KORONA GÜNLERİ 21

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİ 21
Paylaş
Tarih : 09 Mayıs 2020 - 11:33

İnsanlarımızın Koronayla mücadele sürecinde artık yavaş yavaş canları sıkılmaya başladı. Güneşi gören kendini sokağa, yasaklılar ise evlerinin önüne atıyor.
Kolay değil, neredeyse 2 aydır açık ceza evlerinde kalan mahkûmlar misali çocuklardan, gençlerden tutun da yaşlılara varıncaya kadar herkes sıkıntıda.
Hele hele sağlık çalışanlarımız, polis, jandarma ve zabıtamız..
İnanın onlar da sanki sabır limitlerinin sonuna gelmiş gibiler.
Ama bir gerçek var ki, küresel salgınla ülke olarak verdiğimiz mücadele devam ederken kazanılan başarı elbette mutluluk verici.
Bu mutlulukları artırmak, daha çok salgınla mücadelede başarılı olmak için daha yürüyecek, koşacak çok yolumuz var.
***
Son günlerde virüsle mücadelede bir rehavet olduğu da televizyonlarda açıkça sergileniyor. Ama virüs kadar tehlikeli olan bu rehavet bizleri başladığımız yere geri getirmemeli.
Hani büyüklerimiz bir işin zorluğunu anlatıp da işin sonuna yaklaşırken “Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik” der ya..
Türkiye olarak Koronavirüsüyle mücadelede başarılarımız artıyor fakat yüzüp yüzüp işin kuyruğuna gelmedik, gelemedik!
Buna en güzel örneği ilçemize bağlı Çakırlar Köyünden vermek istiyorum.
Biliyorsunuz kirazlarıyla ünlü bu köyümüzde Uşak Organize Sanayide çalışan bir vatandaşımız salgın hastalığa yakalanmış ve Çakırlar Köyünde 14 gün süreli olarak Simav Hıfzıssıhha Kurulu tarafından karantina uygulaması başlatılmıştı.
Simav Jandarmasının köye giriş ve çıkışları kapattığı bu uygulamanın ilk 14 gün sonunda yapılan tetkikler sürenin 1 hafta daha uzatılmasını gerektirmişti. Sonunda da karantinanın 20.gününde kısıtlamaya son verilmiş. Çakırlar Köyü özgürlüğüne kavuşmuştu.
Daha sonra ne oldu diyecek olursanız, rehavet ve önemsememek Çakırlar Köyünde 2 kişinin daha Koronavirüslü çıkmasına, bunlarla temas kuran 29 vatandaşa ait evlerde de 14 günlük yeni bir karantina uygulaması başlatılmasına neden oldu.
***
Çakırlar ve benzer vakaların tekrar yaşanması, artması küresel salgınla mücadelede çok daha sert önlemlerin alınmasına neden olabilir.
Bakınız ülke olarak verilen mücadelede bugüne kadar yurt genelinde yapılan test sayısı 1 milyon 300 binleri çoktan geçti. 3 bin 500’leri aşan vefat sayısına üzüntüyle ulaşılırken kendilerini inatla sokaklara, caddelere, çarşılara, meydanlara atanlar, maskesiz ve sosyal mesafesiz dolaşanlar hiç de az değil.
Örneğin, sosyal mesafenin korunması, ‘Evde Kal’, ‘Evde Hayat Var’ davetlerine uyulması adına Simav Belediye Başkanlığı şehir merkezi ve Eynal’daki park ve yeşil alanları kapattı. Bazılarına da şerit çekti.
Gel gör ki daha 3-4 gün önce şehrin göbeğindeki şeritlerle çevrilip girişi yasaklanan Adnan Menderes Parkında banklar dolu, sosyal mesafe ise adeta yok gibiydi.
Bu artık bir rehavet değil, sanki yaşamaktan bıkmışlık mı yoksa düşüncesizlik mi bilemem.
Ama dünyanın yenmeye çalıştığı bu salgında hata yapmak hem kendimize hem de tüm sevdiklerimize ihanetten başka bir şey değildir.
***
Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan ve küresel salgınla mücadelede tüm yapılanları ve yapılacakları tespit eden Bilim Kurulunda görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi görevini de yürüten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mücadele sürerken görülen rehavete dikkat çekerek “Henüz bir şeyi halletmiş değiliz” uyarısında bulundu ve ekledi; “Bulunduğumuz evrede, normalleşmeye geçme, tedbirlerin yavaş yavaş ortadan kaldırılması gibi planlar yapılabilir. Rahat bir havaya girersek tekrar vaka artışlarıyla karşılaşabiliriz. Biz bu noktada bir hata yaparsak tekrar en başa döneriz” demişti.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ayrıca, Türkiye’nin ‘salgın kontrol noktasını geride kaldığını ve bu noktada iyileşen hasta sayısının günlük vaka sayısını geçmesi gibi önemli bir başarı sağlandığını da anlatarak “Şimdi salgını kontrol bölgesindeyiz. Bulunduğumuz evrede, normalleşmeye geçme, tedbirlerin yavaş yavaş ortadan kaldırılması gibi planlar yapılabilir. Fakat hiçbir şey bitmiş değil. Önümüzde uzun bir yol var, tedbiri elden bırakmamak şart. Rahat bir havaya girersek tekrar vaka artışlarıyla karşılaşabiliriz. Dünyada bu noktaya ulaşıp, tedbirleri azaltmaya başlayan Japonya ve Singapur gibi ülkelerde yeniden vaka artışı yaşandı. Japonya OHAL ilan etmek zorunda kaldı. Biz bu noktada bir hata yaparsak tekrar en başa döneriz. O yüzden çok dikkatli, yavaş yavaş bir adım atıp virüsün tepkisini ölçüp, daha sonra diğer adımı atacak şekilde hareket etmek gerekiyor. Gevşeyip bu iş nasılsa halloluyor gibi bir düşünceye kapılırsak tüm çabalar boşa gider, en başa dönebiliriz. Onun için hazır bu kadar şey başarılmışken, ipin ucunu kaçırmadan dikkatli bir şekilde tedbirlere uymaya devam edelim” ifadelerinde de bulunarak rehavete kapılmamamız gerektiğini anlatmıştı.
***
BULAŞICI HASTALIĞA SİYASET BULAŞTIRDIK..
11 Mart 2020 tarihinden bu yana Türkiye’de Korona virüsle mücadelede Hükümet önemli bir süreci geride bıraktı. En önemlisi de Hükümet salgınla mücadelede halka güven verdi. Maske dağıtımında ve bazı önlemlerin alınmasında hatalar yaşansa da aklın yolu bir olduğu için gün geldi doğru yol bulundu.
Tüm bunlar yaşanırken, Türk halkı her akşam Korona Raporlarının yayınlandığı televizyon ekranlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına odaklanırken siyasetin Korona Virüsüyle mücadeleye de bulaştırılmasına bir anlam veremiyorum.
Hele hele Türk halkı canını dişine takarak hem salgınla hem geçim derdiyle uğraşırken darbe söylentileri de ne oluyor?
Şimdi ne siyaset ne de kavga zamanı.
Şimdi virüsün tek panzehiri olan dayanışma ve kurallara uyma zamanı!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları