KONUŞMA SIRASI SESSİZ ÇOĞUNLUKTA

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KONUŞMA SIRASI SESSİZ ÇOĞUNLUKTA
Paylaş
Tarih : 29 Mart 2019 - 12:23

Ben kişisel olarak dünya genelinde en tecrübeli seçmenin “Türk Seçmeni” olduğuna inanıyorum.
Çünkü Milletvekilliği, Cumhurbaşkanlığı ve Yerel Seçimler olarak olağan seçimlere katılan seçmenlerimiz, son yıllarda hızı azalsa da erken seçimlerle adeta seçimin kitabını yazacak, seçim nasıl kazanılır, nasıl kaybedilir sorularını da cevaplayacak kadar tecrübelidir.


31 Mart 2019 tarihinden sonra en az 4 yıl seçim yok.
Türkiye’de zamanında yapılan ender seçimlerden birisi olan yerel seçimler için yarın sandığa gidilecek.
Simav ilçe merkezinde yaklaşık 18 bin seçmen sandıklara giderek 5 yıl süreyle kendisine hizmet verecek belediye başkanını, belediye meclis üyelerini ve İl Genel Meclisi üyeleriyle mahalle muhtarlarını seçecek.


Yarınki seçimlerle ilgili olarak vatandaşlar hem genel politika hem de yerel politika açısından bugüne kadar televizyondan, radyodan, sosyal medyanın tüm organlarından liderlerin, adayların konuşmalarını dinledi.
Hatta ilk kez muhtar adayı rekorunun kırıldığı bu seçimle ilgili olarak aynı adayın kapısına 3-5 kez geldiğini de gördü.
Afişlerle, broşürlerle kendisine ulaşan belediye başkan adaylarını, muhtarları dinledi.
Kahve ve lokallerde, iş yerinde, resmi dairede, okulda hatta çarşıda oy için dil dökenleri büyük bir nezaket ve saygı ile dinledi.
Cesareti olanlar adaylara ve parti yöneticilerine kafasına takılan soruları yöneltti, çoğu da çayını içip oynadığı oyuna ara verirken dinledi, dinledi, dinledi.


Parti yöneticileri ve adaylar halka hitaben bugün son kez dil dökecekler. Haftalardır saygılı ve ölçülü bir şekilde sürdürdükleri seçim çalışmalarını bugün saat 18.00’de son verecekler.
Ve..


Ve; son konuşacak olan seçmen, yarın sandığa giderek sessiz çoğunluğun sesini sandıkta haykıracak.
Yine sessizliğini koruyarak oyunu kullanıp sandıkların açılmasını, sonuçların ilanını bekleyecek.
Dolayısıyla her zamanki gibi hayatın devam ettiğini, yaşantısında belki de hiçbir şeyin değişmeyeceğini gözleriyle görecek.
Ev, iş komşusunun aynı, çalışma arkadaşlarının aynı olduğunu, Pazartesi gününün aslında Cuma’dan, Cumartesi’den hatta Pazar gününden farklı olmadığını her seçim sonrasında olduğu gibi yine görecek.
Belki hayat biraz daha pahalılaşmış, zorlaşmış, döviz, altın fiyatları kıpırdamış, kim bilir patates-soğan fiyatları yine kanatlanmış olabilir.
Ama asıl olan, hayatın devam ettiği görülecek.


Ben de diyorum ki, seçim gitti, kavga bitti.
Bu nedenle kimsenin kimseyle tartışmasına, birbirini söz ile bile kırmasına, küskünlüğe gerek yok.
Sonuçta sandığa yansıyacak ve yansıyan bizlerin, sizlerin yani halkın iradesi olacaktır.
Var mı ötesi?
Yerel Seçimler ilçemize, ilimize ve ülkemize şimdiden hayırlı olsun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 309

”İşler sarpa sarıyor” Gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız Koronavirüs sanki gelişmiş bir laboratuarda üretilmiş gibi her ortama