KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI ARMAĞAN: “İLETİŞİMDE ORTAK DİL BAKIŞTIR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI ARMAĞAN: “İLETİŞİMDE ORTAK DİL BAKIŞTIR”
Paylaş
Tarih : 07 Ocak 2017 - 11:17

Simav’ın yetiştirdiği Kişisel Gelişim Uzmanlarından Simav MYO Öğretim Görevlisi
Kudret Armağan, lise öğrencilerine bu kez “Etkili İletişim ve Beden Dili” konulu
seminerini vererek iletişimde dünya insanlarının ortak dilinin bakış olduğunun altını
çizdi.
Simav Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi 9 ve 10. sınıflarında eğitim-öğretim gören yaklaşık 140 öğrenciye hitaben verdiği seminerinde öncelikle ‘İletişim’in ne olduğu konusunda bilgi veren Armağan, “Bir kişinin sahip olduğu bir bilgiyi anlaşılır bir biçimde bir başka kişiye aktarmasına iletişim denir” ifadesinde bulundu.
Türkiye’de birçok ilde ve Kıbrıs’ta üniversite öğrencilerine de çeşitli konularda seminerler veren, seminerlerinden ücret almamakla tanınan Armağan’ın Simav Kaymakamlığı Konferans Salonundaki öğrencilerle buluşmasına İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Yavuz, Okul Müdürü Hüseyin Çapar ve bazı öğretmenler de katıldı.
Toplumun her kesiminde, sosyal hayatın içinde yer alan kişilerin birbiriyle bağlantılı olarak her türden ve her düzeyde bilgi, duygu ve düşünce alışverişinde bulunduğunu, ‘Beden Dili’ olarak da adlandırılan sözlü iletişimden ayrı yazılı iletişim ve haberleşme cihazlarıyla sesli olarak yapılan elektronik iletişim türlerinden görsel olarak örnekler sunan Armağan, iletişimin insan davranışlarının bir ürünü olduğunu kaydetti.
Etkili bir iletişimin aynı zamanda amacına ulaşan bir iletişim olacağını, bunun için de ne söylemek istendiği,
ne zaman ve hangi ortamda söylenirse etkili olunabileceğini mutlaka dikkate almak gerektiğine vurgu yapan Armağan, zaman zaman seminere katılan öğrencilerle de canlı performanslar uygulayarak konunun çok daha iyi anlaşılmasına çaba harcadığı görüldü.
İletişimin; bilgi sağlama, ikna ederek etkileme, emredici ve öğretici özelliği yanı sıra birleştirme işlevleri olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Armağan, iletişimin iki kişinin birbirinin farkına varmalarıyla başlayacağını, kişinin boyu, vücut yapısı, yüz şekli, sesi ile iletişime geçebileceğini, kurulacak doğru iletişimle kişinin bulunduğu çevrede olumlu izlenim bırakabilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.
İletişim kurulurken içten ve açık olunmasını tavsiye eden, karşımızdaki insanlara belirsiz yani net olmayan mesajlar vermekten kaçınılması gerektiğine dikkat çeken, iletişim sırasında mutlaka karşıdaki kişiyle yüz yüze olunmasının önemine değinen Armağan, “Karşınızdaki konuşurken sık sık başınızı hafifçe aşağı-yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı hissettirin, gerekirse ona dokunmaktan, tebessüm göstermekten çekinmeyin. Şunu da unutmayınız ki, asık suratla değil gülümseyen bir yüzle etkili olabilirsiniz. Gülmek için 14 kas hareketine, asık suratlı olmak için de 72 kas hareketine ihtiyaç vardır. Her zaman nazik ve nezaketli davranış sergileyin ve iletişimin gizli gücü olan ses tonunuzu iyi ayarlayın” dedi.
İletişim kuramamanın değil de kolay iletişim kurmanın şartlarına değinen; bakımlı saç, temiz bir yüz görüntüsü, sıcak bir gülümseyiş, güven hissi oluşturabilmek, uygun kıyafet, nazik bir tokalaşma, doğru vücut duruşu gibi unsurların önemli olduğunu, karşılıklı görüşmede jest ve yüz mimiklerinin sıcak bir ortam oluşturacağını, bununla birlikte elleri cepte tutmaktan, kolları birbirine kavuşturmaktan hatta ellerle ağzı örtmekten kesinlikle kaçınılmasını öneren Armağan, “Göz temasını kesinlikle kaybetmeyin, ayaktaysanız dik durun, oturuyorsanız sandalye ve koltuğunuzu tam olarak doldurun ve arkanıza yaslanın. Birisiyle konuşurken ve birisi doğrudan sizinle konuşurken öne eğilin ve ilginizi gösterin. Dünyada tekrarı olmayan en önemli unsurun iki kişi arasındaki ilk görüşmedeki ilk izlenimler olduğunu dikkate alarak kıyafetinizle de etkili olun” şeklinde konuştu.
Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de yaşanan telefonla iletişim konusuna da değinen, kişiler arası iletişimde mesaj iletmek için başvurduğumuz yollardan birisinin de birtakım araçların kullanılmasını öneren, rozet ya da takılar takarak, kokular sürerek belirli kıyafetlere bürünerek çevremize çeşitli mesajlar iletebileceğimizi ifade eden, sesin; tonu, yüksekliği, şiddeti ve temposu ile duygularımızın en önemli aktarıcısı olduğunu, mutluluğumuzdan hüznümüze, samimiyetimizden tereddüdümüze kadar bütün duyguları sesin bu özelliğiyle aktarıldığını vurgulayan, sert ve kesin konuşma biçiminin, çoğunlukla dinleyenlerde savunuculuğa sebep olarak rahatsızlık doğurabileceğini, ses tonunun yumuşak ve sakin olmasının çatışmayı önlediği gibi işbirliğini kolaylaştıracağını savunan Simav’ın Kişisel Gelişim Uzmanı Armağan, “Gözlerin konuştuğu dil, dünyanın tek ortak dilidir” diyerek seminerini sonlandırdı. Haber: Kemal Yalçın

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a