KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
Paylaş
Tarih : 22 Ekim 2021 - 13:32

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlamaları Simav’da devam ediyor. Simav merkez, belde ve köylerde görev yapan toplam 119 muhtarı bir araya getiren yemek Eynal Kaplıcaları Firuze  Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi. Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav Kaymakam Refiki Abdülkadir Zengin, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sönmez, belde belediye başkanları, Simav’ın İl Genel Meclis üyeleri, ilçede görev yapan resmi daire ve kurumların bazı yöneticileri, siyasi partilerin ilçe başkanları, mahalle ve köy muhtarlarıyla ilçe merkezindeki 7 bankadan birisi olan Denizbank Simav şube müdürü Kenan Tahir Uncu’nun katıldığı yemekli toplantıda Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin konuklarını kapıda karşılayan ve günün ilk konuşmasını yapan isim oldu.

“Kutlanan günün Muhtarlar Günü ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, Meclisimize ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek sözlerine başlayan Şahin, Osmanlı’dan Cumhuriyete muhtarlığın geçmiş tarihinden kısaca söz ederek, muhtarlık müessesesinin 187 yıldır varlığını sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

Muhtarlığın Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan birisi olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Şahin, “Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden birisi olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Daha anlaşılır bir ifade ile muhtarlar; devlet-vatan-daş arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, muhtar de-mokrasinin temel taşıdır.

Devletin ilk kademesi muhtarlar olarak devlet vatandaşa ulaşmak istediğinde bize, vatandaş da devlete ulaşmak istediğinde yine biz muhtarlara müracaatta bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşlarımız bizleri en yakınındaki devlet temsilcisi pozisyonunda ve kendi içinden bir insan olarak görüyor. Bizler; devletin güler yüzü ve şefkat eliyiz. Çalışmaları kolaylaştıran ve kamu hizmeti sunumlarında hız, etkinlik ve performansın arttırılmasında lokomotif görevi görmekteyiz. Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olmak rütbelerin en büyüğüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yerel yönetimlerde bizler devletin eli, ayağı, gören gözü, işiten kulağı ve aynı zamanda sesiyiz.  Bu duygu ve düşünceler ile tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyor, düzenlediği bu yemekle bizleri ve bizler gibi kamuya hizmet veren daire amirlerimizi bir araya getiren Simav Kaymakamımız Sayın Bahattin Alp Arslanköylü’ye Muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra kürsüye davet edilen Simav Belediye Başkanı Adil Biçer kısa bir selamlamada bulunarak, yaklaşık 200 yıldır toplumsal görev ve sorumluluklar üstlenen muhtarlık müessesesinin önemli ve kayda değer bir geçmişi olduğuna işaret etti. AK Parti iktidarları döneminde muhtarlık müessesesinin daha da değer kazandığını, her muhtarın maddi ve manevi kazanımlar yanında itibar sahibi olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanının önemli bir paya sahip olarak Muhtarlar Günü’nü ülkenin kutladığı önemli günler içine aldığını hatırlatan başkan Biçer, “Devletin en küçük yerleşim biriminin yöneticisi olan muhtarlarımız bizlerin belediyecilik hizmeti sunmamızda en önemli dayanağımız ve yardımcımızdır. Seçimlerde kendi adına adaylığını koyan, siyasetten uzak seçim çalışmalarını gerçekleştiren ve seçildiğinde de yasalara bağlı olarak görev yapan muhtarlarımız belediyemiz ve tüm kamu kurumları ile vatandaşı buluşturan önemli bir köprü görevi gören kamu görevlisidir. Gününüz kutlu olsun” diye konuştu.

Buluşmanın son konuşmacısı Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü oldu.   Muhtarlar başta olmak üzere diğer tüm katılımcılarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek onları selamlayan kaymakam Arslanköylü, “Muhtarlık müessesesi ülkemiz için temel kurumlardan bir tanesi. Vatandaşımızın bir dilek ve ihtiyacını, herhangi bir sorunla karşılaştığı zaman bunu ifade edebileceği, söyleyebileceği ve ilk temas edebileceği bir kamu görevlisi muhtarlarımızdır.  Son zamanlar da başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere muhtarlık kurumuna, muhtarlığa, muhtarlarımıza önem noktasında da daha fazla bir önem verildiğini hepimiz gözlemliyoruz. Bizlerde görev yaptığımız yerlerde muhtarlarımızın kamu görevlileri noktasında, kamu hizmeti noktasında beraber çalıştığımız, halkımızın ihtiyaçlarının, köylerin sorunlarının çözülmesi noktasında muhtarlarımız önemli çalışmalarla önemli gayretler göstermektedir. Özellikle kırsal kesimde görev yapan köy muhtarlarımız köylerimizin alt yapı sorunlarının giderilmesi, vatandaşlarımızın daha rahat daha müreffeh bir şekilde yaşaması için ellerinden gelen gayreti en iyi şekilde vermekteler. Bundan sonraki süreçte de muhtarlarımızın bize olan desteği, muhtarlarımızın bizlere olan katkıları çok önemli oluyor” dedi.

Simav’ı şehir, belde ve köyleriyle daha iyi hale götüreceksek, Simav’ımızı daha müreffeh bir hale getireceksek bu konuda muhtarlarımızın desteği ve muhtarların gayretlerinin kendileri için çok daha önemli olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren kaymakam Arslanköylü, “Yine bundan sonraki süreç içerinde de muhtarlarımızın yanımızda olmalarını, desteklerini ve gerçekleştireceğimiz çalışmalara da her zaman için katkıda bulunmalarını bekleriz. Hepimiz görev yaptığımız yerlerde kamu görevlileri olarak amacımız; vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet etmek, ülkemizi, milletimizi, ilçemizi daha ileriye daha müreffeh hale götürebilmek olmalıdır.  O bakımdan bu duygu ve düşüncelerle 19 Ekim Muhtarlar Gününü en içten duygularımla tebrik ediyorum.  İnşallah daha nice organizasyonlarda bir araya gelmek dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hepinize katılımlarınız için de teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. (M.Arıgümüş)

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle