KAZCIOĞLU: “İLÇE İSTİHDAMINA KATKI, ÜLKE EKONOMİSİNE GÜÇ SAĞLIYORUZ”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KAZCIOĞLU: “İLÇE İSTİHDAMINA KATKI, ÜLKE EKONOMİSİNE GÜÇ SAĞLIYORUZ”
Paylaş
Tarih : 07 Aralık 2019 - 8:46

Kütahya Defterdarlığı Kütahya merkez ve tüm ilçelerinde ticari
faaliyet gösteren Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisine tabi vergi
mükelleflerini açıklarken Simav’ın yüz akı Kazcıoğlu Otomotiv Kütahya
geneli açısından yine Kurumlar Vergisi rekortmenleri sıralamasında
ilk 10 şirket arasına girdi. Kütahya Defterdarlığı 2018 vergilendirme dönemine ilişkin yıllık Kurumlar Vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Kütahya genelinde en fazla vergi ödemeyi beyan eden 100 mükellef listesini yayımladı.
Kütahya’da Kurumlar Vergisi alanında beyanda bulunan ve Defterdarlığın ilk 100 rekortmeni sıraladığı listenin ilk 10 içinde Simav’dan Kazcıoğlu Otomotiv 2 milyon 026 bin 211 Lira 33 kuruş ile 8.ci sırada yer alırken listenin ilk sırasında Kütahya merkezden Heriş Seramik ve Turizm Sanayi A. Ş. 12 milyon 43 bin 507 lira vergi tahakkuku ile Kurumlar Vergisi rekortmeni gösterildi.
2018 yılına ilişkin beyana esas Kurumlar Vergisi alanında isminin açıklanmasını istemeyen şirketler de yer alırken bu gurupta Simav Vergi Dairesine bağlı Natural Yün İplik İmalat, Nakliyat LTD.ŞTİ ise 300 bin 134 TL 39 Kuruş ile listenin 30.uncu sırasına yerleşti. Türkiye’de halk ortaklığı ile kurulan ve Simav’ın bir zamanlar hem istihdam hem de ekonomik lokomotifi olan, günümüzde ise SETAŞ olarak üretim yapmayıp sahip olduğu menkullerin kiralanmasından dolayı Kurumlar Vergisine tabi olan SETAŞ Simav Orman Mahsulleri Endüstri ve Ticaret A.Ş. de 277 bin 809 TL 81 Kuruşla ilk 100 kurum arasında 32.sıraya yerleşti.
Simav’da inşaat sektöründe uzun yıllardır hizmet veren, Samat yolu üzerindeki Başdeğirmenler tepesinde bulunan taş ocağını kullanan firma olarak bilinen Özmetal LTD.ŞTİ ise boyler üretimi açısından ödeyeceği 245 bin 386 TL 84 Kuruşluk tahakkuk eden vergiyle listenin 40’ıncı sırasında bulunuyor. Vergi rekortmenleri arasında yer alan ve ilçe ekonomisiyle ilçe istihdamına katkıları sürekli artan ERK Group Tekstil San.ve Tic. Ltd.Şti de 113 bin 291 TL 27 Kuruş ile listenin 76.sırasında, 110 bin 240 TL 48 Kuruşluk vergiyle de Simav Hayvancılık Ziraat ve Süt Ürünleri şirketi de listenin 77.ci sırasında bulunuyor.
20 şirketin vergi ödeme sıralamasına ilişkin isminin açıklanmasını istemediği Kurumlar Vergisine ait vergi sıralamasında Simav’da bulunan birçok şirket arasında ilk 10 içine giren Kazcıoğlu Otomotiv dışındaki ilk 100’deki Simavlı şirketlerin ödeyeceği 1 milyon 41 bin 862 TL 79 Kuruşluk toplam vergi Kazcıoğlu Otomotiv’in tek başına ödeyeceği 2 milyon 026 bin 211 TL 33 Kuruşluk toplam verginin neredeyse yarısını oluşturuyor.
KAZCIOĞLU, “VERGİLENDİRİLMİŞ KAZANÇ KUTSALDIR”..
2018 yılına ilişkin Kurumlar Vergisinin Simav’da şampiyonu, Kütahya genelinde ise ilk 8’inde yer alan Kazcıoğlu Otomotiv’in Genel Müdürü Şeref Kazcıoğlu ile yaptığımız görüşmede ise Kazcıoğlu, Atatürk’ün vergi konusunda ifade ettiği, “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” sözünü hatırlatarak, ilçede sağladıkları istihdam, ülkeye sundukları ekonomik girdi ve ödeyecekleri vergiyle mutlu olduklarını ifade etti.
Kazcıoğlu Otomotiv olarak son 8 yıldır Simav’da ilk sırada, Kütahya genelinde ise hep ilk 10 şirketin arasında yer aldıklarını hatırlatan Kazcıoğlu, “Vergi; kurumların, vatandaşların vatanına olan borcudur. Bana göre bu borçlarını yerine getiren kurumlar ve vatandaşların da kazançları kutsaldır. Çünkü kazançlarının üzerindeki vatan payını ödemişlerdir. Her vatandaş zorunluluk gibi görmeyip tahakkuk eden vergilerini gönülden ödediğinde inanıyorum ki ilçemiz ve ülkemiz hem istihdam sıkıntısı hem de ekonomik sıkıntı çekmeyecektir. Ayrıca, toplanan vergiler ülke ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlar. Devletin aldığı vergilerle yaptırdığı bir yol ya da bir liman, ticaretin gelişmesini sağlayarak, esnafa veya sanayiciye, ödediği vergi kendisine daha büyük bir fayda olarak geri dönecektir” diyerek sözlerini tamamladı.
(Kütahya Defterdarlığının vergi rekortmenlerine ilişkin listesine https://kutahya.defterdarligi.gov.tr adresinden erişmek mümkündür. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle