KIZILAY KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞI İÇİN GELECEK

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KIZILAY KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞI İÇİN GELECEK
Paylaş
Tarih : 25 Haziran 2018 - 12:56

Ramazan ayı nedeniyle kan bağışı turlarına ara veren Türk Kızılayı Kütahya Kan Bağış Merkezi, önümüzdeki 5 ve 6 Temmuz günlerinde Simav’a gelerek kan ve kök hücre bağışları gerçekleştirecek.
Türk Kızılayı Simav Şube Başkanı Ali Ulus, son yıllarda artan kanser vakalarına dikkat çekerek
özellikle ilik kanseri türlerinin tedavisinde sadece insanların üretebildiği kök hücrenin önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.

Kamuoyunda ve yaygın basında da sürekli olarak ortaya konduğu gibi kök hücrelerin birçok kanser türünün sonlandırılmasında etken olduğunu, bunun için uygun kök hücreye ihtiyacın olduğunu tıp uzmanlarının sürekli vurgu yaptığını anlatan Ulus, “Bilindiği gibi Türk Kızılayı Kütahya Kan Bağış Merkezi gezici bağış tırlarıyla düzenli olarak ilçemize geliyor. Kan bağış ekibi bu kez Simav’ı 5 ve 6 Temmuz tarihlerinde ziyaret edecek. Her zamanki gibi Cumhuriyet Meydanında konuşlanacak olan Türk Kızılayı doktor ve yardımcıları 5 Temmuz Perşembe günü kök hücre ve kan bağışı, 6 Temmuz Cuma günü de sadece kan bağışlarını kabul edecek. Duyarlı Kızılay dostlarımızı bağışları için bekliyoruz” dedi.
Kızılay Simav Şube Başkanı Ulus, Simav’a gelecek Türk Kızılayı ekibi hakkında açıklamada bulunduktan sonra Kök Hücrenin ne olduğu, önemi, kök hücre naklinin kimlere yapıldığı gibi az bilinen birçok soruya da şu açıklamalarda bulundu:
KÖK HÜCRE NEDİR?
Kök hücreler, kendini yenileme ve belli hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahip hücrelerdir. Vücudumuzdaki hücrelerin büyük kısmı farklılaşmıştır ve kendilerini yenileme yetenekleri çok zayıftır. Fakat kök hücreler farklılaşmamıştır, gerekli olduğunda diğer hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahiptirler. Uyarı gelmediği takdirde yıllarca farklılaşmadan kalabilirler.
KÖK HÜCRE BAĞIŞININ ÖNEMİ
Kök hücre naklinde HLA denilen doku grubu antijenlerinin uyumluluğuna bakılmaktadır.
HLA, bir kişinin dokusunun diğer bir kişiye ne kadar uyduğunu gösterir. HLA doku tipi kalıtsal olup kişinin kardeşleri, varsa ikizi en iyi eşleşme ihtimali olan kişilerdir. Hastanın ailesi içerisinde eşleşme bulunamaz ise tarama akraba olmayan kişiler arasında yapılmaya başlanır. Bir bağışçının, bir hasta için uygun olduğunun belirlenmesi, HLA doku tiplerinin eşleşmesi ile olur. Bağışçı ve hastanın HLA sonuçlarının yüksek oranda eşleşmesi, en iyi nakil sonucunun alınmasına neden olur.
KÖK HÜCRE NAKLİ KİMLERE YAPILIR?
Kök hücre nakli en sık lösemi hastalığında uygulanmaktadır. Bunun dışında lenf düğümü kanserlerinin çeşitli tiplerinde, yapım kusurunda” kaynaklanan ağır kansızlık durumlarında ve alyuvarlardaki çeşitli hastalıklarda da uygulanmaktadır.
18- 50 yaş aralığında sağlıklı her kişi kök hücre bağışçısı adayı olmak için başvuru yapabilir. Sağlıklı bireylerin yaptıkları bağışlar ile gerçekleştirilen nakillerin başarı şansı yüksektir.
Kemik İliği Bankasına Kayıt Süreci
Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formu doldurulduktan sonra bağışçı adayından 3 tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri HIV, Hepatit ve Sifiliz gibi enfeksiyon hastalıkları açısından test edilir. Sonuçları uygun bulunan kan örneği, HLA (insan lokosit antijeni) doku tiplendirilmesinin yapılması için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik iliği Bankası’na aktarılır.
Eşleşme ve Nakil Süreci
-Bilgilendirme Görüşmesi: Eşleşme sonrası Türk Kızılayı tarafından bağışçı ile tekrar görüşülerek doku uyumu doğrulama testi için tekrar numune alınır.
-Doku Uyumu Doğrulama Testi: Hasta-bağışçı arası yüksek oranda uyum olup olmadığını teyit etmek amacı ile yapılır.
-Sağlık Muayenesi ve Tetkikler: Doku uyumu yüksek oranda bulunursa Türk Kızılayı bağışçı ile görüşerek sağlık kontrolleri ve kök hücre toplanması için gerekli tarihlerin belirlenmesini sağlar. Kök hücre bağışı iki şekilde yapılmaktadır.
Periferik kök hücre toplama
Bağışçının periferik kanından toplanan kök hücrelerin hastaya nakledilmesini içeren en sık tercih edilen tedavi yöntemidir.
Bu yöntemde 5 gün süre ile G-CSF (Granülosit Kolon Uyarıcı Faktör) enjeksiyonu yapılarak kök hücrelerin kemik iliğinden kana geçmesi sağlanır ve aferez cihazı ile kök hücre toplama işlemi gerçekleştirilir, işlem sırasında önemli bir rahatsızlığın olması beklenmez.
Kemik iliği toplanması:
Kök hücrelerin kemik iliğinden doğrudan toplanması yöntemidir.Genel anestezi altında, kalça kemiğinin arkasından dikiş gerektiren bir kesi olmadan kök hücreler doktor tarafından toplanır. Bağışçı aynı günün akşamında veya ertesi gün taburcu edilir. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON
JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON

Simav’da esrar kullanmak ve tarihi eser kaçaklığı yapmak sucundan iki kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Simav İlçe Jandarma

BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”
BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”

Belediye Başkanı Adil Biçer, düzenli olarak gerçekleştirdiği vatandaş ve esnaf ziyaretlerinden birisini daha geride bıraktı. Çalışma

KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ
KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ

Eğitim ve öğretim döneminin ilk 3 haftası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda geride kalırken, YÖK’e bağlı eğitim