleki eğitim sistemi ve imkânlarını anlattık, aynı zamanda vatandaşların bu imkânlardan daha fazla faydalanmasına yönelik motive edici içerik bire bir görsel tarzda eğlenceli bir şekilde vatandaşlarımıza aktarıldı. Tiyatroyu; iki dilde Türkçe ve Almanca olarak alt yazıyla da takip edilebilir şekilde sunduk. Tiyatro eserini 3 farklı şehirde sergiledik ve bu yolla da 1000’in üzerinde vatandaşımıza, gencimize ulaşmış olduk. Tabii Tiyatro marifetiyle vatandaşlarımıza ulaşabilmiş olmamız projemizi değerli kılan önemli bir etkendi diye düşünüyorum. Bu vesileyle yurtdışındaki kamu hizmetinde yeni bir konsept oluşturulmuş oldu. Tüm bu faaliyetlerin neticesinde de; eğitim ve meslek eğitimi konusunda farkındalık ve bilinç oluşturarak motivasyon sağlandığını da gözlemlemiş olduk.
Eğitim ve Gelecek isimli projemizin en önemli çıktısının; aktif olarak eğitim hayatının içerisinde bulunan ve farklı nedenlerden dolayı eğitim hayatı arzu edildiği gibi devam etmeyen, ayrımcılık ve dışlanmaya maruz kalan gençlerimizin somut desteğe ihtiyaçları olduğunu fark etmemiz oldu. Bizler de bu kapsamda yeni bir proje için hemen çalışmalara başladık ve eğitim sisteminin içerisinde yer alan ve ayrımcılık ve dışlanma başta olmak üzere farklı sıkıntılarla karşılaşan çocuklarımızı ve ailelerini desteklemek üzere’Çocuklarımız İçin El Ele” isimli ikinci projemizi hazırladık. Proje kapsamında bir eğitim merkezi kurduk. *Haber:

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp