KORONA GÜNLERİMİZ-10

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-10
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2020 - 12:02

24 Nisan 2020 tarihinde başlayan 30 günlük ramazan sürecinde Türkiye’nin Korona virüs mücadelesinin hangi boyutlarda, şekillerde ve olası sorunlarda gerçekleşeceğini kimse bilemez.
Ama bilinen bir gerçek var ki, küresel virüsle mücadele bana göre bir iki istisna dışında kolaylaşacak.
Çarşamba Pazarının ateşi biraz düşerken, fırın önlerinde pide kuyrukları geçmiş yıllara oranla biraz daha sakin olacak.
Çünkü sosyal mesafe kuralı nedeniyle ramazan pidesi peşinde olanlar geçmiş yıllara nazaran pidelerini biraz daha erken, biraz daha ılık alacaklar.
***
Bu ramazan dönemi, bilinen ramazanlara pek benzemeyecek.
Davulcu davul çalacak ama eline bahşiş verilmeyecek. Vatandaş bahşişleri sanırım balkonlardan, pencerelerden aşağıya atacaklar.
Ramazan iftar topunda ise değişen bir durum yok.
Korona günlerindeki ramazan ayımızda iftar topu dışında kalan o sahur vaktinde uyanmamıza neden olan top atışları yine gece yarısı çocukları ve bazı insanları korkutmamak için atılmayacak (patlatılmayacak).
Edindiğim bilgilere göre korona virüsüyle mücadele kapsamında toplu iftar yemekleri de kalktı. Artık gariban, dar gelirli iftar yemeklerine katılamayacak.
Okullar kapalı olduğundan öğrenciler, şehirlerarası seyahatler kısıtlandığı için de yolcular iftar yemeklerinden mahrum kalacaklar.
Kahveler, lokantalar kısıtlandığından, camiler kapalı tutulduğundan iftar ve sahur vakitleri Simav’ın en sessiz anları olacak.
Vatandaşlar da, “Ah eski ramazanlar ah!” diyerek iç geçirirken “Eskiden…” diyerek başladıkları anılarına bu yıl eski ramazanları ekleyecekler.
***
Ramazan bir şekilde geçecek de benim asıl korkum, ramazan sonrası bayramda.
Bayram namazı kılınacak mı?
Geleneksel mezarlık ziyaretleri yapılacak mı?
Yine tartışmasız en önemli geleneğimiz olan büyüklerin ellerinden öpmek için bayram ziyaretleri yapılacak mı?
Eğer küresel virüsle mücadelemizde o zamana kadar köklü bir kazanım elde edemezsek işte o zaman hepimizin hatta ülkemizin işi zor!
Küçüklerin büyüklerinin ellerinden, büyükler de küçüklerin gözlerinden öpmesi, birbirine yakın kuşakların tokalaşarak bayramlaşması bir gerçekleşirse Allah korusun herşey sil baştan!
Çünkü bizim insanımız atasından, büyüğünden, annesinden, babasından öyle gördü, “Öpmeden, sarılmadan, tokalaşmadan bayramlaşmaz!”
***
Küresel salgınla ilgili olarak her akşam yenilenen ‘korona virüsü’ sayfamızın televizyonlardan açıklandığı net durumlara bakacak olursan, bana göre bu iş biraz daha süreceğe benziyor.
Çünkü insanlarımızın virüs mücadelemizde kurallara ve genelgelere uyduğu tam söylenemez.
65 yaş üstü insanları, 20 yaş altı gençleri ve çocukları, sosyal mesafelerin ihlalleri, maskesiz insanların cadde ve meydanlarda turlamaları büyük ölçüde olmasa da devam ediyor.
Durum böyle olunca, vakalar devam ettikçe sanırım bayramlaşma korkularımda yersiz endişeleniyorum.
***
Ya okullarımız ne olacak?
Liselere, üniversitelere girmek için sınavlara girecek öğrencilerimiz hangi motivasyonla başaracak ve hayallerine kavuşacak?
Okulların ara sınıflarındaki öğrenciler bir üst sınıfa nasıl geçecek?
Korona virüsüyle mücadele devam ederse askerlik süresi bir ay uzatılan askerlerimizle, askere alınacak yeni asker adaylarının kışlalara alınması bir ay ötelenenler ne yapacaklar?
Asker yolu bekleyen analar, babalar, eşler, sevgililer, arkadaşlar söz konusu belirsizlikleri nasıl aşacaklar?
Sözün özü; Korona mücadelemizde canımızı sıkacakbir çok belirsizlik olacak.
***
KAPISIZ NUMARA, NUMARASIZ KAPI OLMAZ!
Önceki gün saygı duyduğum yaş haddinden sokağa çıkma yasaklı bir büyüğüm telefon ederek bir öz eleştiride bulundu.
Yaklaşık 40 gündür evine çıkamayan, yakınları ve sosyal destek guruplarıyla ihtiyaçlarını gideren büyüğümüz, konutların kapılarında bulunan numara tabelalarının bazı binalarda olmadığı ifade etti.
Avrupa görmüş insan gerçekten bir başka oluyor.
Ben biraz “pek mi önemli?” dercesine tavır takınmak istedim ama o benden erken davrandı;
“İnsanlar şimdi internetten, sosyal medyadan haberleşiyor ama ya postadan, kargodan beklenen önemli bir evrak, paket belirtilen evin kapı numarası olmadan nasıl gelecek?” dedi.
Sözlerini tamamlarken de “sokağa çıkma yasağı bu işin tuzu biberi ama,acil bir durum için ambulans çağrıldığında cadde ve sokaktaki evinizin kapı numarasını nasıl bildireceksin?” diye ikinci sorusunu patlattı.
Yerden göğe kadar HAKLI!
Sayın Simav Belediye Başkanımız Av. Adil Biçer;
Lütfen Simav’ın mahallelerinde kapı numarası olmayan konut ve iş yerlerinin kapı numaraları tespit edilsin ve takılsın.
Bu benim değil, vatandaş isteğidir.
***
GÜLDÜR GÜLDÜR DE OLMASA..
Türkiye’nin Korona virüsle mücadelesinde alınan kararlar doğrultusunda televizyonlardaki uzun metraj filmleri andıran dizilerin yeni bölümleri çekilemediğinden tekrarlar başladı.
Sosyal mesafe kuralı dizilerin yeni bölümlerinin çekimlerini olanaksız kılarken televizyon kanalları Kemal Sunal filmleri gibi eski dizileri gündüzden ısıtıp akşamları yayına vermeye başladı.
O gündüz saatlerindeki kadın programları ise suyu çıkmış cacık misali yollarına devam ederken, tekrar da olsa insanları şu karamsar günlerinde güldüren, neşelendiren bana göre tek program “Güldür Güldür” programı oluyor.
Ne dersiniz?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları