KAZA VE SONRASI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KAZA VE SONRASI
Paylaş
Tarih : 22 Temmuz 2019 - 12:30

Sosyal medya ve özellikle en yaygını oluşuyla Facebook, iyi niyetlerle kullanıldığı sürece tartışmasız olarak tek kelime muhteşem.
İnsanları kavuşturduğu, buluşturduğu, görüştürdüğü gibi bilgilendiriyor da.
Yayınlanan bir fotoğrafta, anıda kendini buluyor, sen de o oluşumun içinde yer alıveriyorsun.
***
Okurlarımın bildiği gibi sosyal medyada toplumumuzu ilgilendiren, onları bilgi sahibi edecek olan yazı ve haberleri zaman zaman bu köşemde paylaşırım.
Yaklaşık 1 yıldır komşu ilçe Şaphane’nin bazı sorunlarına el alarak dikkatleri üzerine çeken, geride kalan yerel seçimlerde de Şaphane’ye belediye bayan başkan adayı olarak Şaphane’nin tarihinde bir ilke imza atan Sema Hızır, olası bir trafik kazası sonrasında kişinin başına gelebilecekler ve hakları konusunda bir yazıyı paylaşmış.
“Kimsenin başına gelmesin ama, diyelim ki trafik kazası geçirdiniz. Yaralı var, hastaneye gittiniz. Sizlerin 2918 nolu yasayı bilmediğinizi zannederek, ‘yapılacak müdahale ve tedavi ücretlerini ödeyeceğinize dair şu belgeyi imzalayın’
teklifi ile karşılaşırsınız. Ancak siz de ‘bu belgeyi imzalamazsam, bana müdahale ve tedavi etmeyeceğinize dair bir belgeyi imzalayıp tarafıma getirin.’dediğiniz anda,
hastanenin bütün imkanları sizin için seferber olacaktır” sözleriyle dile getirdiği uyarıcı ve bilgilendirici yazı şöyle devam ediyor:
***
2918 sayılı Trafik Kanununu mutlaka okuyun.
Tüketiciler birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı.
Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.
Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerden,
bu tedavilerine karşılık hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 sayılı Trafik Kanunu’na göre: ”Herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kişi, en kısa sürede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması”
hükümlerini içeriyor.
Yönetmeliğe göre, ”Hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan, gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorundadır!
Bu tedavi sonucu oluşan masrafın ise Sağlık Bakanlığı, Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre; vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp, vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları