KORONA GÜNLERİMİZ 119

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 119
Paylaş
Tarih : 21 Ekim 2020 - 12:09

“ÖZ ELEŞTİRİ”

Aylardır birlikte yaşadığımız şu şehirde Korona Günlerimiz’in nabzını tutmaya, acımasız virüsten korunmamız gerektiğine, salgınla ilgili maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının da olmazsa olmazımız olduğuna dikkat çektim, çekmeye de devam ettim.
Ne yazık ki her şeye ve yapılan denetimlere rağmen can kayıplarının önüne geçilemedi, vaka sayıları artığı gibi mevsimsel açıdan kara tablolar çizilmeye devam etti.
Simav’da Akdağ Savcılar Mahallesinden sonra ilçenin en köklü beldelerinden birisi olan Naşa’da da 14 gün süreli karantina uygulanmasına geçilmesi işin ciddiyetini açıkça ortaya koymaktadır. İlçenin 6 beldesinden birisi olan Naşa’da 50 kişinin Kornavirüs testinin pozitif olması ve 150 kişinin temaslı olduğu öne sürülürken vaka sayıları artış gösterdiğinde Çitgöl ve Kuşu’da da karantina uygulamalarına geçilmesi ‘Bana Göre’ kaçınılmaz olacaktır.
Koronavirüste mücadelemiz öyle bir hal aldı ki şaşırmamak, inanamamak elde değil.
Mücadele yaşam ve geçim derdiyle çakıştı kaldı.
Türk Lirasının yabancı paralar ve altın fiyatları karşısında mum misali erimesi devam ederken, değeri her gün düşen paramızla aldıklarımızın da fiyatları yükseldikçe yükseldi.
Örneğin Simav’da geçen yıl 1 kilogram Simav kuru fasulyesi 10-12 TL’den alıcı bulurken bugünlerde aynı fasulye 15-18 TL arasında satışta.
Ekmek ise yine girdi maliyetlerinden zamlanmaya başlarken kasaplar artık dükkanlarının önüne attıkları sandalyelerde oturarak çay sohbeti yapıyorlar.
***
Denetimler ise devam ediyor.
İçişleri Bakanlığının eş zamanlı denetim genelgelerinden Simav da nasibini alıyor.
Televizyonlarda, gazetelerde yayınlanan denetim manzaralarıyla Simav’daki manzaraların pek farkı yok.
Örneğin Denizli’de Vali Ali Fuat Atik’in katıldığı denetimde maske ve eldiven kullanmayan dönerci esnafının dikkati çekilirken, Esnafın; “Derdim maske değil geçim!” demesi bana göre yurdumuzdaki tüm esnaflar adına tercüman olmasıdır.
Bir başka acı gerçek ise ülke enflasyonunun kağıt üzerinde başka, çarşıya, pazara inildiğinde bambaşka olduğudur.
Yılbaşından bu yana emekli maaşları, memur ve işçi maaşları en az yüzde 20 erirken işsizlik rakamları aldı başını gidiyor.
Bu çerçevede Simav’a bakıldığında pandemi koşullarıyla daha da daralan ilçe ekonomisine bir de üniversitenin uzaktan eğitim uygulamasında olması büsbütün esnafların içini karartıyor.
Çarşıda ve önemli caddelerde kiralık dükkanlar çoğalırken yaşanan ekonomik olumsuzluklara aynı şehirde beraber yaşayıp aynı sorunlarla birlikte mücadele edilmesine rağmen bırakın iktidar yanlılarını muhalefet partilerinin ilçe temsilcileri bile suskunlukta, görmedim, duymadım, bilmiyorum üçlemesinde.
***
Korona Günlerimiz’in bir başka acı gerçeği ise denetimlerin birisinin bitip diğerinin başlamasıdır.
Burada İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun ve bakanlığının hakkını yememek gerek. Eğer Soylu ve bakanlığı da olmasa Türkiye’de CDVID-19 denetiminden söz etmek mümkün olmayacaktır.
Baksanıza bakan Sayın Soylu’nun bile zaman zaman kendisinin katıldığı denetimlerde her zaman devletin valisi, kaymakamı işi gücü bırakıp çarşı-pazar maske, sosyal mesafe, hijyen denetiminde.
Bir valinin, kaymakamın yapacağı başka iş yok mu?
Elbette var ama can kayıplarının en aza indirilmesi, vaka sayılarının düşürülmesi adına sanki başka çare kalmadı gibi.
Bu nedenle geçtiğimiz 19 Ekim gününden itibaren İçişleri Bakanlığının son genelgesi kapsamında tüm yurtta korona denetimi yapılacak. Geçtiğimiz Pazartesi günü kafe ve restoranlar, Salı günü şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı, Çarşamba günü de personel sayısı fazla olan iş yerlerinin denetimi yapılırken 22 Ekim Perşembe (bugün) izolasyona tabi tutulan kişilerin denetimi, 23 Ekim Cuma günü ise alışveriş merkezleri, marketler, cami ve mescitlerle spor tesisleri denetlenecek. Denetlemeler hafta sonu da devam ederken 24 Ekim Cumartesi günü cadde, sokak, park, bahçe ve piknik alanları, 25 Ekim Pazar günü ise berber, güzellik merkezleri, internet kafeler, düğün salonları denetlenecek.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler