KİTAP OKUMA TUTKUNLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KİTAP OKUMA TUTKUNLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Paylaş
Tarih : 29 Mart 2018 - 12:42

Her yıl Mart ayının son haftasında kutlanan Kütüphaneler Haftası’nın 54.sünde Simav Halk Kütüphanesi tarafından ilçede en çok kitap okuyan ve bu alışkanlığıyla örnek olanlar ödüllendirildi.
Sosyal medyanın gelişmesine, bilgiye ulaşımın kolaylaşmasına rağmen Kütüphaneler toplum içinde varlığını sürdürürken, kitap okuma alışkanlığını sürdürenler, akademik kariyer için araştırma yapanlar, ödevler için kaynak arayan öğrenciler kütüphanelerin sadık üyeleri olarak kabul ediliyor. Simav İlçe Halk Kütüphanesi ve ilçenin en büyük beldesi olan Çitgöl’deki Hüseyin Efendi Halk Kütüphanesi yurdumuzdaki binlerce kütüphaneden sadece ikisi.
Bugün için 23 bin 120 adet kitap ve diğer basılı eserleriyle önemli ve zengin bir kaynak merkezi konumundaki Simav Halk Kütüphanesi ve 7 bin 240 materyalli Hüseyin Efendi Kütüphanesi 22’si Simav’da 7’si Çitgöl’de olmak üzere toplam 29 adet internet ve yazıcı bağlantılı bilgisayarlarla da üyelerine, kütüphane dostlarına hizmet veriyor.
Kütüphaneler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinliklerden birisi olan “En çok kitap okuyanların ödüllendirilmesi” programının gerçekleştirildiği, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi ile ödül alacakların ailelerinin katıldığı tören Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleşti.
TOKTAŞ, “BİLİME GİDEN EN KISA YOL KÜTÜPHANEDİR”..
Simav İlçe Halk Kütüphanesi Şefi Necdet Toktaş, Kütüphaneler Haftası ve kütüphanelerin içerikleri hakkında sayısal bilgiler aktardığı törende Simav’da 2200, Çitgöl’de ise 320 kayıtlı üyenin bulunduğuna dikkat çekti. Konuşmasında kitapların olmadığı bir dünyanın düşünülemeyeceğini, eğitim, bilim ve sanatın temelinin kitaba dayandığına dikkat çeken Toktaş, “Kütüphaneler çok geniş kitlelere hitap eden bilgi bankasıdır. Bilgi ve ilerleme yüzyılı olarak adlandırabileceğimiz yaşadığımız yüzyılda bilime giden en kısa yol kitaplardan ve elbette kütüphanelerden geçer” dedi.
Simav Halk Kütüphanesinde kayıtlı bulunan tüm eserlerin http://koha.ekutuphane.gov.tr/ adresinde kayıtlı olduğunu isteyen okuyucunun buradan da aradığı kitabın kütüphanede olup olmadığını öğrenebileceğine dikkat çekerek sözlerini sürdüren Toktaş, “Her yıl olduğu gibi Simav ve Çitgöl Kütüphaneleri olarak kütüphanelerimizden yararlanarak en çok kitap okuyan üyelerimizi bu yıl da ödüllendirmek istedik. Gayemiz hem Kütüphanelerimizi öne çıkarmak hem de kitap okuma alışkanlığı konusunda farkındalık oluşturmaktır. Bununla ilgili olarak bu yıl Çocuk gurubu, Genç gurubu, Yetişkin gurubu ve 65 yaş üstü gurup olanak 4 ayrı kategoride istatistik tuttuk. Bu istatistiğimizin verilerine bağlı olarak, Simav İlçe Halk Kütüphanesinden 115 kitapla en çok kitap okuyan kişi İsabet İlkokulundan Selimhan Akkurt çocuk gurubunda, Anadolu İmam Hatip Lisesinden Hatice Karademir 90 kitapla Genç gurubunda, ev hanımı Özlem Ertem 105 kitapla Yetişkin gurubunda, emekli Mehmet Saim Barış da 76 kitapla 65 yaş üstü gurupta Simav birincileri oldu. Çitgöl Hüseyin Efendi Kütüphanesinden yararlanan Utku Bayram da Çocuk gurubunda Çitgöl birinciliğini elde etti” dedi.
Toktaş, Son yıllarda akademik araştırma yapmak için gelen vatandaşların sayısının artığı kütüphanesinin Simav Belediyesi tarafından yapımına başlanan Azerbaycan Caddesindeki Kültür Merkezi’ne taşınacağını da hatırlatarak, “Yeni binaya kitap dostlarının daha kolay ulaşacağı muhakkaktır. Bunun yanında da okurlarımız ve bizler için de güzel bir merkez olacak. Bu nedenle ‘Kütüphane Dostu’ olarak bildiğimiz Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Özkan’a da teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.
KAYMAKAM HALİM; “KİTAH, HAYATIN TA KENDİSİDİR”..Törende yaptığı konuşma ile her şeye rağmen kitabın önemli olduğuna vurgu yapan Simav kaymakamı Türker Çağatay Halim, “Her kitap bilgiye ulaşmak için bir araç. Ama şu an bilgiye ulaşmak açısından kitaptan çok daha hızlı başka kaynaklar ortaya çıktı. İnternet, onun türevleri, sosyal medya. Ama bunlar kitabın ve kütüphanenin değerini azaltmadı. Hani deniliyor ya, “Altın yere düşmekle değer kaybetmez.” Ben kitaba ve kütüphaneye ilginin azaldığını düşünmüyorum. Kitap bilgiye ulaşma aracı olmaktan öte aslında hayatın ta kendisi. Her ilimizde, her ilçemizde devletimizin ve yerel yönetimin açtığı kütüphaneler var. Simav’da her okulumuzda aşağı yukarı mutlaka yetecek ölçüde kütüphanemiz var. Son dönemde Z kütüphane ismiyle tanımlanan okul kütüphaneleri var. Simav Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu kütüphaneler üzerinde önemle duruyoruz. Son 3 yılda da ilçemize 3 tane Z Kütüphane kazandırıldı. Osmanbey ilk ve ortaokulu, Hisarbey ilk ve ortaokulu, bir de Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü katkısıyla İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu’na Z Kütüphaneler kazandırıldı. Sizlerde Simav ilçesinde her yaş grubundan kitap sevdalıları olarak bizleri memnun ettiniz. İnşallah bu yolda böyle devam edersiniz” diye konuştu.
BAŞKAN ÖZKAN; “KİTAP OKUMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRENLERİ KUTLUYORUM”..
Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise, düzenli kitap okumayı alışkanlık haline getiren, kütüphaneden yararlanan öğrencileri ve vatandaşlarını kutladığını belirterek sözlerine başladı. Önceleri kitap okuma fırsatı bulurken Belediye Başkanı olduktan sonra bu fırsatları bulamadığını, eşinin ve çocuklarının düzenli kitap okumayı sürdürdüğünü ifade eden Özkan, “Yapımı devam eden Kültür Merkezimiz, Simav İlçe Halk Kütüphanesi bölümüyle de merkezimize değer katacaktır” dedi.
Konuşmaların ardından Kaymakam Halim, Belediye Başkanı Özkan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şirikçi tarafından kitap okumada birincilik elde edenlere çeşitli hediyeler takdim edildi. Hediye takdiminin ardından günün anısına toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle