KORONA GÜNLERİ 47

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİ 47
Paylaş
Tarih : 24 Haziran 2020 - 11:35

MASKE-SOSYAL MESAFE-HİJYEN

Türkiye olarak sürdürdüğümüz KOVID-19 mücadelesinde hem devleti hem de insanları yoran en önemli konu “Maske” oldu.
“Evde Kal” sloganıyla başlanan sosyal mesafeni koru, maskeni tak, hijyenini sürdür kurallarıyla 11 Mart 2020 tarihinden bu yana sürdürülen mücadele şimdi yeni bir boyut kazandı.
Bilim Kurulu üyelerinin, Sağlık Bakanlığının ve devletin diğer organlarının ısrarla istediği maske takma kuralını uygulamakta bir türlü isteneni veremeyen Türk halkı, ne yazık ki, yine anlaşılmaz bir tutum sergiledi.
Hayata tutunmak, hayatta kalmak, sevdikleriyle yaşamak, sevdiklerini üzmemek, yaşamı geleceğe taşımak için olmazsa olmaz konumundaki maske kullanımını hep ihlal eden vatandaşlar, şimdi “Maske takmayana 900 TL para cezası uygulanacak!” denilmesiyle birlikte maske takmaya başladı.
22 Haziran tarihinden itibaren maske takmayanlara, maskeyi kurallara uygun kullanmayanlara 900 TL para cezası uygulaması, yastık altından çıkarılan altınlar gibi ceket, pantolon ve gömlek ceplerinden çıkmaya başladı.
Hijyenliği tartışılsa da artık insanlarımız maskelerini dış ortamda takarken aylardır adeta devletin yalvardığı maske takma uygulamasının sürdürülmesi ne yazık ki 900 TL cezanın gündeme gelmesiyle uygulanabilir bir kural oluverdi.
***
Şimdi sormak gerek, Maske mi, hayat mı?
Ya da; Hayat mı, para mı diye.
Simav’da da görüldüğü gibi insanlarımız sanki hayat için değil para için maske kullanmaya başladı.
Cumhuriyet Meydanında, Azerbaycan Caddesinde ve şehrin bazı noktalarında Pazartesi günü Simav Polisiyle birlikte yeni nesil bekçilerin yaptığı maske kullanım denetiminde bazı vatandaşlarımız maskesizlikten para cezalarıyla karşı karşıya kaldı.
Maske takmayarak para cezasıyla yüzleşen vatandaşlarımızın üzüntüsü gerçekten düşündürücüydü.
Anlaşıldı ki, işin zor bulunup paranın daha zor kazanıldığı şu günlerde para cezası ödemek hayatı sürdürmekten çok daha zor gibi.
Maske yüzünden 900 TL ödemek zorunda kalmanın kahrediciliğini bir başka açıdan da değerlendirirsek 900 TL ile:
*Mütevazı olarak bir evin aylık pazar, tüp, elektrik, su, jeotermal ve belki de ekmek ihtiyacı giderilebilir,
*900 TL ile insanlar İstanbul, Ankara, İzmir gibi illere gidip gelerek sevdikleriyle özlem giderebilir,
*900 TL ile eğitim ve öğretim yılı başında çocuğunun okuduğu okula göre okul masraflarını karşılayabilir,
*900 TL ile evinin ihtiyacı mütevazı bir beyaz eşyayı az bir katkıyla satın alabilir,
*900 TL ile ikinci el bir televizyon alarak günlük hayatını renklendirebilir,
*900 TL ile kasaptan hasretini çektiği kırmızı, beyaz eti alarak evinde çocuklarıyla birlikte Kurban Bayramı öncesi birkaç ziyafet çekebilir.
Ve daha neler neler.
Evet 900 TL çok para, neredeyse asgari ücretin yarısına yakın.
Hatta 900 TL ile aylık geçimini sürdürmeye çabalayanlar artık az değil.
***
Olaya bir de her gün akşam saatlerinde televizyon ekranlarından açıklanan korona virüs mücadelesini yenik tamamlayan vatandaşlarımızın sayıları açısından bakalım mı?
Bu kişilerin çoğunun maskesizlikten virüs kaptığını ve hayata tutunamayıp vefat edenler olduğunu varsayarsak, küresel salgının başında bir türlü dağıtmayı, vatandaşa ulaşımını beceremediğimiz, bugün ise maskenin tanesini 1 liradan istediğimiz yerden temin edilebildiğimizi ve hayatta kaldığımızı düşünürsek acı bir gerçek olarak nanın 900 TL maskesizlik için az bile.
Onun için maskesiz yaşamdan maskeli yaşama çok önceden geçmemiz gerektiğine inanıyorum.
Bu düşüncemden dolayı belki bana kızanlar, beni eleştirenler olabilir.
Ama unutulmamalıdır ki, KOVID-19 küresel salgınından kendimizin ve sevdiklerimizin gelecekte yer alması öncelikle maske, ardından sosyal mesafe ve son zamanlarda biraz ihmal etmeye başladığımız kişisel hijyen kurallarıdır.
Öyle değil mi?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları