KİÇİR HALKI KÜLTÜRÜNÜ ŞENLİĞE YANSITTI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KİÇİR HALKI KÜLTÜRÜNÜ ŞENLİĞE YANSITTI
Paylaş
Tarih : 16 Mayıs 2017 - 12:45

Simav ilçe merkezine uzak köylerden birisi olan Kiçir Köyünde gerçekleştirilen 6. Geleneksel Kiçir Çerkes Şenliği, ataları Kafkasya’dan gelen Kiçirli vatandaşlarla Simav, köy ve beldeleriyle yakın il ve ilçelerden gelen 2 bin dolayında vatandaşı buluşturdu.
Çerkez kültürü ve geleneklerinin Türkiye’de yansıtıldığı en önemli yerlerden birisi olan Kiçir Köyünde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleşen 6.Geleneksel Kiçir Çerkes Şenliği, Kiçir’in çimen kaplı yeşil meydanında yapıldı. Şenliğe katılan 2 bin dolayındaki konuğa Çerkes kahvaltısı ikram edilirken Kiçir Adiğe Derneği ile Kiçir köyü Muhtarlığının organize ettiği etkinliğe Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim ve Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın yanı sıra
Kütahya Milletvekilleri Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Zehra Gamgam, AK Parti Simav İlçe Başkanı Hüseyin Güner, Kütahya ve Simav’dan gelen birçok resmi kurumun müdürleri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının yöneticileri, Kiçir çevresindeki köylerin muhtar ve vatandaşları, Türkiye’nin birçok şehrinde yerleşik durumdaki Çerkes kökenli vatandaşlardan birçok aile ve Simav’dan gelen vatandaşlar katıldı.
Kiçir Köyünden Gülsüm Kul adlı vatandaşın Kiçir’in geçmiş tarihini anlatan konuşmasının ardından Kiçir Adiğe Derneği başkanı Ersel Döndar, 7 yıl önce kurdukları derneğin 6.kez şenlik düzenlediğini, bu şenliklerde her zaman büyük katkıları olan tüm Kiçirli kadınlarla tüm kadınların Anneler Gününü kutladığını belirtti. Toplumları buluşturan ve kaynaştıran bu tür şenliklerde o yörenin fedakâr gençleri, halkı ile birlikte siyasi erkin de katkılarının bulunduğunu anlatan Döndar, “Atalarımızın ortaya koyup yaşattığı, bizlere emanet ettiği bu güzel kültürü her zaman yaşatmak için Kiçir Adiğe Derneği ve Kiçirliler olarak elimizden gelen yapmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
Döndar’dan sonra kürsüye gelen Kiçir Muhtarı Rauf Buhan ise kısa bir teşekkür konuşması yaparak şenliğe katılan herkese teşekkür etti. Daha sonra Gaye Yardımcı adlı Çerkes kökenli bir bayan kürsüye gelerek Çerkezleri, Kiçir köyünü anlattı. Yardımcı’nın ardından davet üzerine kürsüye gelen Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Kiçir’in güzel bir köy olmakla birlikte Kiçir’in düzenledikleri şenlikle örnek gösterilebileceğini kaydetti. 17 yıllık meslek hayatında Adiğe kültürünü ve Çerkesliği Kiçir sayesinde tanıdığını da sözlerine ekleyen Kaymakam Halim, herkes gibi kendisinin de Kiçir’deki bu şenlikte eğlendiğini kaydetti.
Bölgede sevilen bir milletvekili olarak tanınan Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı da şenliği düzenleyen Adiğe Derneğine teşekkür ederek Kiçir’in Cennetten bir parçanın güzelliğini içerdiğini belirtti. Simav ve tüm yöreye milletvekilleri olarak hizmet sunma borçlarının olduğunu ve bunun gayretini taşıdığına dikkat çeken Nazlı, “Yol konusunda Hisarbey-Yağıllar-Akpınar-Kiçir arasında çalışmalarımız ve sıcak asfalt uygulamamız başladı. Bunun yanında Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünce Kiçir’e gençlik merkezi kurulması için çalışmalarımız devam ederken burada da görüldüğü gibi gelenek ve göreneklere bağlılık bizi biz yapan en önemli değerler olarak kabul edilmeli. Ben sizlere hizmet verme gayretinde olan Kütahya milletvekili olarak nasıl ki Simav’ın Çitgöl beldesine ayrı bir sevgim varsa bundan böyle Kiçir’e de ayrı bir sevgim olması beni çok mutlu ediyor. Tüm köylerimize Kiçir ve Kiçir halkının sergilediği güzellikleri sergilemesini diler, yapılan Kiçir Göletinin de sadece Kiçir’e değil tüm bölgeye hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadesinde bulundu.
Törene biraz gecikmeyle katılan Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu da Kiçir’de yaşanan özel günde ve halkın birlikteliğinde yer almaktan mutlu olduğunu, şenlik vesilesiyle tüm annelerin anneler gününü kutladığını söyledi.
Baharın gelişinin Anadolu’da çeşitli etkinliklerle kutlandığını, dayanışma ve sevinçlerin Kiçir’de görüldüğü gibi paylaşıldığını da ifade eden Kavuncu, Kiçir, yaşattığı Çerkes kültürü yanı sıra bu ata kültürünü geleceğe taşıma adına gerçekten çok gayretli. Bizler sizlerin vekiliyiz. Sizlerin talepleri için çalışmalarımız kadar sizlerin mutluluklarına, sevinçlerine bugünkü gibi ortak olmak da bizim görevimizdir. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından bölgede Çerkes kültürünü dünden bugüne yaşatan ve yarınlara taşıyan Kiçir Köyü’nün minik Abrekleri tarihi yansıtan kostümleriyle halk danslarını alkışlar eşliğinde sergilediler. Daha sonra İstanbul ve Düzce’den davet edilen 2 Çerkes halk oyunları ekipleri Kiçir çayırını dolduran yüzlerce vatandaşa unutulmaz halk oyunları gösterilerini ard arda ve istek üzerine ikişer kez sundular.
Çerkes müziği eşliğinde ilk gösterilerini İstanbul’dan gelen Troyka ekibi, daha sonra da Düzce’den gelen Miramza ekibi sergilediler. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp