KAZCIOĞLU, ‘OKULLARDAN YARINLARA’ PROGRAMINA KATILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KAZCIOĞLU, ‘OKULLARDAN YARINLARA’ PROGRAMINA KATILDI
Paylaş
Tarih : 27 Şubat 2020 - 13:18

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Okullardan Yarınlara” başlıklı program düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un davetiyle gerçekleştirilen programa aralarında eğitim konusunda önemli hassasiyeti ve destekleri bulunan, Türkiye’de ‘Çırak Öğrenci’ statüsünün önemli savunucusu, Simav Teknoloji Fakültesine atölye, Simav Mesleki Eğitim Merkezine Çırak Öğrenci Pansiyonu yapımını gerçekleştirirken Zafer Kalkınma Ajansı üzerinden Simav’a ‘Kendin Yap Atölyesi’ kurulumunun öncülüğünü yapan Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu da katıldı.
Eğitim ve öğretim alanında eksiklikleri hissedilen derslik, okul ve atölye gibi eğitim yatırımlarına kaynak oluşturma-nın ön planda tutulduğu Cumhurbaş-kanlığı Külliyesinde gerçekleşen top-lantıda kalabalığa hitap eden Cumhur-başkanı Erdoğan, eğitimi her zaman önemsediklerini vurguladı.
Yıllardır hükümet olarak eğitime en önemli bütçeyi ayırdıklarına değinen Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde eğitim-öğretimi önceliklerimizin en başına yerleştirdik. Uzun yıllar boyunca eğitim-öğretim bütçesi devlet harcamalarının ilk sıralarında yer aldı. Ana sınıfından yükseköğrenime kadar her aşamada ülkemizin eğitim öğretim alt yapısını ve insan gücünü güçlendirdik. Özel eğitim kurumları ve diğer eğitim-öğretim birimleri ile bu sayı 86 bine kadar çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın bunlara ilave olarak 21 bin dersliğe sahip 13 bin yeni okula ihtiyacı bulunuyor. Ayrıca mevcut okulların bir kısmında da depreme karşı güçlendirme çalışması yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Erdoğan, üniversite sayısını 76’dan 207’ye, akademik personel sayısını 70 binden 170 bine, üniversite öğrencisi sayısını ise 1,6 milyondan 8 milyona yükselttiklerini, zorunlu eğitimi 4’er yıldan oluşan üç kademeli şekilde 12 yıla çıkardıklarını ifade etti.
İlk ve ortaöğretimde 343 bin olan derslik sayısını 590 bine yükselttiklerini, öğretmen sayısını atadıkları 652 bin yeni öğretmenle 946 bin yaptıklarını dile getiren Erdoğan, FATİH Projesi’yle öğretmen ve öğrencilere 1.5 milyona yakın tablet bilgisayar dağıttıklarını, 432 bin sınıfa etkileşimli tahta yerleştirdiklerini, 46 bin okula da çok fonksiyonlu yazıcı kurduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, müfredatları geliştirerek, seçmeli dersleri çoğaltarak, ders kitaplarını yenileyerek çocukların çok yönlü gelişimini hedeflediklerini, ders kitaplarını ücretsiz vererek vatandaşları büyük bir yükten kurtardıklarını kaydetti.
“Okullardan Yarınlara” eğitime destek programına ilişkin Erdoğan, “Burada inşallah bu işe gerçekten gönül koymuş Türkiye sevdalısı vatandaşlarımı görüyorum, kardeşlerimi görüyorum. Hep birlikte şöyle bir ciddi manada başlatacağımız eğitim kurumlarına destek çabamıza inanıyorum ki herkes desteğini sunacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.
Daha sonra toplantıya davet edilen konuk iş adamları ve yöneticiler eğitim konusunda yapılacak yatırımlara ilişkin bağışlarını sırayla dile getirmesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Okullardan Yarınlara başlıklı buluşma sona erdi. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle