KESTANE DAL KANSERİ İÇİN MÜCADELE EDİLİYOR

Ana Sayfa » Kütahya Haberleri » KESTANE DAL KANSERİ İÇİN MÜCADELE EDİLİYOR
Paylaş
Tarih : 07 Ocak 2017 - 11:04

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Orman zararlılarıyla mücadele kapsamında yaptığı çalışmaları ile dikkat çekiyor.Simav Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan kestane ormanlarına zarar veren kestane dal kanseri ile mekanik ve biyolojik mücadele çalışmaları devam ediliyor.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Simav Orman İşletme Müdürlüğündeki yaklaşık 1000 hektarlık kestane ormanlarına, kestane dal kanseri hastalığı önemli derecede zarar verirken, bitkinin geleceğini sıkıntıya sokan dal kanseri hastalığıyla mücadele çalışmaları etkin şekilde sürdürülüyor.
Orman varlığını ve devamlılığını tehdit eden en önemli tehlikeler böcekler, mantarlar ve diğer zararlılar olduğuna dikkat çeken Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ülkemizdeki kestane ormanlarında geniş alanlarda zarar yapan en önemli hastalığın ise Cryphonectria Parasitica adlı fungus tarafından oluşturulan kestane dal kanseri olarak bilindiğini belirttiler.
Ağaç meyveleri nedeni ile yörede yaşayan insanlara önemli derecede ekonomik katkı sağlayan Kestane, özellikle Simav halkı için büyük önem taşıyor.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce kestane ormanlarında Kestane Eylem Planı gereği 2013 yılından bu yana mekanik ve biyolojik mücadele yöntemleri ile bu hastalığa karşı mücadele çalışmaları sürdürülüyor.
2016 yılında da 700 dekar alanda mekanik mücadele yöntemi ile (sanitasyon çalışmaları) hastalıklı dallar kesilip sahadan uzaklaştırılarak, kesim yerlerine ardıç katranı ve göztaşı karışımı sürülerek hastalıkla mücadele çalışmaları gerçekleştiriliyor.Bu çalışmalar yanında biyolojik mücadele yöntemi ile de hastalıklı ağaçlardan alınan örnekler (virulent) laboratuvar ortamında özel işlem uygulanarak elde edilen hipovirulentler (antivirüs); örnek alınan ağaçlara enjekte edilerek hastalıklı ağaçlardaki kanserler tedavi ediliyor.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, kestane ağaçlarının kurtarılması için büyük mücadele verdiği çalışmalarına hız kesmeden devam ederken aynı zamanda doğal dengenin oluşmasına da katkıda bulunuluyor. Haber: Kemal Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ANA YÜREĞİ ACILARA DAYANMADI

Simav’a 20 kilometre uzaklıktaki Kuşu beldesinde Bozkurt Ailesinin üstünde dolaşan kara bulutlar dağılmadı. Yakın zamanda aileden birçok

KÜTAHYA VE GENELİNDE VAKA SAYISI AZ DA OLSA DÜŞTÜ

‘Kontrollü normalleşme’ için illerin 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık korona virüsü vaka sayılarını içeren insidans haritanın

HASAN OKÇU BAŞKAN ADAYLIĞINI TAZELEDİ

Başkanlığını uzun bir süredir Murat Cengiz’in sürdürdüğü Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, 18.olağan genel kurul toplantısına