KORONA GÜNLERİMİZ-1

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-1
Paylaş
Tarih : 13 Nisan 2020 - 12:47

1950-1960 tarihleri arasında doğanların yaşadıkları tarih sürecinde olağanüstü tecrübeler, hayat mücadeleleri, gelişmeler, darbeler gördüğünü her zaman yazar dururum.
Kendimi de içlerinden birisi olarak gördüğüm bu kuşağın yaşayanları hepinizin bildiği gibi insanlık tarihinin en zor ve en müstesna günlerini de yaşamaya çalışıyorlar.
***
Dünyayı ve insanlığı adeta teslim alan küresel salgınla mücadele için Türkiye olarak 11 Mart 2020 tarihinde düğmeye bastığımız günden bu yana yaşananlar bir insanın hayatta görebileceği en zor günlerden sadece bir bölümü.
Televizyonlar, gazeteler ve sosyal medya an be an Kovid-19 virüsüyle verilen mücadeleyi tüm çıplaklığıyla yansıtırken, yetkililerin açıkladıkları yaşananlar ve kayıplarla ilgili rakamlar ister gerçeği yansıtsın isterse yansıtmasın insan yaşamı hayati bir tehdit altındadır.
Asıl acı gerçek budur.
Rakamların ifade ettikleri ikinci plandadır.
***
Kovid-19 mücadelesine Simav olarak bakıldığında öncelikle önemli bir bilgi kirliliğinin olduğunu söylemek istiyorum.
Yetkililerin müthiş bir suskunluğuna karşılık sosyal medyada paylaşılanlar ister istemez insanların merak duygusunu tedirginlik ve şüphe dolu da olsa gideriyor.
Yeşildere’de vakanın bir gün önce ‘yok’ bir gün sonra ‘var’ şeklinde açıklanması, Kiraz diyarı Çakırlar’da da aynı şekilde acı gerçeğin suskunluk sonrası ortaya çıkması,
İçişleri Bakanlığı ve Kütahya Valiliğinin kararlarına uymayanlara karşı etkili bir uygulamanın olmaması,
Yaş sınırları dahilinde sokağa çıkmaması gerekenlerin sokaklarda maskesiz olarak adeta cirit atması,
Güvenlik güçlerinin yasakları uygulamada bekleneni ve isteneni gördüğüm kadarıyla sağlayamaması, küresel salgın günlerimizin uzayıp gideceğini gösteriyor.
***
Kara gün tellalı değilim ama insanlarımızın vurdum duymazlığı da pes dedirtecek cinsten.
Özellikle risk gurubu içindeki 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan hemşerilerimizin cadde ve meydanlarda bir arada oluşu, hele hele gençlerin Kovit-19’u kafalarına bile takmayışı üzücü olduğu kadar düşündürücü.
***
Elbette bu günler geçecek. Devletimizin bile en az kayıpla geride bırakmayı planladığı bu günlerle ilgili inanıyorum ki gelecekte çok şeyler söylenecek, çok şeyler yazılacak.
Özellikle siyaset dünyamızın, seçimlerin bir numaralı konusu olacak Koronavirüs günlerimiz. Cenazesinin bile duyulmadığı, namazının bile kılınıp kılınmadığının bilinmediği insanlarımızın unutulup gitmesine neden olacak.
Bu arada; o hep eleştirdiğimiz, eleştirdiğim cep telefonlarına bağlılığımız bu zor günlerde herkesin tek dayanağı, tek tesellisi oldu.
Dilerim internet kesintileri olmaz, dilerim sosyal medyaya yasak gelmez.
Eğer internet gider, yasak gelirse işte o zaman Allah korusun gerçek karantina başlar, halkın haber alma özgürlüğü de yok olur!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları